1. Ünlü Fizikçi Stephen Hawking Yaşamını Yitirdi
Ünlü Fizikçi Stephen Hawking Yaşamını Yitirdi
Ömer K.

omer.kacar

Ünlü Fizikçi Stephen Hawking Yaşamını Yitirdi

  • 14-03-2018, 09:51
  • 0 Yorum
  • 5 ay önce
Dünyanın konuştuğu dahi Stephen Hawking, Cambridge’deki evinde sabaha karşı yaşamını yitirdi. Çocukları Lucy, Timothy ve Robert, babalarının öldüğünü bildiren yazılı açıklamalarında “Sevgili babamızı bugün kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Çok büyük bir bilim insanı, çalışmaları ve mirası yıllarca yaşayacak olağanüstü bir kişiydi” ifadelerine yer verdi.

Einstein’den sonraki en büyük dahi Stephen Hawking
Hawking, Albert Einstein’dan sonraki en büyük dahi olarak kabul ediliyordu.

Ünlü İngiliz evrenbilimci ve fizik profesörü Stephen Hawking ölümü öncesinde BBC'ye verdiği röportajda 75 yaşına kadar yaşayacağını hiç düşünmediğini, birikimini hâlâ yansıtabildiği için kendisini şanslı hissettiğini söylemişti.

21 yaşında ALS hastalığına yakalanmıştı
Hawking, 1960’ların başında 21 yaşındayken tedavisi olmayan Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığına yakalanmıştı. Motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan bu hastalık, Hawking’i tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkum etti. Ünlü fizikçi, 1985 yılından bu yana sesini de yitirmiş olduğu için koltuğuna yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyordu.

Hastalık teşhisinden sonra iki ya da üç yıl içinde hayatını kaybedeceği söylenmişti. Ancak Hawking, tam 54 yıl daha çalışmaya devam etti ve bilimsel makaleler ortaya koydu.

Dünyayı değiştiren bilim insanı Stephen Hawking
Ünlü İngiliz bilim insanı Stephen Hawking, kuantum fiziği ve kara delikler üzerine yaptığı geniş kapsamlı çalışmalarla tanınıyordu.

Kitapları 40 dile çevrildi. Evrenle ilgili teorik bilgileri, kendi maddi bağımsızlığı sağlayacak ve Cambridge Üniversitesi’ndeki uygulamalı matematik ve teorik fizik laboratuvarını geliştirecek kadar çok sattı.

Hawking’in hayatı, 2015 yılında gösterime giren “Her Şeyin Teorisi” adlı filme de konu olmuştu.

Stephen Hawking yaşamı
Stephen William Hawking, 8 Ocak 1942 tarihinde Oxford-İngiltere’de doğdu. 8 yaşındayken ailesiyle birlikte Londra’nın kuzeyinde bulunan St. Albans’a taşındı. 11 yaşına bastığında ise St. Albans Okulu’na ve ardından Oxford Üniversitesi Koleji’ne gitti.

Hawking, babası tıp okuması konusunda ısrar etse de matematik eğitimi almak istedi. Ancak okuduğu kolejde matematik bölümü yoktu. Bu yüzden fizik bölümüne kaydoldu. 3 yıl sonra doğal bilimler alanında onur derecesi aldı.

Stephen Hawking, evreni yöneten temel yasalar üzerine yoğunlaştı. Roger Penrose ile Einstein’ın “görelilik teorisi”nin genelde mekân ve zamanı ima ettiğini, Big Bang’te bir başlangıç olsa da kara deliklerin evrene son vereceğini savundu. 1982 senesinde CBE ödülüne layık görüldü. Bunun yanında yaşamı boyunca birçok ödül, madalya ve nişan sahibi oldu.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik

Doğru yerde ve doğru zamanda yapılan yatırım, hiç beklenmedik sonuçlar doğurabiliyor. Bunun en iyi örneğini Bitcoin’de gördük. Bitcoin, ...

Başarı Hikayeleri

Günümüzün en fazla tercih edilen yemek restoranlarından biri olan "Subway” markası 17 yaşındaki bir gencin eğitim masraflarını ...

Girişimcilik

Türk mobil oyun şirketi Gram Games, yakın zamanda Türkiye’den Londra’ya doğru açılmıştı. Bugüne kadar Amerika’da en çok ...

Başarı Hikayeleri

Dennis Hope, akıllara zarar bir dolandırıcılık hikâyesine imza attı. Hepimizin tanıdığı Jet Fadıl’dan bile daha cin fikirli. ABD’nin ...

Girişimcilik

Amazon, Uber, Google ya da Nike gibi şirketleri hepimiz biliyoruz. Dünyanın en uzak köşesinde yaşayan bir kişi bile eminim bu şirketlerden en ...

Girişimcilik

Erken dönem girişimlerin kaynak ihtiyacı için sıkça başvurdukları kitlesel fonlama (crowdfunding) yöntemi, bu kez de bir ...

home search notifications 1 person