"hayallerinizin peşinden koşun, insanların değil!"
-Anonim
Simit Sarayı'nın Sahibi Haluk OKUTUR'un Başarı Dolu Hikayesi

Simit Sarayı'nın Sahibi Haluk OKUTUR'un Başarı Dolu Hikayesi

  • 4 DK
  • 04-01-2018
  • 0 yorum
  • 22K

Simit Sarayı'nın Sahibi Haluk OKUTUR'un Başarı Dolu Hikayesi

Başarısızlık=Başarı

Merhaba Girişimci Kafası takipçileri, bu yazımızda sizlere yine sıfırdan başlamış, satışları ve şöhreti Türkiye ile sınırlı kalmayıp bir çok ülkeye ulaşmış bir Türk markasından ve arkasındaki başarılı girişimciden bahsedeceğiz.

Bugün ki konuğumuz Simit Sarayı markasının kurucularından Sayın, Haluk OKUTUR...

Simit Sarayı'nın Sahibi Haluk OKUTUR'un Başarı Dolu Hikayesi 1

Erzincan'lı Haluk Beyin, ilginç bir başarı hikayesi var. Aynı zamanda azim, yaptığı işi sevmek ve zorluklara karşı sabretmek kavramlarını da bu hikayenin içerisinde bulacaksınız. Hızlı bir giriş yapalım;

Üniversite yıllarında hemen hemen her Türk genci gibi Haluk Okutur da gelecek kaygısı içerisine düşmüş ve okul bittikten sonra neler yapacağını planlamaya başlamıştı. Onun da bizler gibi kafasında yapmak istediği onlarca fikri ve projesi vardı. Yine tıpkı bizler gibi sermaye ve maddi yetersizlik sebebiyle bunların hiç birini yapamıyordu.

Gözlemci ve araştırmacı yönü yüksek olan Haluk Bey o günlerde yaptığı bir araştırmayla ülke çapında bir milyona yakın mahalle bakkal olduğunu hesapladı. Aklına bakkallar için 50-60 sayfalık bir rehber kitapçık yazmak ve bunları kapı kapı dolaşıp pazarlamak fikri geldi. Bu kitapçık; raf düzeni, müşteri karşılama, ürün stoklama ve benzeri gibi bilgiler içerecekti. Fakat aynı zamanda mükemmeliyetçi yönü de kuvvetli olan Haluk Okutur kitapçık için seçtiği konuları en iyi ve detaylı şekilde anlatmak istediği için uzun zamanda yaptığı araştırmalar sonucu 8 yıl içinde 6000 sayfalık bir doküman hazırlamış oldu. Doküman bittiği zaman mahalle bakkallarının sayısı neredeyse onda bire inmişti. Bu ona bir ders oldu ve bir karar aldı; "Bir şey yapmak istiyorsak hemen yapmalıyız."

Sonraki süreçte yaptığı araştırmalar sonucu gıda perakendesi sektöründe bir iş yapmak istedi ama hala aklındaki projeler için yeterli sermayesi yoktu. Bu yüzden insanların cebindeki en küçük paralara talip olarak küçük paralar ile en çok satın alınan ürünlerin bir listesini yaptı. İlk sırada ekmek geliyordu. Fakat ekmek işine giremeyeceğini fark etti. Çünkü piyasa çok kalabalık ve rekabet çok büyüktü. İkinci sırada simit vardı. Simit yazısını gören Haluk Okutur kendi tabiriyle şöyle diyor; "Simidi okuduktan sonra tebessüm ettim ve o andan sonra hayatımı simitçi olarak geçireceğimi anladım."

Simit satışı için lokasyon arayışına giren Haluk Okutur İstanbul'da bu işi yapmaya karar verdi. Çünkü İstanbul diğer Anadolu şehirlerine göre daha aktif ve daha fırsat dolu bir şehirdi. Erzincan'dan cebinde belli bir miktar parayla İstanbul'a geldi. Bir kaç ay dükkan arayarak geçti. Cebindeki para aklındaki gibi bir dükkanı açmaya yetmiyordu. Beklentilerini düşürmek ve ortak bulmak zorunda kaldı. Boğaziçi Üniversitesi karşısında kırtasiyecilik yapan bir arkadaşının (Abdullah) yan dükkanında kırtasiyeci arkadaşı ve onun ortağıyla (Mehmet) beraber ilk mütevazı dükkanını açtı.

Tabi ki yeni açılmış bir dükkan ve henüz başlangıç zamanlarında olan bir girişim olduğu için bir çok zorlukla karşılaştı. Haluk Okutur zorluklar karşısında girişimcilerin yapması gereken şeyi şu cümlesi ile özetliyor; "Kilit nokta yapılan işi sevmek. Zorluklar karşısında sabretmek."

Simit Sarayı, ilk dükkanını 2002 yılında açtı. 2017 yılı itibariyle dünyanın 22 ülkesinde toplamda binlerce mağazası ve 11.000 çalışanı olan kocaman bir marka.

 

 

"Simit Sarayı'nın Sahibi Haluk OKUTUR'un Başarı Dolu Hikayesi" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et