"zeki insanları işe alıp, sonra onlara ne yapacaklarını söylemek mantıklı gelmiyor. biz zeki insanları, onlara emir vermek için değil, onlar bize "ne yapacağımızı söylesinler diye işe alırız."
-Steve Jobs
Sizi Harekete Geçirecek 4 Girişimci Hikayesi

Sizi Harekete Geçirecek 4 Girişimci Hikayesi

  • 6 DK
  • 30-10-2017
  • 0 yorum
  • 2K

Günümüzde hemen hemen herkeste, özellikle de üniversite öğrencilerinde girişimcilik fikirleri, planları mevcut. Planlar yapılıyor, gerek kısa vadeli olsun gerekse uzun vadeli. Peki bu yapılan planlar faaliyete geçiyor mu? Atılımlar yapılıyor mu? Yol haritası var mı? Bu sorulara cevabınız "evet" ise girişimci olma yolunda doğru ilerliyorsunuz demektir. Ancak "hayır" ise yapılan planlar askıda kalmış demektir. Girişimcilik sadece sözde kalıyor.

Televizyonlarda, dergilerde veya internet sitelerinde ismi büyük puntolarla yazılmış başarılı girişimcileri görünce onlara özenen ve birden harekete geçmek isteyen, bu işlerin hemen olacağını düşünen bir sürü kişi var. İşin içine girdiklerinde ise böyle olmadığını görüyor ve pes ediyorlar. Zaten böyle yaparak en baştan girişimcilik için uygun kriterleri karşılamıyorlar. Çünkü girişimciliğin temel kurallarından ikisi sabır ve pes etmemektir.

Bu yazımızda, başlıktan da hareket ederek bu düşüncelere kapılan insanlara girişimciliğin hemen kolay bir şekilde olunmayacağını, gereken özveri ve sabrın sizi başarıya götüreceğini anlatacağız. Tabii girişimci hayallerinizi yıkmadan. Çünkü gerçek başarılar için sağlam ve gerçek adımlar atmak, gerçek kullanıcılara ulaşmak ve gerektiğinde gerçek zorluklarla karşılaşmak gerektir.

Girişimciliğe gönül koymuş kişilerin büyük düşünmesi elbette ki güzel. Ama her zaman parlak fikirlerin, kusursuz iş planlarının ve tam donanımlı öz verili ekibin bulunması kolay değildir.

Şimdi bahsedeceğimiz 4 girişimcilik hikayesinin de bu saydığım özellikler ile başarıya ulaştıklarını söyleyemem. Ama şunu belirtmek isterim ki, hepsi gerçekçi adımlar atarak başladılar. Şimdi gelin girişimci hikayelerimize başlayalım.

1- PİERRE OMİDYARPierre Omidyar 1995 yılında kendine AuctionWeb adında kişisel bir web sitesi kurdu. Bu sitenin amacı ise internet üzerinden açık artırmayla bilgisayar ekipmanları satmaktı. Böyle başlayarak çok hızlı bir şekilde popüler oldu ve ciddi bir trafik kazanmaya başladı. Büyük kitlelere ulaştı. Tabii böyle hızlı yayılacağını düşünmeyen Omidyar'ın sunucuları bu trafiği kaldıramadı ve yeni sunucular kiralaması gerekiyordu. Pierre Omidyar bu satışlardan komisyon almaya başladı. Bu sefer de sonuçlanan açık artırmaların para transferleri ve komisyonları toplamak ciddi bir iş yükü haline geldi. Bunun üzerine Pierre Omidyar para akışını yönetmek üzere bir kişiyi işe aldı.

 

1996 yılında 250 bin, 1997 yılında ise 2 milyon ilan listelenen AuctionWeb’i şimdilerde eBay olarak tanıyoruz. 1997 yılında 2 milyon ilan listeleyen eBay, aynı 6.7 milyon dolar yatırım aldı.

2- MİKE EVANS ve MATT MALONEY 

Sizi Harekete Geçirecek 4 Girişimci Hikayesi 1

İki yazılımcı arkadaş olan Maloney ve Evans, bir web sitesinde kendilerine kiralık ev ararken yemek söylemeye karar vermişler. Ancak restoran seçenekleri, menüler, telefon numaraları derken iş içinden çıkılmaz bir hale gelmiş. Tam bu anda ikilinin aklına tıpkı kiralık daireler gibi restoranları da tek bir sitede toplama fikri gelmiş. Bunun üzerine 2004 yılında GrubHub şirketini kurmuş.

GrupHub bugünlerde ABD’de kendi alanının en büyüklerinden biri ve şirketin değeri 3 milyar dolar civarında.

3- HOWARD SCHULTZ

Sizi Harekete Geçirecek 4 Girişimci Hikayesi 2

Howard Schultz bir kahve dükkanı zincirinde pazarlamacı olarak çalıştığı dönemde Milan şehrine yaptığı bir seyahatte buradaki küçük kahve dükkanlarından çok etkilenmiş. ABD'ye dündüğünde bu fikri kendi şirketine sunmuş. Şirket bir pilot şube açmayı kabul etmiş ancak sonuçlardan etkilenmemiş. Bundan dolayı başka şubeler açmak istememişlerdir.

Bu duruma öfkelenen Howard Schultz şirketteki görevinden istifa etmiş ve kendi şirketini kurmak için girişim başlatmıştır. Ancak ailevi bir durumdan dolayı 400 bin dolarlık bütçeyi toparlamakta zorlanmış. Bunun üzerine çalıştığı eski kahve şirketinin kurucuları Schultz'a destekte bulunmuş ve yatırımcı olmuşlardır. 2 yıl sonra ise sahip oldukları çay şirketine yoğunlaşmak için kahve şiretini Schuıltz'a satmayı teklif etmişler. Howard Schultz ise 1988 yılında Starbucks isimli bu şirketi almayı kabul etmiştir.

4- KONOSUKE MATSUSHİTA

Sizi Harekete Geçirecek 4 Girişimci Hikayesi 3

Matsushita 23 yaşında iken Osaka Elektrik Şirketi'ne stajyer olarak işe girmiştir. Kısa bir süre sonra klasik duy tasarımını iyileştirecek bir fikirler ortaya çıkmış. Fikri şirketin üst kademelerindeki kişilere sunmuş ancak yöneticiler fikri parlak görmediğinden dolayı stajyeri önemsememişlerdir.

Bunun üzerine kendi şirketini kuran Matsushita kendi şirketini kurmuş ve kısa sürede batarya beslemei bisiklet lambaları da üretmeye başlamıştır. Bu girişimleriyle ülke çapında tanınır hale gelmiştir. Yıllar boyunca birçok önemli elektronik ürünün dünya çapında satmayı başaran bu şirket ismini 2008 yılında Panasonic olarak değiştirdi.

 

Bu girişim hikayelerine baktığımızda şunu görüyoruz, hemen hemen hepsi gördüğü ve etkilendiği şeyleri yapmakta karar kılmış ve bunu görevinden istifa edecek kadar cesaret göstererek, zorlukları da göze alarak şirketlerini kurmuş ve adından söz ettiren başarılara ulaşmışlardır. Girişimciliğin kolay olmadığını kanıtlayan bu hikayeler umarım girişimci adaylarının ilgisini çeker.

 

 

 

 

 

"Sizi Harekete Geçirecek 4 Girişimci Hikayesi" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et