1. Spor Yapmanın Beynimizi Değiştiren Faydaları
Spor Yapmanın Beynimizi Değiştiren Faydaları
Girişimci Kafası

girisimci.kafasi

Spor Yapmanın Beynimizi Değiştiren Faydaları

  • 11-07-2018, 17:58
  • 0 Yorum
  • 5 gün önce

Beynimiz kuşkusuz bizim için en önemli organımızdır. Beynimizi daha verimli kullanmak için birçok zihinsel aktivite yaptığımız gibi, uzmanlar tarafından önerilen fiziksel aktiviteleri de zaman zaman uygulamamız gerekmektedir. İşte bu fiziksel aktivitelerin en önemlisi spordur.

Spor yapmak beynimiz için son derece önemli bir fiziksel aktivitedir. Spor yapan bireylerin, yapmayanlara oranla çok daha rahat odaklandığı, konsantre olduğu, hafızalarının çok daha gelişmiş olduğu ve algılarının da egzersiz yapmayan kimselere oranla çok daha açık olduğu bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Bu anlamda yapılan araştırmalardan bir tanesi de bir Nörobilimci olan ve aynı zamanda bir TED Talks konuşmacısı olarak bizlere kendisini tanıtan Wendy Suzuki’ye ait. Wendy Suzuki, düzenli yapılan egzersiz sayesinde beynimizdeki dopamin, seratonin, nöradrenalin gibi hormanların salgılanışındaki artışı çalışmalarında gözlemlediğini bunun da beynimizin özellikle hafıza, odaklanma, konsantrasyon gibi işlevlerini yerine getirmede çok daha iyi çalıştığını söylemekte.

Wendy Suzuki, yaptığı araştırmalarda gözlemlediği faktör olan egzersiz yapmanın beynimizi nasıl olumlu etkilediğini anlatırken beynimizin iki önemli parçasından bahsediyor. Bunlardan bir tanesi karar verme, odaklanma, kişilik ve dikkat gibi taraflarını yöneten beynimizin ön tarafında yer alan Prefrontal Cortex, diğeri ise beynimizin sağında ve solunda bulunan Temporal Lobe. Ve Temporal Lobe’un içinde Hipokampüs denilen ve uzun süreli anı saklamaya yarayan bir bölüm olduğunu anlatıyor.

Wendy Suzuki kendi hayatında deneyimlediği spor yapmanın etkilerinin beynimiz üzerine olumlu etkilerini anlatırken, incelemelerinde spor yapmaya başladıktan sonra konsantrasyonunun arttığını yani beynin ön tarafındaki Preferontal Cortex’i olumlu etkilediğini söylemekte. Bir yandan da hafızasının son derece geliştiğini yani Hipokampüs bölgesinde bir gelişme kaydettiğini gözlemliyor.

Wendy Suzuki aynı zamanda spor yapmanın moralimizdeki ve ruh halimizdeki iyi yönde olan değişimi gözlemliyor. Bu değişim beynimizin de anatomisinin, fizyolojisinin ve fonksiyonlarının değiştiğini gösteriyor. Wendy Suzuki ayrıca nörobilim araştırmalarında gözlemlenen bir başka sonucun ise spor yapmanın Hipokampüs bölgesini güçlendirici yanı olduğunu bunun da Alzheimer gibi hastalıklardan bizleri koruduğunu anlatıyor.

Özellikle aerobik egzersizlerin beynimiz için en ideal egzersizler olduğunu belirten Wendy Suzuki, hayatınıza sporu mutlaka dahil etmenizi öneriyor.

Videoyu "Türkçe" altyazılı izlemek için "Ayarlar" bölümünden Türkçe seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kişisel Gelişim

İnsanları bir şey satın almaları için ikna etmek zorlu bir görevdir. Özellikle de herkesin birbirinden kurnaz olduğu bugünün ...

Motivasyon

Herkes zengin olmak ister. Ama bazı anlar gelir ki zengin olma hayallerinizle vedalaşmanız gerekir. Genellikle girişimci ruhu olmayan ya da ...

Kişisel Gelişim

Dünyaca ünlü PayPal şirketinin kurucu ortaklarından Peter Thiel, öğrendiği 4 önemli deneyimi genç girişimcilerle paylaştı. ...

Kişisel Gelişim

İş görüşmelerinde genellikle benzer mülakat soruları sorulur. “En güçlü özelliğini söyler ...

Kişisel Gelişim

Bir girişimin geleceğe taşınması ve istenilen hedeflere ulaşmasının en önemli yollarından biri de pazarlama stratejinizin mutlaka ...

Kişisel Gelişim

İçinde bulunduğumuz çağda hemen hemen her birey, son derece güçlü kalmak ve motivasyonunu asla kaybetmemek ...

home search notifications 1 person