1. Şirketinizin İlk Çalışanlarını Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Özellik
Şirketinizin İlk Çalışanlarını Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Özellik
Tevfik Gülep

tevfikgulep

Şirketinizin İlk Çalışanlarını Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Özellik

  • 2-02-2018, 11:15
  • 0 Yorum
  • 6 ay önce
Yeni şirket kurmuş girişimciler çoğunlukla yalnız başlarlar. Ancak işler büyüdükçe her şirket elemana ihtiyaç duyacaktır. Çünkü kendi yeteneklerinizi ve kapasitenizi kullanarak ulaşabileceğiniz maksimum nokta çok ileri değildir. Ancak çalışanlar istihdam ederek çok ilerilere gidebilirsiniz.

Çalışan alırken temelde 2 tip çalışan seçme mantığı vardır. Bu iki yönteme girişimci Kaan Gülten’de çok sık değinir. Birincisi Elon Musk tipi işe alım yöntemidir.
Bu yöntemde işe alacağınız kişinin yeteneklerine, eğitimine ve tecrübesine önem verirsiniz. Bu kriterleri göz önüne alarak kişileri işe alırsınız.
İkinci yöntem de Acun Ilıcalı yöntemi olarak anılır.
Bu yöntemde iş yapmaya hevesli, girişken ve kendini geliştirmeye müsait kişileri işe alırsınız. Asıl bakacağınız noktalar bunlar olur. Bu kişileri işe aldıktan sonra yeteneklerine ve karakterlerine göre onlara iş verirsiniz ve şirketinizde heyecanlı ve iş yapmak için gözleri parlayan elemanlara sahip olursunuz.

Bu iki kişi arasından Elon Musk kendi uyguladığı yöntem için yıllar sonra bazı pişmanlıklar yaşadığını ve insanların karakterlerine de bakması gerektiğini çok geç anladığını ifade etmiştir.

Bu iki yöntem arasında keskin bir seçim yapmak yerine daha kararlı ve ortada bir seçim yapabilmek için işe alacağınız kişilerde bakmanız gereken özellikler arasından 4 tanesini derledik.

1. Güvendiğiniz Birisi Olmalı
Belki hayatınızda ilk kez gördüğünüz birine güvenmek çok zor bir durum. Çoğu iş görüşmesi hayatınızda ilk kez gördüğünüz kişilerle yapılıyor. Ancak sizin bir girişimci olduğunuzu ve işe yeni başladığınızı varsayarsak yakın çevrenizden tanıdığınız ve güvendiğiniz kişileri işe almayı değerlendirmek hiç de kötü fikir değildir. Çünkü ilk işe aldığınız kişiler çok önemlidir. Eğer tek başınıza çalışıyorsanız ve işe bir kişi alacaksanız bu demek oluyor ki artık şirketin yarısını o idare edecek. Şirketin yarısını idare edecek birine güvenmiyor olmak ise çok büyük bir sorun olabilir.
Buradaki güvenden kastım “işi yapabilir mi yapamaz mı?” güveni değil. “Ödemeyi almaya gittiğinde para tam gelecek mi?” güveni. Yani tabii ki bu bir örnek ama şirketinizin sadece soyulması değil mevzu bahis. Siz ofiste değilken hala arkadaki elemanın hevesle çalıştığını bilmek de çok önemli.

2. Önceki İş Yerlerindeki İzlenimine Göz Atılmalı
Önceki çalıştığı yerden nasıl ayrıldı? Neden ayrıldı? Eski patronu mu kovdu yoksa kendisi mi ayrıldı?
Bunların hepsi önemli sorular. Ve size gelecek hakkında ipucu verebilecek sorular.

Açıkçası bu soruların cevabını tam olarak almak maalesef çok mümkün değil. Sonuçta sizinle görüşmeye gelen kimse ofiste kaytardığı için kovulduğunu söylemeyecektir.
Ama o kişinin referanslarına bakabilirsiniz. Referanslarındaki şirketleri görüşmenin ardından arayabilirsiniz. Burada ayıp olan bir durum yok.
Belki tek bir hata sebebiyle birinin tüm karakterini yargılamak her zaman doğru değildir. Hem siz eski ofisi aradığınızda eski patronunun size doğru bilgi vereceği de malum değildir.

Mesele bu kadar karışıkken bu özelliği nasıl kontrol edebiliriz diyor olabilirsiniz. Ama bazen işin içinde olmadan bazı meseleler anlaşılamaz. Siz işe almayı düşündüğünüz kişinin geçmişine iyi odaklanın, eski iş yerleriyle görüşün, kendisine detaylı sorular sorun. Bütün bu değişkenlerin arasından kimin doğruyu söylediğini ve çalışanın işe alınıp alınmayacağına siz karar vereceksiniz. Zaten girişimcilik de biraz yetenek işi.

3. Sektörünüzle Alakalı Aldığı Eğitim ve Tecrübeye Bakılmalı
Bir çalışan alırken tabii ki sizin sektörünüzle alakal aldığı eğitime göz atılmalı. Bu eğitim illa ki resmi bir üniversite olmak zorunda değil. Sonuçta her işin okulu da yok. Belirli sektörlerde tabii ki diploma gerekiyor ancak günümüzde çoğu sektör artık diplomaya ihtiyaç duymadan belirli tecrübe ve kurslarla elde edilebilecek yeteneklere sahip çalışanlarla dolu.

Hatta bazı sektörlerde hiç eğitim almadan, sadece ücretsiz eğitimler görmüş ve daha sonra kendi kendine tecrübe etmiş kişilerle işinizi çok rahat yürütebilirsiniz.

Bazı durumlarda da çok sektörünüzde çok tecrübeli kişilerin aldığı eğitimlere takılmak anlamsız oluyor. İnsanın yıllarını verdiği bir sektörde diplomasının sorgulanması kırıcı olmaktan öteye geçebiliyor.

4. Getireceği Kar ve Maliyeti İyi Hesaplanmalı
Şimdi çalışan işe alalım dedik ama bunun maaşı ne olacak? Sigortası, yolu, yemeği, ne olacak?
Yeni girişimlerin çoğu için bunlar ilk çalışanla beraber ciddi maliyetleri oluşturuyor. Bu maliyetlerin hepsi çok iyi hesaplanmalı. Kaç para maaş verileceği önceden ciddi manada konuşulmalı. Eğer çalışanın tatmin olacağından daha düşük maaşlar düşünülüyorsa ya başka bir çalışan bakılmalı veya bir süre part time çalışacak eleman bulunmalı.
Çalışanın getireceği kar ise maliyetinin yaklaşık 3-4 katı kadar olmalı. Yani siz bir çalışan için maaşı, vergisi, sigortası, yolu, yemeği, her şeyiyle verdiğiniz miktarın 3 katı kadar size getirisi olmalı ki ancak o zaman o çalışan sizin için karlı olur ve bu maliyetlerin tamamına değer.

Çalışanları istihdam ederken dikkat etmeniz gereken 4 özelliğe değindik. Sizce bu özelliklere neler eklenebilir? Biz çalışan işe alırken başka nelere bakılmalıdır? Yorumlarda bize söyleyebilirsiniz.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik

Kaan Gülten'in pazarlama deneyiminden alıntılanmıştır. Ülkemizin kriz dönemlerinde, kola tüketmeyelim, dolar bozduralım, şuna yasak ...

Kişisel Gelişim

İnsanları bir şey satın almaları için ikna etmek zorlu bir görevdir. Özellikle de herkesin birbirinden kurnaz olduğu bugünün ...

Girişimcilik

Doğru yerde ve doğru zamanda yapılan yatırım, hiç beklenmedik sonuçlar doğurabiliyor. Bunun en iyi örneğini Bitcoin’de gördük. Bitcoin, ...

Girişimcilik

Türk mobil oyun şirketi Gram Games, yakın zamanda Türkiye’den Londra’ya doğru açılmıştı. Bugüne kadar Amerika’da en çok ...

Kişisel Gelişim

Dünyaca ünlü PayPal şirketinin kurucu ortaklarından Peter Thiel, öğrendiği 4 önemli deneyimi genç girişimcilerle paylaştı. ...

Girişimcilik

Girişimcilik nedir? Bu kavram, en genel ifadeyle kar amacı ile riski üstüne alan ve iş kuran kişinin yaptığı atılımdır. Girişimcilik son ...

home search notifications 1 person