"Sessizce büyüyün ki olası rakiplerinize tüyolar vermeyin."
-Chris Dixon
Siz Nasıl Bir Yöneticisi Tipisiniz?

Siz Nasıl Bir Yöneticisi Tipisiniz?

  • 3 DK
  • 16-06-2016
  • 0 yorum
  • 611
Yönetici olmak gerçekten de disiplin, sorumluluk ve organize olmayı gerektiren bir pozisyondur. Yönetici nedir? Bir kuruluşu ya da bir ekibi yöneten kişi olarak tanımlanabilir. Takım lideri olan bu kişi ekibinin ufkunu genişletir, onlara çözümler sunar ve iş konusunda onlara rehberlik eder. Hay Group tarafından yapılan bir araştırmaya göre yönetici özellikleri tespit edilmiş ve farklı tipolojilerde yönetici profilleri ortaya çıkarılmış. Bu lider tiplerini sizler için hazırladık. Siz hangi lider profilini çiziyorsunuz?

Yönlendirici?


Bu araştırma sonuçlarında ortaya çıkan ilk tip yönlendirici olmuştur. Bu profil daha klasik ve bir parça da modası geçmiş bir yönetim anlayışını temsil eder. Herşeyi bilen, kontrol eden, dominant ve emredici bir takım liderinin özelliklerini taşır. Fakat günümüzde insan kaynakları departmanları daha esnek, rehberlik edebilecek ve ekibi organize edebilecek, anlayışlı vasıflara sahip yönetici adaylarını değerlendiriyor.

Vizyoner?


Bu lider tipi yine araştırmaya göre en ideal tipolojiyi temsil ediyor. Çünkü vizyonerler; çözüm üreten, geleceği planlayabilen, öngörü sahibi ve çözüm odaklı liderler oluyor. Personellerinin gücüne inanan, onların potansiyellerini doğru bir biçimde değerlendirebilen, onlara inisiyatif veren liderler bu gruba dahil ediliyor. Ayrıca vizyoner liderler, ekipleri tarafından çok seviliyor.

Sosyal?


Bu tipolojiye sahip takım liderler genel olarak güven ve uyum ortamında çalışmak için personelleri ile bu tarzda ilişki kuruyor. İnsan ilişkileri kuran, ekibi ile arasında güçlü bir diyalog kurmaya özen gösteren bu lider profili kriz yönetimi konusunda başarı gösteriyor.

Katılımcı?


Katılımcı lider tipi karar alma süreçlerinde ekibini de olaya dahil ediyor. Bir işi yaparken beyin fırtınası yaparak ilerliyor. Tüm çalışanların potansiyellerini önemseyen katılımcı liderler, herkesin fikrini alarak yaratıcı odaklı çalışma sistemini benimsiyor.

Öncü?


Bu yönetici profili; çalışanlarından üstün bir çalışma bekliyor. Ekibinin sıkı ve disiplinli çalışmasını isteyen bu takım liderleri, mükemmelliyetçi bir izlenim veriyor. Çalışanlarına çok fazla sorumluluk veren bu lider, yüksek beklentileriyle ekibini yavaşlatabilir. Ekibin ise bu yüzden motivasyonu düşebilir.

Koç?


Araştırmaya göre koç profili çizen liderler; personellerinin iş potansiyellerini çok iyi biliyor. Onların neler yapıp neler yapamayacağını çok iyi analiz eden koç tipleri, iş konusunda buna göre bir yönlendirme yapıyor. En ideal yönetici profillerinden biri olarak da görülen koçlar, personelleri tarafından çok saygı ve sevgi görüyor.
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın