"karamsar kişi her fırsatta bir zorluk görür, iyimser ise her zorlukta bir fırsat."
-Winston Churcill
Start-Up ve Teknoloji Cenneti Estonya
Ömer K.
Ömer K. 38 Takipçi

Start-Up ve Teknoloji Cenneti Estonya

  • 3 DK
  • 02-04-2018
  • 0 yorum
  • 1K
Pek çok kişi Estonya dendiğinde haritadaki yerini bile gösteremeyebilir. Baltıklarda yer alan bu küçük ülke, son yıllarda start-up ve teknoloji cenneti olarak tanınmaya başladı. Şimdi ne düşündüğünüzü tahmin edebiliyoruz. Nasıl olur da küçücük bir ülke bu şekilde anılabilir? Estonya’nın son yıllarda yaşadığı değişime ve teknoloji alanında yaptığı inanılmaz yatırımlara hep beraber bakalım.




Skype’tan Kripto Paralara


Start-Up ve Teknoloji Cenneti Estonya 1

90’ların başında insanların sadece yarısının normal ev telefonuna sahip olduğunu düşündüğümüzde, ülke oldukça etkileyici bir yükselişe sahip. Estonya, 25 yıl içinde çok büyük adımlar attı. Teknoloji alanında Estonya’nın adını ilk olarak Skype uygulamasıyla duyduk. Bu uygulama dünya çapında popülerlik kazandı. Hem bu başarı hem de hükümetin verdiği destekler sayesinde Estonya, teknoloji alanına yatırım yapmaya başladı. Yıllar içerisinde önemli şirketler ve start-uplar kurarak tam anlamıyla bir açık hava teknokentine dönüştü. Şimdi ise ülke kendi kripto parası olan Estcoin’i çıkarmayı düşünüyor.

Tartışmasız olarak ülkenin bu başarısının altında yatan neden, dijital sistemlerini sıfırdan kurmaları. Dışarıdan sistem satın almak yerine kendi altyapı sistemlerini kurarak çok önemli bir şeyi başardılar. Günümüzde Estonya, tüm dünyadaki en hızlı internete sahip. Aynı zamanda ülke, internet ve e-işlemler konusunda diğer ülkelerle karşılaştırıldığında öncü bir konum üstlendi.

İnternet Üzerinden Yapılan Devlet İşleri


Start-Up ve Teknoloji Cenneti Estonya 2

Biz hâlâ sıkıcı bürokratik işlemlerle uğraşırken, Estonya’daki vatandaşların devlet işlerini halletmesi sadece birkaç dakika alıyor. Gereksiz bürokrasinin yarattığı yük, hükümetin benimsediği e-vatandaşlık hizmetleriyle sağlanıyor. Şimdi “e bizde de e-devlet var” dediğinizi duyar gibiyiz. Size “alt-üst soy sorgulamasında harcadığınız zamanı” hatırlamak isteriz. Estonya, vatandaşlarının dijital kimlik kartı çıkarmasını zorunlu kıldı. Böylelikle vatandaşlar, devlet dairleriyle işi olduğu zamanda bilgisayar üzerinden e-imzalarını kullanarak işlerini sadece 10 dakika içerisinde halledebiliyorlar. Aynı zamanda e-imzanın yasal geçerliliği olması konusunda gerekli adımlar da atıldı.

Bazı mahkeme işlemleri dışında nerdeyse tüm işlemleri internet üzerinden yapmak mümkün. Buna şirket kurmak ya da banka hesabı açmak dahil. Estonya’da dijital kimlik kartı kullanarak şirket açmak en fazla 20 dakika sürüyor. Daha da güzel olanı, devlet start-uplar için inanılmaz olanaklar sunuyor. Ülkenin teknoloji devi olmasını desteklemek adına yeni kurulan şirketlere pek çok teşvik sunuluyor.
"Start-Up ve Teknoloji Cenneti Estonya" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et