"eğer bir ağacı kesmek için bir saatim olsaydı, ilk kırk beş dakikada sadece baltamı bilerdim."
-Abraham Lincoln
ŞİRKET KURARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

ŞİRKET KURARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 • 7 DK
 • 19-04-2021
 • 0 yorum
 • 1K

ŞİRKET KURARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Başarısızlık=Başarı

Şirket kurarken dikkat edilmesi gereken hususlar kendi işini kurmak isteyen herkesin kafasını karıştırmaktadır. Ne tür bir şirket kurmalıyım? Vergi sistemi nasıldır? Genç Girişimcilik destek ve teşviklerinden faydalanabiliyor muyum? Kurduğum şirketi kapatmak zor mudur? Hangi tür şirketin işletme maliyetleri yüksektir? Yaptığım işe en uygun şirket türü hangisidir? gibi sayısız soru şirket kurmak isteyen kişilerin zihninde dolanmaktadır.

 

Genellikle internet kaynaklı bilgiler bazen eski, bazen fazla teknik ve bazen de yalan yanlış olduğu için girişimci adayların karar verme süreçlerini zorlaştırmaktadır. Esasen bu yazıda mümkün olduğunca sade ve anlaşılır şekilde şirket kurmanın püf noktalarını çok fazla teknik detaya girmeden açıklamaya çalışacağız.

 

Öncelikle Uyum

 

Öncelikle girişimci adayının yapmak istediği iş ile kurmak istediği şirket birbiri ile uyumlu olmalıdır ve aynı zamanda mümkün olan en ekonomik kuruluş ve işletme maliyeti ile kurulmalı ve işletilmelidir. Bu nedenle aşağıdaki kuruluş aşamasındaki giderleri çok iyi şekilde analiz etmek gerekmektedir.

 

Şirket Kurarken Muhtemel Masraflar

 

 • Yasal Adres (ofis vb.) giderleri
 • Ticaret odası giderleri,
 • Noter masrafları,
 • Vergi dairesi harçları,
 • Mali müşavir ücretleri
 • Bağ-Kur prim ödemeleri

 

Bir yandan maliyet odaklı düşünürken diğer taraftan müşteri, paydaş, pazar ve yapılacak iş odaklı da düşünmek gereklidir. 29 yaş ve altı bir dijital pazarlama uzmanı gelirlerini yasal zeminde vergi mükellefi olarak fatura keserek elde etmek istediğinde bir şahıs şirketi kurmak çeşitli avantajlar sunabilir. Ancak orta ve büyük ölçekli şirketlere danışmanlık işi yapacak ve aynı zamanda 30 yaş ve üstü bir yönetim danışmanının şahıs şirketi yerine asgari limited şirket kurarak işe koyulması hedef müşteri kitlesine daha kurumsal görünmek açısından faydalı olabilir.

 

Müşteriler Açısından Şirket Türü

 

Günümüzde aday müşterilerimiz değerlendirme yapmak için kim olduğumuz, şirketimiz, şirketimizin adresi, vergi dairesi, kurumsal yapısı gibi birçok hususa dikkatle bakmaktadır. Bir başka örnek de start-up girişimlerinden verebiliriz. Start-up girişimleri şirket kurarken -eğer ileride yatırım almayı hedefliyorlarsa- anonim şirket kurmayı tercih etmelidir.

 

Bu yazı şirket türleri ve farklı üzerine bir yazı değildir. Bu yazının amacı pratik ve yalın bilgilerle şirket kurarken hangi tür şirketin en iyi seçim olduğuna yönelik bir yol haritasıdır. Son 1 yıl içinde yüzlerce şirket kurmuş ve kuruluşuna destek vermiş uzman bir kadro olarak tecrübelerimizi paylaşmaktır.

 

Şahıs Şirketi Kurmak

 

Öncelikle şahıs şirketi kurmak ile başlayalım. Bir kere 29 yaş ve altındaysanız kesinlik önerdiğimiz şirket türüdür. Çünkü bu şirket modelini açmak çok kolay ve düşük masraflıdır. Aynı zamanda işletme maliyetleri de düşüktür. Şirketin adresini taşıması ve kapatması da çok kolay ve düşük maliyetlidir. Genç Girişimcilik teşviklerinden faydalanmanın koşulları aşağıdaki gibidir:

 

 • 30 yaşından gün almamış olmak (29 yaş ve altı olmak)
 • İlk defa şirket kuruyor olmak. Daha önce şirket kurmamış olmak veya ortağı olmamak.
 • Şahıs şirketi kurmak

 

Genç Girişimcilik teşvikleri kapsamında 30 yaş altı girişimciler 12 ay boyunca Bağ-Kur primi ödemiyorlar ve aynı zamanda 3 yıl boyunca 75.000 TL’ye kadar gelirleri üzerinden gelir vergisi alınmıyor. Bu iki teşvik vergisiz ve ek masrafsız bir alan oluşturuyor. Bu grupta olan girişimcilerin maliyetleri yalnızca yasal adres / ofis ve aylık mali müşavir giderleridir.

 

Limited ve Anonim Şirket Kurmak

 

Şirket kurarken ortaklı bir yapı söz konusu ise ortaklığın, gelecekti planların ve hedeflerin durumuna göre limited şirket veya anonim şirket kurulması düşünülmelidir. Eğer şirket bir aile şirketi gibi düşünülüyorsa, ortaklık yapısında fazla bir esneme olmayacaksa ve ileride yeni yatırım, yeni ortak ve hatta halka arz gibi bir durum düşünülmüyorsa o zaman limited şirket kurmak tercih edilmelidir.

 

Ancak şirketin büyümesi, yeni ortak ve yatırımcılar alması hedefleniyorsa o zaman anonim şirket kurmakgerekir. Özellikle start-up girişimcilerinin anonim şirketi tercih etmeleri gerekmektedir. Çünkü bu şirket türünün yasal mevzuatı bazı iş ve işlemlerin yapılmasını kolaylaştırmaktadır. Örneğin hisse devrileri için noter işlemleri şart değildir. Şirketin karar defterine karar alınıp imzalanması yeterlidir. Bu arada şahıs şirketine göre limited ve anonim şirketin kuruluş süreci, kuruluş maliyetleri ve işletme maliyetleri bir miktar daha yüksektir. Ayrıca şahıs şirketini kapatmak çok kolayken limited ve anonim şirketler sermaye şirketi ve ayrı bir tüzel kişiliğe sahip olduklarından tasfiye süreleri ortalama 12 veya daha uzun sürmektedir.

 

Görüldüğü üzere iş kurma kararı alan girişimci adayları şirket kurma kararı sırasında oldukça zorlanacakları bir süreç ile karşı karşıyadır. Hiçbir girişimci vergi, hukuk, Türk Ticaret Kanunu, detay uygulamalar, mevzuatlar konusunda derinlemesine bilgi sahibi olamaz. Bu hususlar başlı başına bir uzmanlık ve tecrübe işidir. Bu konulardaki bilgi kaynakları bile karmaşık, eski ve yanıltıcı olabiliyor. Bu nedenle günümüzde girişimciliği, kendi işini kurmayı ve büyütmeyi hedefleyenler eskiden olduğu kadar yalnız değildir. İş ve şirket kurma ile ilgili ihtiyaç duydukları bütün uzmanlığa, bilgi birikimine ve tecrübeye sahip bir şirket var.

 

Synergia, dijital şirket paketi, genç girişimcilik paketi ile girişimci adaylarının ihtiyaç duyduğu uzmanlığı ve hizmetleri bir arada, güvenilir ve ekonomik şekilde sunan önemli bir şirkettir. İş modeli sunduğu hizmetle bir yandan yeni girişimcilerin iş hayatına girişini kolaylaştırırken mevcutların başarılı olması için ihtiyaç duydukları güvenilir rehberliği, mentörlüğü ve hizmetleri tek merkezden sunmaktadır. Bu haliyle önemli bir sosyal sorumluluğu da yerine getirmektedir. Bir yandan işsizliği azaltırken bir yandan girişimci ekonomi için çok önemli bir katkı sağlamaktadır.

 

Unutmayalım girişimciliğe adım atan ve işlerini vergi mükellefi olarak yasal yollardan yürüten her bir kişi ulusal zenginliğimize katkı sağlamaktadır. Artık Synergia sayesinde iş kurmak, şirket kurmak  ve yönetmek eskisi kadar zor ve ürkütücü değil.

 

Dr. Ali KURT

"ŞİRKET KURARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et