1. Şirketinizi Kurduktan Sonra Göğüs Germeniz Gereken 4 Zorluk
Şirketinizi Kurduktan Sonra Göğüs Germeniz Gereken 4 Zorluk

Şirketinizi Kurduktan Sonra Göğüs Germeniz Gereken 4 Zorluk

  • 7-02-2018
  • 0 Yorum
Şirketinizi kurdunuz. İş planınız hazır. Müşteriniz de var diyelim. Peki şimdi ne olacak? Her şey güllük gülistanlık mı gidecek? Müşteri sorunsuz, iş sorunsuz, piyasa sorunsuz, siz sorunsuz mu olacaksınız? Yoksa “bu sorun önümdeki son sorun, bundan sonra çok güzel olacak bu işler” diyenlerden misiniz?
Tavsiyem o ki; bunların hiçbiri olmayın. Çünkü her zaman sorunlar olacak. Ya sizden kaynaklı ya müşteriden kaynaklı ya piyasadan kaynaklı ya da hepsi birden. Ama muhakkak sorun olacak.
Bu dünyanın kanunu çünkü.

Ama bu olması gereken bir durum. İnsanoğlu sorunları çözmeden kendini geliştiremez ve ilerleyemez. O yüzden siz de her sorunla karşılaşıp çözdüğünüzde artık kendinizi bir level atlamış olarak düşünebilirsiniz. İş dünyasında artık bir adım daha attınız demektir. Ama her zaman atılacak adımlar, aşılacak zorluklar var.

Biz de sizin için işinizi kurduktan sonra karşınıza çıkabilecek zorluklar arasından 4 tanesini derledik.

1. Hesaba Katmadığınız Masraflar
İşe başlarken yaptığınız o tatlı hesaplar, müşteriden alıp kiraya vermeler, sonra artan parayla yapılacak başka işler… Bunlar her çok güzel planlar ama evdeki plan iş dünyasına uymuyor. Her zaman hesap edilenden daha fazla masraf çıkıyor. Önceden tahmin edilemeyecek sıkıntılar baş gösteriyor ve bunlar da masraf demek oluyor.
Bu masraflara hazırlıklı olmanız ve ona göre sermaye ayırmanız gerekiyor.

2. Zamanında Gelmeyen Ödemeler
Müşteriyle anlaştınız, belki önden bir ödeme aldınız. Çok güzel şekilde işinizi yaptınız veya ürünü teslim ettiniz. Ama ödemeyi haftaya yapacağını söyledi müşteri. Sorun değil. Anlayışlı olabilirsiniz. Bir hafta beklediniz. Yine haftaya dedi. Günü geldiğinde aradınız. Yarın dedi. Yarın oldu aradınız akşama dedi. Akşam yok sabah yok. Yok yok yok.
İnanın bir süre sonra o kadar can sıkıcı ve sinir bozucu oluyor ki. Bir süre sonra salak yerine konduğunuzu hissedebiliyorsunuz. Artık sırf uğraşmamak için paradan vazgeçmeyi bile düşünüyorsunuz. İşin kötüsü siz oradan gelecek parayı düşünerek belki sağa sola sözler verdiniz ödeme günü için. Ama siz de sözünüzü tutamıyorsunuz.
Bu yüzden cebinizde olmayan parayı ödemek üzere asla söz vermemenizi tavsiye ediyorum.

3. Müşteri Bulmak
Bu yaptığınız işin türüne göre değişse de genel olarak böyledir. Bir müşteri bulur çalışırsınız. Sonra o geçer birini daha bulursunuz. Devam eder. Ama sonunda bir yerde muhakkak tıkanırsınız. Müşteri bulamazsınız, müşteri size gelmez, gerekli reklamları yaptığınız halde normalde gelmesi gereken kadar talep alamazsınız.
Bunlar olabilecek durumlardır. Bu durumlarda panik yapmayın ve işinizi sabit tutun. Kendinizi ve işinizi geliştirmek için faaliyetlerde bulunun. Bu süreçler zamanla geçecektir. Bu çoğu sektörde meydana gelir.

4. Yarı yolda Bırakacak Çalışanlar
İşler çok güzel, müşteriler geliyor. Belki iş yetiştiremiyorsunuz yoğunluktan. Ama o da ne? Çalışanınız geldi ve lafı dolandırıp zam yapmanıza getiriyor. Tamam, işler güzelse yapılabilir. Ama belki sizi gerçekten aşan rakamlar istiyor. Yani kısaca işten çıkmak istiyor. Belki piyasanın çok güzel olduğunu gördü kendi işini kuracak. Belki sizin rakibinizde işe girecek. Kim bilir? Gitmek isteyenin önünde dağ olsa duramaz. Ama sizin yapmanız gereken bu gibi çıkışlara hazırlıklı olmak. Her zaman iş yerinizdeki çalışanlarınızın ihtiyaçlarını kontrol etmek ve onları memnun tutmak. Nihayetinde de eğer işten çıkma olursa diye yedekte planlar yapmak. Çünkü çalışanları tutmak ve onları çalıştırmak gerçekten kolay bir zanaat değil. Bu gibi aksi durumlar başınıza gelebilir. Hazırlıklı olmak gerek.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik
Başarılı olmuş girişimlerin ve girişimcilerin ardındaki yatan gerçekleri anlatmak için hazırlanan yazı dizimizin bu bölümünde kararlı ...
Girişimcilik
Girişimlerin çoğu kurulduktan sonra 1-2 sene içerisinde kapatılmakta, büyük hayaller ile hayata geçirildikten sonra hüsranla ...
Girişimcilik
Muhteşem bir logo tasarımı bir grafik tasarımcı tarafından 10 dakikada tek seferde de yapılabileceği gibi onlarca deneme sonucu günlerce ...
Girişimcilik
Bazı başarı hikâyelerine insanın inanası gelmiyor. Ama birazdan anlatacağımız hikâye tümüyle gerçek. Denizli’de yaşayan Abdullah Arpa ...
Girişimcilik
Başarmak.. Başarının sınırı var mıdır sizce ? Veya başarıyı nasıl tanımlarsınız? Şimdiye kadar onlarca belki yüzlerce başarı ...
Girişimcilik
İstanbul gibi büyük şehirlerde işe gidiş ve dönüş yolunda her gün trafik çilesi çekiyoruz. Böyle anlarda çoğumuzun aklından şu ...
home search notifications 1 person