"stresten kurtulmak için görevinizi en iyi şekilde yapın."
-Hans Selye
Sizi Başarısızlığa Götüren Alışkanlıklarınız

Sizi Başarısızlığa Götüren Alışkanlıklarınız

  • 6 DK
  • 24-06-2021
  • 0 yorum
  • 4K

Sizi Başarısızlığa Götüren Alışkanlıklarınız

Başarısızlık=Başarı

Potansiyel girişimciler genellikle başarıyı bir kereden ve hızlıca gerçekleşen bir şey gibi görürler. Ancak başarıya ulaşana kadar aşılması gereken birçok engel vardır. Bu engeller aslında başarıya giden yolda edindiğiniz tecrübelerin veya hatalardan çıkaracağınız derslerin tamamıdır.
Her girişimci bir gecede başarıya ulaşmak ister, başarıya giden yolda edineceği tecrübeleri göz ardı eder. Başarıya giden yolda yaşadığınız her şey sizin bir sonraki adımınızı daha güçlü ve emin şekilde atmanıza sebep olacaktır.

Başarılı bir girişimci olmak için sabırlı ve kararlı olmalısınız. Attığınız her küçük adım, yavaş yavaş da olsa sizi ileriye götürecektir. Başarıya giden yolda karşınıza çıkan engeller gibi, sizin de aslında farkında olmadan bazı alışkanlıklarınız ile kendi önünüze koyduğunuz engeller vardır. Bu alışkanlıklarınızın sizi başarısızlığa götürdüğünün farkında bile değilsinizdir.

1.Bedeninizi Göz Ardı Etmek

Filmlerde genellikle girişimciler aç ve günlerce uykusuz geceler geçiriyor sonrasında da çok başarılı bir girişime sahip oluyorlar gibi gözükse de aslında bedeninize bakmak, yeterince uyumak ve doğru beslenmek sizi başarıya ulaştıracak temel basamaklardandır. Uykusuzluk ve doğru beslenmemek, yeteneklerinizi ve bildiklerinizi doğru şekilde kullanmanızı engelleyecek ve yanlış kararlar almanıza sebep olacak. Bu şekilde nasıl başarıya ulaşabilirsiniz ki?

Hem zihin hem de beden sağlığınız için, doğru beslenmek ve uyumak çok önemlidir. Hayatınızda alışkanlıklar ve rutinler olabilir, ancak bunlar sizi olumsuz etkilememeli. Aslında canınızın çektiği bir yemeği dışardan söylemek yerine onu kendiniz hazırladığınızda bile istemeden elde etmek istediğiniz şey için çabalamanın ve ona ulaşmanın mutluluğunu yaşayacaksınız.

2.Kendinizi Unutmak

Bulunduğunuz sektördeki gelişmeleri ve trendleri takip etmek iyi bir fikir olsa da bu takibin içinde kaybolmak aslında ulaşmak istediğiniz hedefi unutmanıza sebep olabilir. Sektörü takip etmek ile sürekli kendinizi sektördeki başarılı girişimcilerle kıyaslamak aynı şey değildir. Başarı her zaman sizin başarınızdır. Diğer girişimcilerin başarılarına takılı kalmak ve kendinizi sürekli onlarla kıyaslamak hedeflerinize giden yolu uzatır.

Kendi fikirlerinize önem vermemek, sürekli başka birilerinden onay olmak için ona danışmak da kötü bir alışkanlıktır. Fikir almak, uzman birinin görüşüne başvurmak, vizyonunuz ve bakış açınızı geliştirmeniz için tabii ki önemlidir. Ancak bu durumu sadece fikirlerinizin onaylanması için kullanıyorsanız, fikirlerinize önem vermeyip sürekli onaylanmaya ihtiyaç duyuyor olmanız kendinize güvenmediğinizi gösterir ve bu durum katlanarak devam eder. Uzman görüşlere önem verin, fikirler alın ama fikirlerinize ve kendinize güvenmeyi asla unutmayın.

3.Hedeflerinizi Göz Ardı Etmek

Odağınızı kaybetmiş bir çalışma yürütmeniz sizi hedeflerinizden uzak, kendinizi güne kaptırmış bir hale getirebilir. Bu şekilde belki her gün başarılı sonuçlar elde edebilecek kadar şanslı ilerleyebilirsiniz ancak uzun vade hedeflerinize ulaşmanız çok zor olacaktır. Net bir vizyona sahibi olmak, kararlı olmak daima sizi hedefleriniz doğrultusunda motive edecektir. Hem bu sayede başarısızlıklar veya aksilikler yaşadığınız zaman kolayca pes etmenizin de önüne geçebileceksiniz.

Kendinizi hedefleriniz doğrultusunda motive ederek, aksilikleri hedefinize giden yolun bir parçası olarak görecek hale geleceksiniz. Karamsarlık sizi kolay pes ettirir.

4.Çabuk Pes Etmek

Dünyayı, insanların gündelik hayatlarını kolaylaştıracak veya değiştirecek kadar yenilikçi bir fikriniz yoksa, girişiminizin birden başarılı olması çok da alışılagelmiş bir durum değildir. Yaşayacağınız olumsuzluklar, kötü geri bildirimler veya ufak tefek aksilikler karşısında çabucak pes etmemelisiniz. Olumlu veya olumsuz her eleştiriden, fikirlerinizi ve işlerinizi geliştirebilmenizi sağlayacak çıkarımlar yapabilirsiniz. Bu sayede pes etmek yerine, kendinizi nasıl geliştirebileceğinizin ve iyileştirebileceğinizin cevaplarını daha kolay bulabilirsiniz.

Yanlış kararlar alabilir, başarısızlıklar yaşayabilirsiniz. Ayağınız taşa takıldığında bu sizin beceriksizliğiniz demek değildir. O taşı neden göremediğinizi düşünmeniz gerekir. Sürekli şikayet edip, başarısızlıkların ardına sığınıp pes etmek yerine kendinize inanıp hatalarınızdan ders çıkarmaya bakmanız uzun vade hedeflerinize sizleri ulaştırabilecek bakış açısına sahip olmanıza katkı sağlayacaktır.

5.Plansız İlerlemek

Plansız ilerlemek sizi adım adım başarısızlığa götürecektir. Sürekli bir şeyleri ertelemek veya bahaneler bulmak zamanınızı boşa harcamanıza sebep olur. Planlı çalışmak aynı zamanda başarılı bir zaman yönetimine sahip olmanıza da katkı sağlar.

Planlı çalışmak demek illa her anını, her saatini planlamak anlamına gelmez. Örneğin gün içinde yapmanız gerekenleri önem sırasına göre sıralamanız bile planlı çalışabilmeniz için bir adımdır. Bu şekilde zamanla planlı çalışmanızın daha verimli olduğunu fark edecek, zamanınızı yönetebiliyor olmaktan ve boşa harcamamaktan da keyif almaya başlayacaksınız. Doğru zaman yönetimi sayesinde, kendinize ayıracağınız vakitler de yaratabilirsiniz. Bu sayede kişisel gelişiminize, ailenize veya çevrenize ayıracak vakitler de yaratırsınız.
"Sizi Başarısızlığa Götüren Alışkanlıklarınız" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et