1. Ünlü Fizikçi Stephen Hawking Yaşamını Yitirdi
Ünlü Fizikçi Stephen Hawking Yaşamını Yitirdi

Ünlü Fizikçi Stephen Hawking Yaşamını Yitirdi

  • 14-03-2018
  • 0 Yorum
Dünyanın konuştuğu dahi Stephen Hawking, Cambridge’deki evinde sabaha karşı yaşamını yitirdi. Çocukları Lucy, Timothy ve Robert, babalarının öldüğünü bildiren yazılı açıklamalarında “Sevgili babamızı bugün kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Çok büyük bir bilim insanı, çalışmaları ve mirası yıllarca yaşayacak olağanüstü bir kişiydi” ifadelerine yer verdi.

Einstein’den sonraki en büyük dahi Stephen Hawking
Hawking, Albert Einstein’dan sonraki en büyük dahi olarak kabul ediliyordu.

Ünlü İngiliz evrenbilimci ve fizik profesörü Stephen Hawking ölümü öncesinde BBC'ye verdiği röportajda 75 yaşına kadar yaşayacağını hiç düşünmediğini, birikimini hâlâ yansıtabildiği için kendisini şanslı hissettiğini söylemişti.

21 yaşında ALS hastalığına yakalanmıştı
Hawking, 1960’ların başında 21 yaşındayken tedavisi olmayan Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığına yakalanmıştı. Motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan bu hastalık, Hawking’i tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkum etti. Ünlü fizikçi, 1985 yılından bu yana sesini de yitirmiş olduğu için koltuğuna yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyordu.

Hastalık teşhisinden sonra iki ya da üç yıl içinde hayatını kaybedeceği söylenmişti. Ancak Hawking, tam 54 yıl daha çalışmaya devam etti ve bilimsel makaleler ortaya koydu.

Dünyayı değiştiren bilim insanı Stephen Hawking
Ünlü İngiliz bilim insanı Stephen Hawking, kuantum fiziği ve kara delikler üzerine yaptığı geniş kapsamlı çalışmalarla tanınıyordu.

Kitapları 40 dile çevrildi. Evrenle ilgili teorik bilgileri, kendi maddi bağımsızlığı sağlayacak ve Cambridge Üniversitesi’ndeki uygulamalı matematik ve teorik fizik laboratuvarını geliştirecek kadar çok sattı.

Hawking’in hayatı, 2015 yılında gösterime giren “Her Şeyin Teorisi” adlı filme de konu olmuştu.

Stephen Hawking yaşamı
Stephen William Hawking, 8 Ocak 1942 tarihinde Oxford-İngiltere’de doğdu. 8 yaşındayken ailesiyle birlikte Londra’nın kuzeyinde bulunan St. Albans’a taşındı. 11 yaşına bastığında ise St. Albans Okulu’na ve ardından Oxford Üniversitesi Koleji’ne gitti.

Hawking, babası tıp okuması konusunda ısrar etse de matematik eğitimi almak istedi. Ancak okuduğu kolejde matematik bölümü yoktu. Bu yüzden fizik bölümüne kaydoldu. 3 yıl sonra doğal bilimler alanında onur derecesi aldı.

Stephen Hawking, evreni yöneten temel yasalar üzerine yoğunlaştı. Roger Penrose ile Einstein’ın “görelilik teorisi”nin genelde mekân ve zamanı ima ettiğini, Big Bang’te bir başlangıç olsa da kara deliklerin evrene son vereceğini savundu. 1982 senesinde CBE ödülüne layık görüldü. Bunun yanında yaşamı boyunca birçok ödül, madalya ve nişan sahibi oldu.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
İnovasyon
 Bir İsveç firması olan Volvo'nun 90 yıllık bir hikayesi vardır. Geçmişten bugüne git gide büyüyen marka bu yıl S80'nin yerini alan ...
Girişimcilik
Başarmak.. Başarının sınırı var mıdır sizce ? Veya başarıyı nasıl tanımlarsınız? Şimdiye kadar onlarca belki yüzlerce başarı ...
Girişimcilik
Başarılı olmuş girişimlerin ve girişimcilerin ardındaki yatan gerçekleri anlatmak için hazırlanan yazı dizimizin bu bölümünde kararlı ...
Girişimcilik
İstanbul gibi büyük şehirlerde işe gidiş ve dönüş yolunda her gün trafik çilesi çekiyoruz. Böyle anlarda çoğumuzun aklından şu ...
Başarı Hikayeleri
William James Sidis, yaşadığı dönemin ve dünya tarihinin gelmiş geçmiş en zeki insanı. Hayat hikâyesi de zekâsı gibi diğer herkesten ...
Motivasyon
Şu an Amerika’da Chobani isimli yoğurt üretimi ve satışı yapan şirketiyle bir Türk milyarder olan Hamdi Ulukaya, Erzincan ilinin İliç ...
home search notifications 1 person