"karamsar kişi her fırsatta bir zorluk görür, iyimser ise her zorlukta bir fırsat."
-Winston Churcill
Starbucks’ın İnşa Ettiği Güvenin Altında Ne Yatıyor?
Ömer K.
Ömer K. 33 Takipçi

Starbucks’ın İnşa Ettiği Güvenin Altında Ne Yatıyor?

  • 5 DK
  • 09-10-2017
  • 0 yorum
  • 2K
Bugün dünyanın her yerinde kahve içmek isteyenler Starbucks’ı tercih ediyor. Hem de hiç sorgulamadan. Çünkü Starbucks’ın kahvesi kalitesi. Gerçekten öyle mi? Starbucks’ın başarısının altında sadece kahve kalitesi mi yatıyor?

Soru çok açık: Sizce neden herkes Starbucks’a güveniyor?

Farklı olanı deneyimlemek her ne kadar ilgi çekici olsa da, insan doğası gereği sürprizlere yanaşmaz. Bir müşteri olarak, çoğunlukla bildiğimiz markalara yöneliriz. Bilindik olanın hissettirdiği güven duygusu, karar ve yönelimlerimizi belirler.

Starbucks’ı görünce pek çok insan kendini iyi hissediyor ve markayla etkileşim kurmak istiyor. Starbucks’ın bu başarısının altında yatan bir şeyler olmalı. Artık yeni bir terminoloji için kendimizi hazırlayabiliriz bile: “Starbucks Güveni”.

Dünyanın 75 ülkesinde 26 binin üzerinde şubesi olan Starbucks’ın cirosu her geçen gün artıyor. Ve “Starbucks Güveni” dediğimiz şey de ciroyla doğru orantılı olarak artıyor. Şimdi, dünyanın en büyük kahve zinciri olan Starbucks’ın yarattığı bu güvenin nedenlerini biraz inceleyelim…
1. Geniş Fiyat Aralığı


Starbucks

Starbucks’ın en büyük avantajlarından biri, geniş fiyat aralığıdır diyebiliriz. Gerçekten de kim ne derse desin, bugün büyük kentlerdeki kafelerde satılan kahve ile burada satılan kahvenin fiyatı arasında uçurum yok. Hatta bir filtre kahvenin 10 lira olduğu çoğu kafeye göre Starbucks’ta daha da aşağıda. Elbette kahvenin ederine göre daha pahalı ancak mevcut şartlarda bir ürünün değerini belirleyen en temel şey, ürünün pazardaki konumlandırılmasıdır. Eğer dışarıda kahve içmenin bedeli 5-10 lira arasında değişiyorsa, kahvenin ederi bu rakam aralığında gezinir.

Bir yerde oturup kahve içmek isteyen insanlar, alternatifleri düşünmeye başladığında herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için Starbucks’ın yolunu tutuyorlar. “Şimdi X kafeye gidip kötü bir kahve içmek, üstüne bir de aynı tutarı ödemek istemem” diye düşünüyor Starbucks’a gidenler. Ayrıca, Starbucks’ta düşük bütçeler için de, yüksek bütçeler için de farklı ürünler sunuyor. Toplumun büyük kesimi, Starbucks’a giderek bütçesine uygun bir kahve içebiliyor. Böylece Starbucks, daha geniş bir müşteri kitlesine hitap edebiliyor.

2. Atıştırmalık ve Tatlı Menüsü


Starbucks’ın İnşa Ettiği Güvenin Altında Ne Yatıyor? 1

Starbucks, her ne kadar kahve zinciri olsa da son yıllarda içecek menüsünün yanında yiyecek menüsü de yer alıyor. Starbucks’ın sunduğu bu çeşitlilik, atıştırmalık ve tatlı tüketmek isteyen müşterilerin de bu markayı tercih etmesini sağlıyor. Hatta menü haricinde Starbucks logolu kupa, fincan ve termos gibi ürünlerin satılması markaya olan güveni tetikliyor.

3. Her Yerde Aynı Olması


Starbucks’ın İnşa Ettiği Güvenin Altında Ne Yatıyor? 2Starbucks’ın İnşa Ettiği Güvenin Altında Ne Yatıyor? 3

Tanıdıklık hissi, diğer pek çok markada olduğu gibi Starbucks’a duyulan güvenin temelini oluşturuyor. Türkiye’de de, Güney Kore’de de, Brezilya’da da Starbucks’a gidenler aynı marka kimliğiyle karşılaşıyor. Mekân giydirmeleri, barista kıyafetleri, aksesuarlar ve diğer her şey aynı kurumsal kimliği yansıtıyor. Starbucks, müşterilerini her yerde yakalıyor ve yakaladığı müşterinin kötü bir deneyim yaşamasını engelliyor. Zaten Starbucks’ın temelinde “büyürken küçük kalma” stratejisi yatıyor.

4. Çalışanların Performansları


Starbucks’ın İnşa Ettiği Güvenin Altında Ne Yatıyor? 4

Starbucks’ta çalışmaya başlamadan önce bir eğitim sürecinden geçiliyor. Bu süreçte çalışanlar Starbucks’ın genel felsefesini, müşterilerine yaklaşımını ve kahveler hakkında detayları öğreniyorlar. Baristalar, öyle bir hâle geliyorlar ki bir süre sonra hangi kahvenin yanında hangi pastanın daha iyi gideceğini çabucak söyleyebiliyorlar. Ürünleri ve verdikleri hizmeti iyi tanıyan çalışanların performansları belirli periyotlarda değerlendiriliyor. Yöneticiler, çalışanlarının güler yüzlü, iyi servis yapan ve markayı en iyi şekilde temsil eden kişiler olmalarını bekliyorlar.

5. Müşteri Deneyimi


Starbucks’ın İnşa Ettiği Güvenin Altında Ne Yatıyor? 5

Starbucks, müşteri deneyimini kendi bünyelerinde geliştirmek için çalışmalar yürütüyor. Her şeyin önemli olduğunun, müşterilerin her şeyin farkında olduklarının bilinciyle hareket ediyor. Rekabette kayda değer bir üstünlük sağlayabilmek için, müşterilerini çekici bir ortamda ağırlamak istiyor. Bunun için de arzu edilen ideal ortamın nasıl olabileceğini denetliyor.
"Starbucks’ın İnşa Ettiği Güvenin Altında Ne Yatıyor?" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et