"herkesten öğren,kimseyi takip etme. örnekleri izle,deli gibi çalış!"
-Scott Mccloud
Spor Yapmanın Beynimizi Değiştiren Faydaları

Spor Yapmanın Beynimizi Değiştiren Faydaları

  • 3 DK
  • 11-07-2018
  • 0 yorum
  • 5K

Beynimiz kuşkusuz bizim için en önemli organımızdır. Beynimizi daha verimli kullanmak için birçok zihinsel aktivite yaptığımız gibi, uzmanlar tarafından önerilen fiziksel aktiviteleri de zaman zaman uygulamamız gerekmektedir. İşte bu fiziksel aktivitelerin en önemlisi spordur.

Spor yapmak beynimiz için son derece önemli bir fiziksel aktivitedir. Spor yapan bireylerin, yapmayanlara oranla çok daha rahat odaklandığı, konsantre olduğu, hafızalarının çok daha gelişmiş olduğu ve algılarının da egzersiz yapmayan kimselere oranla çok daha açık olduğu bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Bu anlamda yapılan araştırmalardan bir tanesi de bir Nörobilimci olan ve aynı zamanda bir TED Talks konuşmacısı olarak bizlere kendisini tanıtan Wendy Suzuki’ye ait. Wendy Suzuki, düzenli yapılan egzersiz sayesinde beynimizdeki dopamin, seratonin, nöradrenalin gibi hormanların salgılanışındaki artışı çalışmalarında gözlemlediğini bunun da beynimizin özellikle hafıza, odaklanma, konsantrasyon gibi işlevlerini yerine getirmede çok daha iyi çalıştığını söylemekte.

Wendy Suzuki, yaptığı araştırmalarda gözlemlediği faktör olan egzersiz yapmanın beynimizi nasıl olumlu etkilediğini anlatırken beynimizin iki önemli parçasından bahsediyor. Bunlardan bir tanesi karar verme, odaklanma, kişilik ve dikkat gibi taraflarını yöneten beynimizin ön tarafında yer alan Prefrontal Cortex, diğeri ise beynimizin sağında ve solunda bulunan Temporal Lobe. Ve Temporal Lobe’un içinde Hipokampüs denilen ve uzun süreli anı saklamaya yarayan bir bölüm olduğunu anlatıyor.

Wendy Suzuki kendi hayatında deneyimlediği spor yapmanın etkilerinin beynimiz üzerine olumlu etkilerini anlatırken, incelemelerinde spor yapmaya başladıktan sonra konsantrasyonunun arttığını yani beynin ön tarafındaki Preferontal Cortex’i olumlu etkilediğini söylemekte. Bir yandan da hafızasının son derece geliştiğini yani Hipokampüs bölgesinde bir gelişme kaydettiğini gözlemliyor.

Wendy Suzuki aynı zamanda spor yapmanın moralimizdeki ve ruh halimizdeki iyi yönde olan değişimi gözlemliyor. Bu değişim beynimizin de anatomisinin, fizyolojisinin ve fonksiyonlarının değiştiğini gösteriyor. Wendy Suzuki ayrıca nörobilim araştırmalarında gözlemlenen bir başka sonucun ise spor yapmanın Hipokampüs bölgesini güçlendirici yanı olduğunu bunun da Alzheimer gibi hastalıklardan bizleri koruduğunu anlatıyor.

Özellikle aerobik egzersizlerin beynimiz için en ideal egzersizler olduğunu belirten Wendy Suzuki, hayatınıza sporu mutlaka dahil etmenizi öneriyor.

Videoyu "Türkçe" altyazılı izlemek için "Ayarlar" bölümünden Türkçe seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

"Spor Yapmanın Beynimizi Değiştiren Faydaları" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et