Steve Jobs Kötü Biri mi?

Steve Jobs Kötü Biri mi?

  • 3 DK
  • 16-03-2018
  • 0 yorum
Hiç şüphe yok ki bütün dünya Apple markasını zirveye çıkarmayı başaran Steve Jobs’ın başarılarından ciddi şekilde ilham alıyor. Ölümünden sonra hakkında pek çok bilgi paylaşıldı, kitaplar yazıldı, filmler çekildi. Herkes onun hakkında yazılıp çizilenleri yakından takip ediyor. Peki Steve Jobs gerçekte nasıl biri?

Birçok kişi onu çok iyi hatırlıyor olsa da onun hakkında kötü düşünenler de var. Onu başarılarıyla değerlendirmek isteyebilirsiniz ama bazı gerçekleri de göz ardı edemeyiz. Dünyanın en büyük şirketini kurmak hiç kolay bir şey değil ancak sahip olduğu başarı onun geçmiş dönemlerde yapmış olduğu hataları örtebilmesi adına yeterli olmuyor. Pirates of Silicon Valley ve Steve Jobs gibi filmlerde Steve Jobs’ın hataları oldukça cesur bir şekilde anlatılıyor. Biz de bu filmlerden yola çıkarak Steve Jobs’ın gerçek yüzünü ortaya koyan bilgileri sıraladık. Masken düştü artık Steve! 😊
1. Steve Jobs’ın 1978 yılında eski sevgilisi Chrisann Brennan’dan Lisa isminde kızı oldu. Ancak ebeveynlik testi pozitif çıkmasına rağmen senelerce babalığını reddetti.
Mahkemede kısır olduğu ve Lisa’nın babası olamayacağına dair yemin ederken kısırlık testi talebine de karşı çıktı.

2. 17 yıl önce Apple’a ait olan bütün hayırseverlik işleri ile sosyal sorumluluk projelerini durdurdu. Ve bunlara asla devam edilmedi.3. Apple’dan sonraki girişimi olan Pixar için maddi kesintilere gitmek zorunda kaldı ve kovduğu çalışanlara tazminat vermedi.
Pamela Kerwin adlı Pixar çalışanı en az iki hafta önceden bilgilendirme yapılması gerektiğini belirttiği zaman, bilgilendirmenin zaten iki hafta öncesinde yapıldığını söyledi.

4. Mükemmeliyetçi bir yaklaşıma sahip olan Steve Jobs, bütün şirketi motive etmeyi amaçlasa da Apple’daki farklı departmanları birbirlerine karşı kışkırtmaya başladı.5. Hastalığa yakalanmış olduğu dönemde karaciğer nakli için sıraya girmek yerine başkalarından önce nakil için UNOS (Uluslararası Organ Nakli Ağı) sisteminde bulunan açığı kullanmayı tercih etti.6. Walter Isaacson tarafından yazılmakta olan kitapta anlatılan iş görüşmesinde, adaya karşı garip davranışlar sergiledi.
Steve Jobs adaya bekaretini kaç yaşında kaybettiğini sordu. Aday şaşkına döndüğü zaman da Steve Jobs onun bakir olup olmadığını sordu. Adayın ne yapacağını şaşırdığını fark etmesi üzerine konuyu değiştirip kaç kere LSD kullandığını sordu. Andy Hertzfeld, daha sonrasında adamın kıpkırmızı olmasından dolayı teknik konulara girdiğini ancak bunlara kısık sesle cevaplar verdiği için Steve Jobs’ın sıkıldığını belirtmiş. İş görüşmesine giden adam da bu iş için doğru kişi olmadığını düşünerek kalkıp tercih etmiş.

7. Ofis ortamı içinde çalışanlarına devamlı olarak “kovuldun” şakaları yaparmış. İstediği olmadığı zaman ya da sinirlendiğinde karşısındaki kişinin kalbini kırma konusunda hiçbir çekincesi de olmazmış.
Özellikle asansördeyken hiç kimse onunla karşılaşmak istemiyormuş. Çünkü asansöre ne zaman binilse ve o esnada Steve Jobs da içerideyse mutlaka karşısındaki kişilere sürekli olarak sıkılmadan “kovuldun” şakaları yapmaya devam edermiş. Nasıl bir şakaysa artık…
YORUMLAR