1. Sıra Dışı Bir Şirket Yaratmak İçin 12 Çılgın Fikir
Sıra Dışı Bir Şirket Yaratmak İçin 12 Çılgın Fikir
Ömer K.

omer.kacar

Sıra Dışı Bir Şirket Yaratmak İçin 12 Çılgın Fikir

  • 11-12-2017, 17:51
  • 0 Yorum
  • 8 ay önce
Şirketlerin çoğunda kök salmış gelenekler, alışılagelmiş uygulamalar vardır. Bütün bunlar yöneticiler tarafından gözü kapalı kabul edilir. Ama aslında şirket yaratmanın sıra dışı yolları da vardır.

Neredeyse bütün şirketler, şirket kültürlerine uygun olduğunu düşündükleri kişileri işe alır, onlarla çalışmaya başlarlar. Şirketler, çalışanlarının birbirleriyle iyi geçinmeleri, kurum kültürünü benimsemeleri, verilen işleri eksiksiz yerine getirmeleri için ellerinden geleni yaparlar. En azından bunun için çaba gösterirler.

Peki, günümüzde bunlar sahiden geçerli mi? Veya yeterli mi? Bir şirket yaratmanın sıra dışı yolları olabilir mi?

Günümüzün dinamik ve rekabetçi iş dünyasında büyümek ve ayakta kalabilmek için şirketlerin kendi yönetim anlayışları ve ürün/hizmetler keşfetmeleri zorunlu gibi bir şeydir. Bu da anca inovasyonun şirketlerde yaşam biçimi olarak benimsenmesiyle olacak iş. İnovasyonun bir şirkette yaşam biçimi olarak benimsenebilmesi için de kökleşmiş inançları yerle bir etmek gereklidir.

Standford Üniversitesi profesörlerinden biri olan Robert I. Sutton, kurumlarında yaratıcılığı ve yenilikçiliği ateşlemek isteyen yöneticilere yıllardır yeni fikirler öneriyor. Bu fikirleri de “İşe Yarayan Çılgın Fikirler”de bir araya getiriyor. Sutton, şirket yöneticilerine günümüzde pek çok şirketi başarıya götüren 12 yolu göstererek, tüm şirketleri sıradanlıkla sıra dışılık arasında bir denge kurmaya davet ediyor. Şimdi biraz bu fikirlere göz atalım…


İşe Yarayan 12 Çılgın Fikir


1. İşe yarayan geleneksel fikirler geliştirmek yerine, işe yarayacağını düşündüğünüz garip fikirler geliştirmeye odaklanın.

2. Büyük olasılıkla başarılı olacak işler yapmak ve başarının kesin olacağına önce kendinizi sonra da diğerlerini inandırmak yerine, büyük olasılıkla başarısız olacak işler yapın. Başarının kesin olduğuna önce kendinizi, sonra diğerlerini inandırın.

3. Başarıyı ödüllendirip, başarısızlığı ve tembelliği cezalandırmak yerine, başarıyı ve başarısızlığı ödüllendirin. Sadece tembelliği cezalandırın.

4. İşe değer veren ve yapılan işi destekleyen kişileri aramak ve desteklemek yerine, uzak durmanın ve dikkati başka yöne çevirmenin yollarını arayın.

5. Güvenilir ve pratik şeyler üzerinde düşünüp bunları gerçekleştirmek için plan yapmak yerine, komik, saçma ve pratik olmayan şeyler üzerinde düşünün. Asıl bunları gerçekleştirmek için plan yapın.

6. Geçmiş deneyimlerinizi alıp kopyalamak yerine, geçmiş deneyimlerinizi tamamen unutun.

7. Özellikle yeni işe alımlarda adayları izlemek için iş mülakatları yapmak yerine, adayları izlemek için değil, yeni fikirler elde etmek için iş mülakatlarından faydalanın.

8. Karşı karşıya kaldığınız sorunun aslını hiçbir zaman çözememiş olan insanları görmezden gelmek yerine, karşılaştığınız sorunların aslını çözen insanlara önem verin.

9. Mutlu insanlar bulup kavga etmeyeceklerinden emin olmak yerine, mutlu insanlar bulup kavga etmelerini sağlayın.

10. Hızlı öğrenen, kurumu hızlı tanıyacak kimseleri işe almak, sevebileceğiniz ve ihtiyacınız olanlarla çalışmak yerine, yavaş öğrenenleri, kurumu zor tanıyacak olan kimseleri işe alın. Sevmeseniz bile sizi rahat ettirecek kimseleri işe alın. İhtiyacınız olmayan kimseleri işe alın.

11. Dikkat gösterecek, yöneticilerine ve birlikte çalıştıklarına riayet edecek kimseleri cesaretlendirmek yerine, yöneticilerini ve birlikte çalıştığı kimseleri görmezden gelecek, onlara kafa tutacak insanları destekleyin.

12. Sıra dışı fikirlerin uygulanmasında ve kullanılmasında becerikliliğin etkinliğin göstergesi olduğuna inanmak yerine, yaratıcı şirketler ve ekiplerde çalışmanın verimsiz ve can sıkıcı olduğuna inanın.

Bitti! Şimdi sıra sizde. :) Sıra dışı bir şirket yaratmak için işe yarayacağını düşündüğünüz çılgın fikirleriniz var mı?
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik

Kaan Gülten'in pazarlama deneyiminden alıntılanmıştır. Ülkemizin kriz dönemlerinde, kola tüketmeyelim, dolar bozduralım, şuna yasak ...

Kişisel Gelişim

İnsanları bir şey satın almaları için ikna etmek zorlu bir görevdir. Özellikle de herkesin birbirinden kurnaz olduğu bugünün ...

Girişimcilik

Doğru yerde ve doğru zamanda yapılan yatırım, hiç beklenmedik sonuçlar doğurabiliyor. Bunun en iyi örneğini Bitcoin’de gördük. Bitcoin, ...

Girişimcilik

Türk mobil oyun şirketi Gram Games, yakın zamanda Türkiye’den Londra’ya doğru açılmıştı. Bugüne kadar Amerika’da en çok ...

Kişisel Gelişim

Dünyaca ünlü PayPal şirketinin kurucu ortaklarından Peter Thiel, öğrendiği 4 önemli deneyimi genç girişimcilerle paylaştı. ...

Girişimcilik

Girişimcilik nedir? Bu kavram, en genel ifadeyle kar amacı ile riski üstüne alan ve iş kuran kişinin yaptığı atılımdır. Girişimcilik son ...

home search notifications 1 person