"takım elbiseli insanlar, gözünüze başarılı gözükürler. ta ki pijama ile dolaşan insalar için çalıştıklarını öğrenene kadar..."
-Anonim
Steve Jobs’un Tasarımını Beğenmeyen Genç Girişimci: Suhail Doshi

Steve Jobs’un Tasarımını Beğenmeyen Genç Girişimci: Suhail Doshi

Ömer K.
Ömer K. 41 Takipçi
  • 3 DK
  • 18-05-2018
  • 0 yorum
  • 9K

Steve Jobs’un Tasarımını Beğenmeyen Genç Girişimci: Suhail Doshi

Başarısızlık=Başarı

Steve Jobs’un Apple için yaptığı tasarımları beğenmemek biraz ukalalık olarak görülebilir. Aslında analitik şirketi Mixpanel kurucusu Suhail Doshi, tam olarak böyle bir iddiada bulunmuyor. Sadece Jobs’un tüketiciler yerine çok fazla karar verdiğini düşünüyor. Kurduğu yeni şirkette ise müşterilerinin isteklerini daha çok dinleyen yazılımlar geliştirmek için çalışıyor.

Intel Hayalinden Kendi Şirketine


Steve Jobs’un Tasarımını Beğenmeyen Genç Girişimci: Suhail Doshi
Arizona eyaletinde büyüyen Doshi, küçük hayallerden büyük girişimlere doğru önemli bir yol kat etti. Intel’de mühendis olarak çalışmak isteyen genç girişimci, şimdi Mixpanel şirketinin CEO’su olarak oldukça başarılı bir kariyere sahip. San Fransico merkezli şirket, mobil uygulama ve internet uygulamaları için analitik araçlar sunuyor. Böylelikle, şirketler tüketicilerini daha iyi tanıyabiliyor. Şirketin sunduğu araçlar sayesinde daha kapsamlı ürün geliştirme süreçlerine dahil olabiliyorlar.

İşte tam bu noktada Doshi, Steve Jobs’un felsefesinin aksi yönde ilerliyor. Mixpanel araçları sayesinde, şirketlerin müşteri ve tüketici isteklerine göre ürün geliştirmesine yardımcı oluyor. Günümüzdeki rekabet koşulları ve piyasalar düşünüldüğünde bu yaklaşım doğru yolda ilerliyor. Kurucu ortağı Tim Trefen ile birlikte, yazılım geliştirme alanında önemli birçok şirketin çözüm ortağı olarak çalışıyorlar.

Staj Yaparken Doğan Şirket Fikri


Steve Jobs’un Tasarımını Beğenmeyen Genç Girişimci: Suhail Doshi
Küçük hayalleri olan Suhail Doshi, Slide isimli şirkette stajını yaparken hayatının yönünü değiştirdi. PayPal şirketinin kurucu ortaklarından olan Max Levchin tarafından yönetilen Slide, kullandığı kendi analitik araçları sayesinde genç girişimciye ilham verdi. Bu süre içerisinde Zynga gibi şirketlerin kendi analitik araçlarını geliştirdiğini duydu.

Piyasadaki gelişmeleri takip ederken büyük bir eksiklik olduğunu fark etti. Birçok şirket, müşteri ve tüketici verilerini yönetme konusunda oldukça başarısızdı. Bunun temel nedenini de analitik araçların eksikliği olarak belirledi. Doshi ve kurucu ortağı Tim Trefen’in en büyük şansı ise Max Levchin’in şirketlerini kurmak için tohum yatırımcı olarak finansman sağlaması oldu. 2009 yılında kurulan şirket hızlı bir şekilde büyüdü. 2017 yılına geldiğimizde Mixpanel 300 çalışanıyla sektörün büyük oyuncuları arasında yerini aldı. Başarısının temelleri sorulduğunda Doshi sürekli olarak gelişmenin önemini vurguluyor. İlk iki hatta üç yıl zorlu bir sınavdan geçen ikili girişimlerini her zaman bir adım ileriye taşımak için çalışıyorlar.
"Steve Jobs’un Tasarımını Beğenmeyen Genç Girişimci: Suhail Doshi" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et