"Sadece ölü balıklar akıntı ile beraber gider."
-Anonim
Şirket Kurma Aşamaları Nelerdir? Şirket Nasıl Kurulur?
Ömer K.
Ömer K. 21 Takipçi

Şirket Kurma Aşamaları Nelerdir? Şirket Nasıl Kurulur?

  • 4 DK
  • 14-02-2018
  • 0 yorum
  • 5K
Pek çoğumuz kendi işimizin patronu olmak için şirket kurma hayalini yaşıyoruz. Ancak şirket kurmak için yeterli cesareti kendimizde bulamıyor ya da ihtiyacımız olan sermayeyi bir türlü denkleştiremiyoruz. Bazen de iş yeri açma sürecinin zorlayıcı bir süreç olduğunu düşünüyor ve işe başlamadan pes etmeyi tercih ediyoruz.Bu yazımızda iş yeri açma yolunda teker teker yerine getirmeniz gereken yükümlülüklerden ve sizleri nelerin beklediğinden kısaca bahsetmek istedik. Yazımızın genç girişimci adayları için faydalı olmasını umarız.
1. Alanında uzman bir mali müşavirden yardım alın


Şirket kurma aşamalarını tek başına tamamlayamayacağınızı, tüm süreci etkili bir şekilde yönetemeyeceğinizi düşünüyorsanız haklısınız.

Şirket kurma ya da işletme açma hayalinize adım atarken alanında uzman bir mali müşavir ile anlaşmanız bu konuda size son derece yardımcı olabilir. Mali müşavir ile iş birliği içerisinde hareket ettiğiniz takdirde iş kurmanın sandığınız kadar sancılı bir süreç olmadığını da görebilirsiniz.

2. Şirket türüne karar verin


İş yeri açma, kendi işinizin patronu olma yolunda belki de sizi en zorlayacak aşama kuracağınız şirketin türüne karar vermek olabilir.

Bu aşamada kuracağınız iş yerinin şahıs şirketi mi, limited mi, yoksa anonim şirketi mi olacağını iyice düşünmeniz ve şirketler arasındaki belirgin farklılıkları anlayabilmek için geniş çaplı bir araştırma yapmanız gerekiyor.

3. Mali müşavirinizle birlikte ana sözleşmeyi hazırlayın
Şirketinize dair her türlü mali işlemlerden sorumlu olacak mali müşaviriniz ile birlikte kuracağınız şirketin ana sözleşmesini hazırlamak, bir girişimci olarak yerine getirmeniz gereken en önemli görevler arasında yer alıyor.

Şirket merkezinin, şirket unvanının, sermayelerin ve şirkete dair en temel noktaların yazılı hâle getirildiği ana sözleşmenin bir şirketin olmazsa olmazı olduğunu ifade edebiliriz.

4. Şirket ana sözleşmesini noterde onaylatın


Uzun ve titiz bir şekilde hazırladığınız şirket ana sözleşmeniz, mali müşaviriniz tarafından MERSİS sistemine kayıt edildikten sonra sizin üzerinize notere gitmek ve bu sözleşmeyi noter huzurunda ortaklarınızla birlikte imzalamak ve gerekli prosedürü tamamlamak kalıyor.

Noterde şirket ana sözleşmesini onaylatmanın yanı sıra vergi dairesine ileteceğiniz ve işe başlama bildirim sürecinde kullanacağınız noter onaylı kimlik suretini de düzenletmelisiniz.

5. Vergi dairesine giderek vergi kimlik numaranızı alın


İş yeri açma ve işletme kurma için gerekli olan bir diğer adımın, şirketinizin potansiyel vergi kimlik numarasını bir an önce almanız olduğunu söyleyebiliriz.

Potansiyel vergi kimlik numarasını vergi dairesinde aldıktan sonra artık bankaya şirket sermayesinin çeyreğini yatırmak ve bu miktarı bloke ettirmek için uğrayabilirsiniz.

Bankaya gitmişken rekabet kurumu payını da yatırmalı ve banka tarafından tarafınıza verilen dekontu Ticaret Sicil Memurluğu’na iletmelisiniz.

6. Tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlayın ve ticaret siciline iletin


Şirket ana sözleşmesi, Rekabet Kurumu payı banka dekontu vb. iş yeri açma aşamasında ihtiyacınız olan tüm belgeleri tamamladıktan sonra bu belgeleri ticaret siciline iletmelisiniz.

7. İmza sirkülerini hazırlayın


Ticaret Sicili’ne kayıt aşaması tamamlanan ve tüzel kişilik kazanan şirketinizi kurma yolunda imza sirkülerini hazırlamalı, yasal olarak zorunlu olan tüm defterleri noterde tasdik ettirmelisiniz.

8. İşe başlama bildiriminde bulunun


Vergi dairesi tarafından talep edilen yazılı belgeleri hazırlayarak şirketinizin vergi levhasını temin edebilirsiniz.

9. Belediye, ticaret ve sanayi odası işlemlerini tamamlayın


İş yeri açma ve izin ruhsatı çıkarma, çevre temizlik vergisini yatırma gibi belediye izin işlemlerini de mutlaka tamamlamanız gerekiyor.

Yukarıda sırasıyla bahsettiğimiz tüm işlemleri tamamladıktan sonra bir girişimci olarak iş yeri açma aşamasını tamamlayabilirsiniz.

Hayallerinizden ve iş kurma düşüncenizden hiçbir zaman vazgeçmemeniz dileğimizle…
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın