1. Şirket Kurarken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta
Şirket Kurarken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta

Şirket Kurarken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta

  • 30-01-2018
  • 0 Yorum
Şirket kurmak her girişimci ruhlu insanın hayali. Ama en büyük endişe de bu şirketi kurduktan sonra işleri mahvedip şirketi batırmak oluyor. Bu durumda bütün emek ve paranın çöpe gittiği düşünülür. Ancak gitmemiştir. Bütün o emek ve para sizin tecrübeniz için ödenmiş küçük bedeller olmuştur aslında. O yüzden asla kendi işinizi kurmaktan korkmayın. Çünkü cesaret ettiğiniz takdirde şirketiniz batsa da çıksa da siz kazançlı oluyorsunuz.

Ama gelin şimdi şirketinizin başlangıçta batmaması için gerekli olan ve şirket kurarken dikkat etmeniz gereken 5 unsura değinelim.

1. Şirket Lokasyonunuz
Şirket kurarken çoğu girişimcinin ilk büyük sorunu lokasyon olmaktadır. Hele ki müşterilerinize direk satış yapmanız gereken bir iş yapacaksanız lokasyon sizin can damarınız kadar önemli oluyor. Çünkü dükkanınızın önünden müşteri geçmiyorsa satış yapamazsınız demektir.

Lokasyon seçerken öncelikle mümkün olduğunca işlek olan ama bütçenizi en az yoracak yerlerden bakmaya çalışın. Kuruluş bütçenizi sadece mağaza kirasına vermek istemezsiniz.
İkinci olarak da yakınınızda sizinle aynı işi yapan birileri var mı bunu iyice yoklayın. Çünkü Türkiye’de modadır, bir bölgede birisi iyi iş yapmaya başladığı anda hemen yanında 3 tane daha aynı işi yapan mağaza beliriverir. Örneğin 80’lerdeki plakçılar veya şimdiki çiğ köftecileri söyleyebiliriz. Siz bunlardan olmayın. Hem sizden önce aynı işi yapan adamı batırırsınız hem de siz batarsınız.

2. Çalışanlarınız
Şirketinizi kurarken farketmeyebilirsiniz ama zamanla farkedeceksiniz ki şirketinizde bulunan bütün ürünlerden, mallardan, müşterilerden çok daha değerli tek bir şey var, o da çalışanınız. Çalışanınız sizin işinizi ayakta tutar ve devam etmesini sağlar. Büyümenizi sağlar. Çünkü tek başına siz bütün işlere yetişemezsiniz ve çalışanınıza muhtaçsınız. Onun sayesinde bütün işlerinizi halledebiliyor ve ayakta kalabiliyorsunuz. Eğer çalışanınız başarılı, işini düzgün yapan ve takım çalışması yüksek birisi ise sakın onu elinizden kaçırmayın. Taleplerini yerine getirmeye çalışın ve onu memnun edin. Ama burada çok ince bir çizgi vardır. O da çalışanınızın şımarma çizgisidir. Eğer çok talepkar olursa ve siz de her istediğini yaparsanız bu sefer işler sarpa sarıp mahvolabilir. Bu çizgiyi iyi belirleyin ve sakın geçmeyin.

Bir keresinden iş konusunda çok deneyimli biri çok güzel bir söz söylemişti.

“İş kurmak, çalışanları idare etme sanatından ibarettir.”
Çünkü çalışanlarınızı iyi idare edebilirseniz onlar gerekli bütün işleri halledeceklerdir.

3. Hedef Kitlenize Yakınlık
İşletmenizin faaliyet konusuna göre müşterilerinizle yüz yüze veya internet üzerinden iletişime geçmeniz gerekir. Bu iki yolda da sizin hedef kitlenize nasıl ulaşacağınızı bilmeniz gerekir. Burada tamamen faaliyet alanınıza göre değişecek şekilde müşterinize ulaşma yolları vardır. Örneğin yüz yüze iletişim gerekiyorsa 1. maddede bulunan lokasyon çok önem arz ediyor. Ancak iletişim internet üstündense lokasyonun başlangıçta güzel olması fazla maliyetten başka bir şey ifade etmiyor. Online pazarlama kampanyalarına odaklanmak gerekiyor.

Faaliyet kolunuza göre hedef kitlenize yakın olmayı bilmeli ve hem satış yapma amacıyla hem de geri dönüş almak amacıyla sürekli müşterilerinizle iletişim halinde olmalısınız.

4. Maliyet
Maliyetler özellikle tecrübesiz girişimciler tarafından çok basit düzeyde hesaplanıyor. Kira, fatura, maaş ve daha bir şey yokmuş gibi. Ancak maalesef işler o şekilde yürümüyor ve şirketi kurduğunuzda maliyetlerin tahmin ettiğinizden çok daha yüksek olduğunu görüyorsunuz. Bu da çoğu girişimci için içinden çıkılamaz bir durum oluyor ve neticede kepenkler iniyor.

Bu yüzden maliyetler çok iyi hesaplanmalı, daha önce sizinkine benzer iş kurmuş kişilerden tavsiyeler alınmalı, bu konuda okul okumuş işletme mezunlarına veya endüstri mühendislerine fikir danışılmalıdır.

5. Hedeflenen Gelir
Maliyet hesabıyla beraber gelir hesabı da paralel yapılmalıdır. “İşletme hangi zamanda ne kadar gelir elde edecek, ne zaman kendi kendini çevirmeye başlayacak, ne zaman bütün maliyetini çıkaracak?” gibi temel sorular cevaplanmalı. Bu sorular gerçekçi olarak cevaplanmalı ve ufak deneylerle test edilmeli.

Yoksa standart mantıkla “tanesi 10 liradan günde 100 tane satsam çok iyi para yapar” gibi bir düşünce aklınızda olmamalı. İyice hesap kitap yapıp maliyetlerle iyi bir denkleştirme yapmalı ve neticede sizi kurtarabilecek düzeydeki işler için girişimde bulunmalısınız.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kişisel Gelişim
Dünyayı fikirleriyle değiştirmeyi başaran girişimcilerin çoğunun genç yaşta çalışmaya başladıklarını görebilirsiniz. Peki şimdi ...
Kişisel Gelişim
İçinde bulunduğumuz dünya kendi dinamikleri olan ve bu anlamda yaşamın devam ettiği bir mekanizma aslında. İş hayatı da tıpkı ...
Motivasyon
Space X’in kurucusu ve Tesla’nın sahibi Elon Musk, yakın zamanda kargosunda spor otomobil taşıyan dünyanın en güçlü roketi Falcon ...
Kişisel Gelişim
Girişimcilik konusunda başarı kazanmış insanların hikayelerini hep okuruz. Başarılarını imrenerek takip ederiz. Aynı girişimcilik ruhuna ...
Motivasyon
Umudunu KaybetmeChris Gardner'ın hikayesi oldukça etkili. İmkansızlıklar içerisinde sıfırı tüketmiş bir adamın öyküsü. Ne kadar ...
Kişisel Gelişim
"Birçok insan hiç başarısızlığa uğramaz çünkü hiç denemez." Norman MacEwanBu zamana kadar hep başarıyı ve başarıya götüren ...
home search notifications 1 person