"bir şirket kurmak, ipte yürümeye benzer. sadece tüm dikkatinizi verip konsantre olursanız karşı tarafa geçebilirsiniz."
-James Bernstein
Sık Yapılan B2B Pazarlama Hataları ve Satış Yapmak İstiyorsanız Bunları Nasıl Önleyebilirsiniz?

Sık Yapılan B2B Pazarlama Hataları ve Satış Yapmak İstiyorsanız Bunları Nasıl Önleyebilirsiniz?

  • 8 DK
  • 23-06-2021
  • 0 yorum
  • 1K

Sık Yapılan B2B Pazarlama Hataları ve Satış Yapmak İstiyorsanız Bunları Nasıl Önleyebilirsiniz?

Başarısızlık=Başarı

Pazarlama, iş dünyasının anahtarıdır. En iyi ürüne veya hedef kitlenizin problemine en doğru çözüme de sahip olsanız, hiç kimse sizi veya ürününüzü duymamışsa, ürünlerinizi satamazsınız.

Pazarlama, insanlara ürün veya hizmetlerinizi anlatmanızı sağlayacak ve onları satın almaya ikna edecek tek şeydir. Ancak başarılı pazarlama stratejileri oluşturmak kolay bir iş değildir. Potansiyel müşterileri ikna edebilmeniz ve onlar gibi düşünebilmeniz için yapmanız gereken birçok şey var. Konu B2B pazarlama olduğunda durum daha da zorlaşıyor.

B2B, Business to Businnes yani “firmadan firmaya” pazarlama şirketler arasında gelişen pazarlama çalışmalarına denir. Burada işin nasıl yürüdüğünü bilen insanlara satış yapmaya çalışacağınız için, doğru pazarlama stratejisi kurgulamak çok daha önemlidir.

Zorluklar olabilir ama hiçbir şey imkansız değildir. Başarılı bir B2B pazarlama stratejisi planlamak imkansız değildir. Öncelikle sıklıkla yapılan B2B pazarlama hatalarına ve ardından nasıl bunların önüne geçeceğinizden bahsedelim.

1.Hedef Kitlenizi Tanımamak

İster tüketiciye isterseniz de bir işletmeye satış yapıyor olun, hedef kitlenizi bilmeden ve tanımadan yola çıkmak bir pazarlamacı olarak yapabileceğiniz en büyük hatadır. Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi satın almak için kimi ikna etmeye çalıştığınızı bilmemek, tüm pazarlama stratejinizin başarısız olmasına neden olabilecek bir hatadır.

Öncelikle tanımlanmış bir hedef kitleye sahip olmalısınız. Doğru hedef kitle belirlememek yanlış seçimler yapmanıza sebep olur. Hedef kitlenizin ne istediğini ve neye ihtiyaç duyduğunu, onlara nasıl ulaşabileceğinizi ve ne tür içeriklerle ilgilendikleri gibi konularda bilgi sahibi olmadan ürünlerinizi doğru insanlara ulaştırmak imkansızdır. Hedef kitlenizi tanımadan veya belirlemeden yürüteceğiniz pazarlama stratejileri başarısız olacaktır.

Nasıl Önleyebilirsiniz?

Hedef kitlenizi anlamak başarılı bir pazarlama stratejisi için hem de satış için hayati bir öneme sahiptir. “Doğru pazarlama stratejisi nasıl yapılır?” sorusuna vereceğiniz ilk cevap “hedef kitle belirlemek” olmalıdır. Özellikle B2B şirketlerde, görüşeceğiniz ve satın alma kararını kişilerin aslında hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacak anahtar insanlar olduklarını unutmayın.

Hedef kitlenizi doğru şekilde anlamak için sektörünüzde B2B Pazar araştırması yapın. Bu sayede potansiyel müşterileri ve pazarla ilgili tüm bilgileri öğrenebilirsiniz. Hedef kitlenizi belirledikten ve Pazar dinamiklerini gözlemledikten sonra, pazarlama stratejinizin ilk adımını atmış sayılacaksınız.

2.Rekabete Yenik Düşmek

Hangi sektörde olursanız olun, rekabetin çok fazla olduğunu unutmayın. Sahip olduğunuz ürün ve hizmetin benzerlerine sahip birçok şirket olabilir, bunu bir sorun olarak görmeyin. Eğer rekabete yenik düşer ve işletmenizi müşterilere karşı göstermek için çaba göstermezseniz kimse sizi tercih etmeyecektir. Şirketinizin, potansiyel müşterilerinizin karşısına çıkması ve tekliflerinizi görebilmeleri için aktif olmaya özen gösterin.

Nasıl Önleyebilirsiniz?

Hedef kitlenizin ihtiyaç duydukları ürün veya servisleri aradıklarında ilk karşılarına çıkanlardan olmak için çevrimiçi ve çevrimdışı varlığınızı sürekli olarak geliştirin. Potansiyel müşterileriniz ürün veya hizmetlerinizi gördüklerinde, aslında varlığından haberdar olmadıkları bir probleme veya ihtiyaçlarına çözüm bulup onlara yardımcı olduğunuzu hissettirmelidir. 

Web sitenizi güncel tutun, ürün ve hizmetlerinizi anlaşılır şekilde açıklayın. Onları iletişim kurmaya davet edin. Ayrıca, arama motorlarında ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili yapılan sorgulamalarda üst sıralarda yer alabilmek için SEO (Search Engine Optimization / Arama Motoru Optimizasyonu) veya Google Ads gibi, web sitenizin üst sıralarda yer almasını sağlayacak dijital pazarlama çalışmalarından da faydalanabilirsiniz.

3.Çok Fazla “Biz” Demek

Ürün ve hizmetleriniz ile müşterilerinize ne vereceğinizi göstermek çok önemlidir. Sürekli “biz en iyisiyiz”, “ürünlerimiz piyasanın en iyisi” gibi cümleler kullanmak yerine, potansiyel müşterilerinize neden verdiğiniz servisi veya ürünlerinizi önemsemesi gerektiğini söylemelisiniz.

Tüm şirketler ürünlerinin en iyi olduğundan bahsediyor, önemli olan ürün ve hizmetleriniz ile rakiplerinizden nasıl sıyrılacağınızdır. Ürünlerinizin harika olduğunu söylemek yerine, potansiyel müşterilerinize, ürün ve hizmetlerinizin onlara nasıl yardımcı olduğunu gösterin.

Nasıl Önleyebilirsiniz?

Bu hatanın önüne geçmek için web sitenizdeki, sosyal medya hesaplarınızdaki ve diğer tüm pazarlama içeriklerinizdeki detayları ve pazarlama yaklaşımınızı hedef kitlenize odaklanmış şekilde yenilemelisiniz. İçeriklerinizin gerçekten potansiyel müşterilerinizin problemlerine çözüm bulduğunuzu gösterdiğinden emin olun.

4.Kampanyalarınızı Test Etmemek

Pazarlama kampanyalarınızın etkinliklerinden emin olmak için kampanyalarınızı test etmeniz gerekebilir. Pazarlama kampanyalarının test edilmesi genellikle atlanan bir noktadır. Ürünlerini ve hizmetlerini piyasaya hızlıca sürmek veya hedeflerine hızlıca ulaşmak isteyen birçok marka, etkisiz bir kampanyaya para harcama pahasına test sürecini atlıyor.

Nasıl Önleyebilirsiniz?

Pazarlama kampanyalarınızı, stratejiniz veya içeriğiniz ne olursa olsun daha fazla harcama yapmadan önce etkinliklerini test edin. Bu sayede etkisiz ve size boş yere fazla para harcatacak kampanyaların önüne geçebilirsiniz.

5.Hedef Kitlenizi Harekete Geçirmemek

Kulağa garip gelse de etkileşime girdikten sonra hedef kitlenize ne yapmaları gerektiğini söylemelisiniz. Başka bir deyişle harekete geçirici mesajlar (CTA / Call to Action) içeren içerikler üretmelisiniz.

Örneğin, potansiyel müşterileriniz reklamlarınızı veya içeriklerini görürler ve bu birkaç saniye veya en fazla bir dakika sürer. Ürün ve hizmetinize ihtiyaç duyduklarına ikna olurlarsa, eğer siz onlarla iletişim bilgisi paylaşmamışsanız, size nasıl ulaşabilirler? Onların “İletişime geç!” veya “Hemen teklif al!” gibi harekete geçirici mesajlarla sizlerle iletişime geçmelerini sağlayabilirsiniz.

Nasıl Önleyebilirsiniz?

İçeriğinizde kullanacağınız harekete geçirici mesajlar net olmalı. “Burayı tıklayın” gibi genel mesajlardan kaçının. Onun yerine “Buraya tıklayın ve özel bir teklif alın” gibi daha kişisel ve detaylı mesajlar kullanın.

6.Sosyal Medya Kanallarını İhmal Etmek

Sosyal medya en güçlü pazarlama kanallarından biridir ancak genellikle gözden kaçırılır. Sosyal medya kanalları sayesinde de potansiyel müşterilerinize ulaşabilir, onların ilgisini ürün ve hizmetlerinizden bahseden içeriklerle çekebilirsiniz. Doğru sosyal medya görsel içerikleri ve tasarımları kullanmanız, marka kimliğinizi de güçlendirebilir. Aksi halde belirsiz, hizmetlerinize uygun olmayan bir sosyal medya kullanımı da marka imajınızı zedeleyebilir, güvensizlik oluşturabilir.

Nasıl Önleyebilirsiniz?

Mevcut müşterilerinizle olan ilişkilerinizi güçlendirmek ve potansiyel müşterilerinizi de teşvik etmek için etkili sosyal medya kullanımı çok önemlidir. Yüksek kaliteli içerikler oluşturarak, işletmenizin sektördeki başarılarından, ürün ve hizmetlerinizin sunduğu değerlerden bahsedin ve potansiyel müşterilerinizi etkileyin.

B2B şirketleri hedeflediğiniz için özellikle LinkedIn gibi platformları kullanarak da potansiyel müşterilerinizi bulup onlarla iletişim kurabilirsiniz.

7.İlerlemenizi Takip Etmemek

Yürüttüğünüz tüm pazarlama çalışmalarını test etmeniz gerektiğinden bahsettik ancak onların daha sonra ilerlemelerini de takip etmelisiniz. Müşterilerden gelen geribildirimleri veya pazarlama kampanyalarınızdan sağladığınız dönüşleri takip etmelisiniz. Pazarlama çalışmalarınızı ölçümlememek, harcadığınız paranın getiri ve götürü dengesini kuramamanıza sebep olur.

Nasıl Önleyebilirsiniz?

Ödeme yapan müşterilere dönüşen potansiyel müşterilerin ve olası satışlarınızın oranını takip edin. Bu pazarlama kampanyalarınızın kaliteli potansiyel müşterilere dönüşüp dönüşmediğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Bir müşterinizin ortalama maliyetini de sürekli kontrol edin. Bu sayede çok fazla harcama yapıp yapmadığınızı anlayabilir ve bütçenizi daha iyi yönetebilmenizi sağlayacaktır.
"Sık Yapılan B2B Pazarlama Hataları ve Satış Yapmak İstiyorsanız Bunları Nasıl Önleyebilirsiniz?" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et