"Bundan 10 yıl sonra insanlar size nasıl başardığınızı soracak."
-Anonim
"Seri" Girişimcilik ve Günümüzün "Seri" Girişimcileri

"Seri" Girişimcilik ve Günümüzün "Seri" Girişimcileri

  • 3 DK
  • 06-11-2017
  • 0 yorum
  • 1K

Girişimciler yeni fikirler üretir ve bu fikirlere dayanarak iş yapmaya, para kazanmaya başlarlar. Kendi çalışmalarını sürdürebilmek için, tüm riskleri üstlenerek maaşlı bir işin güvenliğinden vazgeçerler. Elde edecekleri en büyük ödüller ise yapacakları işin başarıya ulaşması ve işin sonucunda elde edecekleri maddi ve manevi kazanımlardır.Bir “seri girişimci” ise bu mücadele dolu süreci tekrar tekrar yaşayan insanlar için kullanılan bir ifadedir. Seri girişimciler; belirli bir işi kurduktan sonra, işe ait operasyonları yürütme sorumluluğunu başkalarına devrederler ve yeni ufuklara yelken açarlar. Hatta bazen başka girişimcilerin işlerini/fikirlerini satın alarak işi geliştirme yolunu tercih edebilirler. Seri girişimciler, şirketlerini yüksek primlerle sattıklarından veya potansiyel olarak daha büyük ve yeni bir şey üzerine odaklandıklarından dolayı, çok fazla ekstra bir çabaya girmeden önceki işlerinden beklenmedikler kazançlar bile edebilirler. Bu kazançların da yepyeni fikirleri hayata geçirmek için kullanılabilmesi ve bu döngünün kendi kendini besleyebilecek hale gelmesi seri girişimciliğin de temelini oluşturur.Günümüzde, seri girişimci denilince akla ilk gelen en popüler isim şüphesiz Elon Musk. Bilgisayarların yeni yeni popülerleşmeye başladığı yıllarda, yalnızca 12 yaşındayken yazdığı video oyunlarla ilk parasını kazanmaya başlıyor. Daha sonrasında PayPal ve eBay gibi günümüzün en popüler platformlarında da kurucu veya kurucu-ortak olarak karşımıza çıkıyor. Şimdilerde ise elektrikli taşımacılığa, roketlere ve uzay kolonilerine kafayı iyice takmış olan Elon Musk, Tesla Motors ve SpaceX ile adından daha da söz ettirecek gibi. Umarım enerjisini hiç kaybetmez.
Elon Musk gibi seri girişimcilerin dikkat çeken girişimlerini, Dünya’dan ve Türkiye’den birçok örnekle sizler için aşağıda derledikSean Parker: 1.Plaxo 2.Napster 3.Facebook 4.Causes 5.Founders FundPeter Thiel: 1.Paypal 2.Founders Fund 3.Clarium 4.PalantirEvan Williams: 1.Pyra Labs 2.Twitter 3.MediumElon Musk: 1.Zip2 2.PayPal 3.SpaceX 4.Tesla Motors 4.SolarCityNick Grouf: 1.Firefly 2.PeoplePC 3.SpotRunnerWayne Huizenga: 1.Blockbuster 2.Waste Management 3.Auto Nation
Türkiye’den Seri GirişimcilerHakan Baş: 1.Peak Games 2.Krombera 3.Lidyana.com 4.Probera 5.Berabera 6.AniberaAydonat Atasever: 1.Gittigidiyor.com 2.Uzmantv.com 3.Z Eksen Bilgi Teknolojileri 4.Setrow.com 5.Likya Tarım 6.Omurga YapıKerim Türe: 1.Geo Multimedia 2.Neokanal.com 3.Kampüs Media 4.Youth Republic 5.Istanbul Business School 6.Andean 7.Modanisa.com.Yomi Kastro: 1.Inveon 2.Inventures 3.Trendyol.com 4.1V1Y.com 5.Supplementler 6.TazemasaBurak Divanlıoğlu: 1.Gittigidiyor.com 2.istanbul.net 3.Uzmantv.com 5.Cimri.com 6.Timsah.com 7.Markapon.


Bugün kullandığımız, alışveriş yaptığımız, vakit geçirdiğimiz birçok platform seri girişimcilerin eseridir. Yerli seri girişimcilerin sayısının da günden güne artması ve başarılı olması en büyük dileğimiz. Sahip oldukları dinamizmin ve ruhun genç girişimcilere yol göstermesi dileğiyle!

Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın