"başarısızlık, ecel değil, öğretmen. yenilgi değil, gecikme, çıkmaz sokak değil,virajdır."
-Charles Knight
SEO Nedir? İyi bir SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO Nedir? İyi bir SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

  • 20 DK
  • 02-06-2021
  • 0 yorum
  • 100

SEO Nedir? İyi bir SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Başarısızlık=Başarı

Arama motorları dijital çağ ile birlikte dijital kütüphaneler haline geldi. Arama motorları kullanıcılar sorgulama yaptıklarında, onlara sorguları ile en alakalı sonuçları göstermeye çalışır, bu ise algoritmalar sayesinde gerçekleşir. SEO, bu algoritmanın bir yardımcısıdır.


“SEO nedir?” sorusuna daha detaylıca cevap vermek gerekirse, SEO (Search Engine Optimization), Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu, web sitelerine bir arama motoru üzerinden yani organik sonuçlardan gelen trafiğin miktarını ve kalitesini artırabilmek için bir web sitesini veya web sitesi sayfasını optimize etme uygulamasına denir.  SEO, web sitesi trafiğini ücretsiz artırmak için en etkili uygulamadır. Bir arama motorunda daha ön sıralarda yer almak istiyorsanız, o arama motorunu anlamanız gerekmektedir.


SEO ile bir diğer amaçlanan ise kullanıcı deneyimini geliştirmektir. Kullanıcılar, arama motorlarında sorgulama yaptıkları zaman, sorgularıyla en alakalı olan sayfalar ile karşılaşırlar. Neden SEO yapılmalı sorusunun cevabı tam da budur. SEO, kullanıcı deneyimini geliştirmek, web sitesini hedef kitleye doğrudan ulaştırmak, sayfa kalitesini artırmak için yapılan çalışmaların tamamıdır.


Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve optimize etmek isteyen, hedef kitlelerine kaliteli içerikler sunmak isteyen herkes, SEO sayesinde web sitelerinin arama motorlarındaki konumları daha iyi hale getirebilirler. Arama motorları, kalite yönergeleri doğrultusunda web sitelerini değerlendirir.


Arama motorları her web sitesinin kalitesine ve içeriklerine göre derecelendirmeler yapar. Doğru hedef kitleye ulaşmak için içerik planlaması yaparken nasıl detaylı çalışıyorsanız, web sitenize organik trafik çekmek için de SEO konusunda bir o kadar detaylı çalışmanız gerekmektedir. Web sitesi içeriklerinizde doğru anahtar kelimeleri tercih etmeniz gerekmektedir. Çünkü, web sitesi içerikleri genel olarak sık aranan kelimeler ile ne kadar alakalı ve içerik kalitesi de ne kadar özgün ise, SEO sayesinde web sitesinin üst sıralarda görünmesi de bir o kadar kolaylaşır. Zaten “SEO’nun amacı nedir?” denildiğinde de ilk akla gelen arama motorlarında üst sıralarda yer almaktır.

SEO Neden Gereklidir?

Web sitenizin daha fazla kullanıcıya ulaşmasını istiyorsanız, içeriklerinizle alakalı sorgularda üst sıralarda yer almanız gerekmektedir. Arama motorları kullanıcıların sorgularıyla en alakalı içerikleri ilk sayfalarda ve ilk sıralarda gösterirler. Arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmek için SEO çalışması yapılması gerekmektedir. Üst sıralarda yer alan web siteleri daha fazla trafiğe sahip olurlar. SEO sayesinde web sitenize veya içeriklerinize en alakalı olan kullanıcıyı çekebilirsiniz. Yani bir diğer deyişle SEO çalışması içeriklerinizle ilgili olan kullanıcıların web sayfalarınızı ziyaret etmesine katkı sağlar.


SEO çalışmaları ile yapılacak her çalışma web sitenizin arama motorları sorgulamalarında üst sıralarda yer almasını sağlar. SEO ile web sitenize gelen organik yani ücretsiz trafik sayesinde, bilinirliğinizi ve görünürlüğünüzü artırabilirsiniz. SEO çalışması yaparak, doğru anahtar kelimeleri seçerek içerik üretirseniz, ROI (Return On Investment) yani yatırım getirisi açısından düşük maliyet ile organik trafiğe erişme şansına sahip olursunuz. Doğru SEO planlaması sayesinde, arama motorlarında üst sıralarda görünme şansınızı artırabilirsiniz.

Arama Motorlarına Üst Sıralarda Yer Almak İçin Ne Yapılmalı?

Artan dijital platformlar ve içerikler ile dijital rekabette yaşanan artış sebebiyle, her işletme ürünlerinin veya hizmetlerinin en ön planda yer alması için çalışmalar yürütüyor. Kullanıcılar tarafından tercih edilen olmak için rekabet avantajını elde etmek çok önemli. Doğru hedef kitle nasıl belirlenir sorusuna harcanan efor, rakip analizine de harcanmalıdır. SEO çalışması ile üst sıralara çıkmak için, önüne geçmek istediğiniz rakiplerinizi doğru anlamanız, arama motoru optimizasyonunuzu da ona göre yapmalısınız. Çünkü doğru bir SEO, rakip analizini barındırmalıdır.


Web sitenizde yapacağınız arama motoru optimizasyonu ile hedef kitlenize doğrudan ulaşma şansınız artacak, bilinirliğiniz ve görünürlüğünüz de bu sayede organik trafik ile artmış olacak. Benzer pazarlama çalışmalarına göre SEO organik yani ücretsiz trafik çekmenin bir yoludur. Bu sayede işletmenizin bilinirliğini ücretsiz bir şekilde, eğer ücretli bir SEO hizmeti almıyorsanız, sağlayabilirsiniz.

SEO Nasıl Yapılır?

Arama motorları, sorgulama yapıldığında web sitelerini değil bu sitelerin web sayfalarını sıralar. “SEO nedir?” sorusunu anladıktan sonra şimdi “SEO nasıl yapılır?” sorusunun cevabını bulmalısınız. SEO konusunda fikriniz yok ise, doğru arama motoru optimizasyonu yapmak için gerekenler hakkında fikriniz yok ise, SEO alanında uzman kişilerden veya SEO hizmeti veren ajanslardan hizmet almalısınız. Doğru SEO stratejisi oluşturmak için detaylara hâkim olmak gereklidir.


Google ve Yandex gibi arama motorlarında, web sitenizin üst sırada listelenmesi ve bu sayede de organik sonuçlar ile trafik elde etmek için arama motorlarının yönergelerini bilmek gerekmektedir. Arama motoru sıralama faktörleri veya uyarıları dikkate alıp, gerekli düzeltmeleri sağlayarak SEO çalışmasını sürekli iyileştirmek ve güncel tutmak gerekmektedir.


Tüm pazarlama çalışmalarının odağı doğru stratejiyi izlemekten geçer. “Pazarlama stratejisi nasıl yapılmalı?” sorusu ile yola çıkılan çalışmalar başarılı sonuçlara giden yoldaki engellere takılma ihtimalini en aza indirir, ayrıca doğru planlanmış her strateji alternatiflerine göre aslında en maliyetsiz olandır. Plansız pazarlama stratejileri daha masraflıdır çünkü çıkacağınız yol hakkında fikriniz yoktur.


Arama motoru optimizasyonu nasıl yapılır anlamak için öncelikle ulaşılması gereken hedefin belirlenmesi çok önemlidir. Belirlenen hedefler doğrultusunda SEO çalışmaları planlanmalı ve stratejik SEO planı oluşturulmalıdır. Arama motoru optimizasyonu süreçlerinin en önemlisi planlama kısmıdır. SEO, planlama ve doğru strateji ile yapılmalıdır.  


SEO’nun temel unsurlarını göz önünde bulundurarak ilerlenmesi çok önemlidir. Arama motoru optimizasyonu kendi içerisinde birçok kriteri barındırır. SERP başarısı, yani Search Engine Results Page, arama motoru sonuç sayfası, herhangi bir arama motorunda yapılan sorgulamaların sonucunda ortaya çıkan sonuçlarda üst sıralarda yer alabilmek için gereken en önemli kriterlerden biri içeriklerin özgünlüğü, kalitesi ve web sitesine olan uygunluğudur. Bu kriterlere uygun ve kullanıcı odağında da çeşitlilik sağlayarak SEO için temel oluşturmak gereklidir. Bu sayede, kullanıcı deneyimi de göz önünde bulundurulduğunda SEO sayesinde SERP başarısı elde etmek mümkündür.


Site içi SEO yapmadan site dışı SEO yapılmamalıdır. Öncelikle web sitesi arama motorlarına uyumlu hale getirilmelidir. Aksi halde site dışı SEO ile büyük fayda görmek mümkün olmayabilir. Önce web sitesi arama motorları ile detaylıca tanışmalıdır, özgün içerik ve doğru anahtar kelimeler ile kullanıcıların karşısına çıkmaya başlamalıdır.

Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

Site içi SEO, web sayfalarının arama motorlarında daha üst sıralarda yer alması için yapılan optimizasyon çalışmalarına denir. Site içerisinde görünür olan ve aynı zamanda HTML kaynak koduna yönelik optimizasyon çalışmaları yapılır. Örneğin Google, bir sorgu yapıldığında web sayfalarının içeriğine bakar, yani içerisinde sorgu ile alakalı anahtar kelimeleri arar.
Site dışı SEO sadece anahtar kelimelerden ibaret değildir. Algoritmalar aynı zamanda web sitenizdeki diğer sayfa içeriklerini de tarıyor. Örneğin, kozmetik ürünleri ile ilgili bir web sayfasında sadece rujlardan bahsediyor diğer ürünlere değinmiyorsanız, Google algoritmaları sizin sayfanızdan daha iyi bir sayfa olduğunu düşünebilir.


Web Sitesi Hızı: Bahsettiğimiz gibi, SEO çalışmasının en önemli unsuru kullanıcı deneyimini geliştirmek. Web sitesinin yavaş yüklenmesi arama motorlarının hoşuna gitmeyebilir, bu sebeple arama motoru sorgularında alt sıralarda yer almanıza sebep olur. Site hızınızı artırarak kullanıcı deneyiminizi de geliştirirsiniz.

Başlık ve Alt Başlık Düzeni (heading tags): Arama motorları web sayfalarını indekslerken sayfa içeriklerini anlamak için sayfaların başlıklarına dikkat ederler. Web sitenizdeki hiyerarşik yapıyı doğru kurgulamanız gerekmektedir. Her sayfada bir tane h1 etiketli ana başlık olmalıdır aksi takdirde indekslenme problemi yaşanabilir. Sayfa içi arama motoru optimizasyonunun en önemli kriteridir. Alt başlıklar için ise h2, h3 gibi etiketlerini kullanabilirsiniz.

URL Yapısı: Web sitesi URL yapısı da site içi SEO çalışmasında önemli bir konumdadır. Karışık veya otomatik oluşturulan URL kullanımı yerine sayfa içeriğiyle doğrudan alakalı olan ve anahtar kelimeleri içeren kısa bir URL kullanılmalıdır.

Medya Optimizasyonu: Web sayfalarında içeriklerin zenginleşmesi için kullanılan medyaların da optimizasyonu yapılmalıdır. Kullanılan medya içerikleri ile de trafik elde edebilirsiniz. Yapmanız gereken medyaları yüklerken medyanın URL bilgisine medya içeriği ile alakalı en ilgili anahtar kelimeleri kullanmaktır. Aynı zamanda medya içerikleri için alt etiketler oluşturarak medya içeriklerinizi indekslenebilir hale getirebilirsiniz. Ayrıca medya boyutlarını da optimize etmelisiniz, büyük boyutta olan medyalar web sitenizin yavaş yüklenmesine sebep olur.

Özgün ve Doğru İçerik: Web sitesi içerikleri doğrudan kullanıcı deneyimini etkiler. Kullanıcılara sunduğunuz deneyimi yüksek tutmak veya iyileştirmek için özgün ve doğru içerikler sunmanız gerekmektedir. Doğru anahtar kelimeleri doğru oranda kullanmak önemlidir çünkü sayfa içeriği ve anahtar kelimeler doğrudan arama motoru sıralamasını etkiler.

SEO Parametreleri: Arama motorlarında sorgulama yapıldığında web sayfaları ile ilgili görünen sorgu sonucu meta title(başlık), meta description(açıklama), meta tags ve keywords(etiketler) görünür. Bu parametrelerin tamamı kriterlere uygun, özgün ve açıklayıcı olmalıdır.

Dahili Bağlantılar (internal link): Aynı web sitesi içerisinde sayfalar arası verilen bağlantılardır. Arama motorları site içi link inşasına da denen internal link çalışmasına da dikkat etmek gereklidir. Web sitesi içerisinde oluşturulan link inşası aynı zamanda arama motorları sonuçlarını da olumlu etkileri.

Mobil Uyumluluk: Mobil uyumlu web site, sayfalarınızın tüm elektronik cihazlar üzerinde doğru şekilde görüntülenmesini sağlar. Artan mobil kullanım sebebiyle, kullanıcı deneyiminizi yüksek tutmak için mobil uyumluluk çok önemlidir.

Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

Site dışı SEO web sitesi dışında gerçekleştirilen tüm SEO çalışmalarını kapsar. Site dışı SEO sayesinde SERP yani arama motoru sonuç sayfalarında başarı elde etmek için yapılan çalışmalardan birisidir.


Site dışı SEO dendiğinde, sadece backlink (geri bağlantı) gibi düşünülse de aslında site dışı SEO sayesinde rekabet avantajı elde etmek için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda içerik pazarlaması, sosyal medya, dijital pazarlama, alıntılar oluşturma çalışmalarının tamamı aslında çok önemlidir. Bu çalışmaların tamamı marka bilinirliğinizin artmasına katkı sağlar.


Özgünlük, kalite ve kullanıcı deneyiminin önemi site dışı SEO için de önemlidir. Arama motorları her zaman kullanıcı deneyimini ön planda tutar ve kullanıcının işine yarayacak deneyimini artıracak sorguları ile alakalı en iyi sonuçları getirir. Site dışı SEO optimizasyonu sayesinde SERP yani arama motoru sonuç performansı iyileştirilebilir.


Backlink (geri bağlantı): Başka bir web sitesinden, bir diğer web sitesine giden linklere backlink denir. Backlink çalışmasının en temel hedefi web sitesinin otoritesini kurgulamaktır ve bu otorite aslında web sitesinin ve sayfasının itibarıdır. Siteler arasında giden linkler, arama motorları için adeta bir güven oylaması yerine geçer diyebiliriz. Yani, ne kadar iyi bir web sitesinden sizin web sitenize bir bağlantı gelirse, sizin web sitenize olan güven de o kadar artar.


Nofollow Linkler: Backlink çalışması yaparken, web sitesine güvenmiyor ve bahsedilen güven oyunu kullanmak istemiyorsanız nofollow linkler kullanabilirsiniz. Bu sayede arama motorlarına bu linkin takip edilmemesi gerektiğini söyleyebilirsiniz. Örneğin:


<a href=”https://www.girisimcikafasi.com/” rel=”nofollow”>


Nofollow linkler takip edilmedikleri için arama motoru optimizasyonu çalışmalarında üst sıralarda yer almanıza katkı sağlamazlar ancak eğer güvenmediğiniz veya olumsuz etki görme ihtimali düşündüğünüz web siteleri ile backlink çalışmalarında nofollow link kullanarak kendinizi daha güvene alabilirsiniz. Örneğin, bazı web siteleri sayfalarının yorum veya blog gönderileri için nofollow etiketi kullanıyor. Bu sayede web sitelerini, kendi kontrollerinde olmayan içeriklerin olumsuz etkilere sebep olmasından koruyorlar.


Dofollow Linkler: Backlink çalışması yapacağınız web sitesine güveniyorsanız, dofollow link kullanabilirsiniz. Dofollow linkler kullanıldığında PageRank değeri de artacaktır. Bu sayede, güvenilir bir siteden backlink aldığınızda PageRank değerini de önemli ölçüde artırabilirsiniz. Backlink çalışmasında “rel=”nofollow” etiketi eklenmediği sürece arama motorları bunu dofollow olarak kabul eder.


Tüm bu durumlar kendi web sitenizden bir backlink çalışması yaptığınızda da geçerlidir. Kendi web siteniz üzerinden güvenilir sitelere bağlantılar ekleyerek arama motorlarının web sitenizdeki bağlantıları izlemesine izin verebilirsiniz.


Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama: Hizmetlerinizi veya ürünlerinizi duyurduğunuz sosyal medya hesaplarınızdan, kendi web sitenize backlink oluşturabilirsiniz ve bu şekilde paylaşım yapabilirsiniz. Sosyal medya SEO sıralamasında doğrudan katkıda bulunmaz ancak paylaşacağınız bağlantılar ile marka görünürlüğünüzü ve bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Yani, sosyal medya hesabınızdan yaptığınız paylaşımlar web sitenizin arama motorlarındaki konumunu etkilemeyebilir ancak sosyal medya hesaplarınız genellikle marka sorgulamaları yapıldığında üst sıralarda yer alır. Aslında sosyal medya kanallarına da kendi içlerinde arama motorları diyebilmek de mümkündür çünkü kullanıcılar için artık sosyal medya kanalları da markaları araştırmanın eğlenceli ve keyifli bir versiyonu haline gelmiştir.

Güvenilir bloglara veya kendi sitelerine sahip geniş kitleye sahip insanlar ile çalışarak, web sitelerinde sizlere yer verdiklerinde, web siteniz için yüksek kaliteli backlink oluşturmuş olursunuz. Bu sayede faydalanacağınız güven ve prestij ile marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz.


SEO çalışmasının amacı özgünlük, kaliteli içerik ve kullanıcı deneyimini artırmak odağında olmalıdır. Site dışı SEO çalışmaları ise web siteniz haricinde gerçekleşeceğinden doğru içeriğe ve hedef kitle profiline sahip olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Bu sayede sizin de web sitenizin erişilebilirliği ve bilinirliği artacaktır. Arama motoru sıralamasında yükselme ve organik trafik için çalışmaların doğru yürütülmesi çok önemlidir.

SEO Çalışmaları Nasıl Ölçümlenir?

Arama motoru optimizasyonu çalışması yaparken dikkat edilmesi gereken birçok bileşen ve değişken vardır.


SEO çalışmalarının gelişimini takip etmek için SEO çalışmasını ölçümlemek gereklidir. Bu ölçümlemeleri gerçekleştirmek için ücretli ve ücretsiz birçok SEO analiz aracı bulunmaktadır. Bu analiz araçları sayesinde web sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların davranışlarını ölçümleyebilir ve bu doğrultuda içeriklerinizi optimize edebilirsiniz. Web sayfanıza gelen kullanıcıların demografik bilgilerini, ilgi alanlarını ölçümleyebilirsiniz.


Ücretsiz SEO aracı örneği Google’ın sunduğu hizmetleri gösterebiliriz. Reklam vererek Ads kullanan kullanıcılara ücretsiz SEO aracı olan Keyword Planner yani anahtar kelime planlayıcısı hizmeti alabilirler. Bu araç ile anahtar kelime planlaması kolaylaşır. Aynı zamanda web site yöneticileri için ise Google Search Console ve Google Analytics uygulamalarını ücretsiz olarak erişim sağlayabilirler. Google Search Console ile backlink, robot.txt, sitemap.xml ve mobil uyumluluk konularında web sitesi denetimi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Search Console sayesinde SEO raporlamaları yapabilirsiniz.


Google Analytics ise web sitesine gelen ziyaretçiler ile alakalı detaylı analitik verilere erişmenize olanak sağlar. Bu veriler sayesinde ilgi çeken içeriklerinizi, kullanıcı deneyiminizi ölçümleyebilirsiniz. Ziyaretçilerinizin hemen çıkma oranı (bounce rate) yüksek ise, web sayfanızda ihtiyaçları olan bilgiye erişemedikleri veya web sayfanızda kalmaya ikna edemediğiniz anlamına gelir.


Web sayfanızın arama motoru sonuç performansını yani SERP’de sorgulamalara karşı ortalama sıralamasını görebilirsiniz. Trafik kaynağı boyutlarını gözlemleyebilirsiniz. Google Analytics üzerinden kullanıcı ve web sitesi ölçümleme konusunda en önemli terimlerden biri olan sitede geçirilen ortalama süreyi de görüntüleyebilirsiniz. Sitede geçirilen ortalama süre aynı zamanda web sitesiyle alakalı öngörülerde bulunmanızı sağlar. Sitede geçirilen ortalama sürenin yüksek olması ziyaretçilerin web sitesi tasarımından ve içeriklerinden memnun kaldığı ancak aksi yani düşük olması ise tasarımın kötü veya kullanışsız olduğu, içeriklerin yeterli olmadığına işaret eder.  


Ücretli SEO aracı dendiğinde akla gelen araçlar genellikle Moz Analytics, SemRush ve Ahrefs diyebiliriz. Bu SEO analiz araçları ile web sitenizle ilgili tüm verilere ulaşabilir, anahtar kelime sıralamalarınızı görebilir, sayfa performanslarınızı ve etkileşimlerinizi ölçümleyebilirsiniz.

Google’da Nasıl 1. Sırada Yer Alabilirsiniz?

Google, arama yapan kullanıcıların içeriğini sevdiği ve beğendiği web sitelerini daha üstte sıralamak istiyor. Bu sebeple web sayfalarının içeriklerinin özgün, kaliteli ve güncel olması gerekli. Google eski içerikleri üst sıralarda sıralamak istemiyor, bu sebeple web sitesi içeriklerinizi her yıl güncellemeniz gerekli. Ayrıca, Google’ın nelere dikkat ettiğini ve beğendiğini görmek için clickflow aracını kullanarak, SEO değişikliklerinizi test edebilirsiniz. Bu sayede hani çalışmanızın daha etkili olduğunu gözlemleyebilirsiniz.


Başlık ve açıklama etiketlerinizi optimize etmeye çalışmalısınız. Örneğin “nasıl yapılır”, “nasıl olmalı” gibi kelimeleri ekleyerek, kullanıcıların sorgulama yaptıklarında ilgisini çeken başlıklar ve içerikler kullanmanız halinde kullanıcılarda bu sayede merak uyandırabilirsiniz.


Web sitesi içeriklerinizin daha kolay şekilde aranabilmesi ve taranabilmesi için bir sitemap yani site haritası oluşturulması çok önemlidir. Arama motorlarının botları sitemap dosyası sayesinde web sitesini daha kolay indeksler. Bu sayede, arama motorlarında sitenizin görünmesi için gereken bilgilerin alınmasını hızlandırmış olursunuz. Bu çalışmayı Yoast aracı ile de kolaylıkla yapabilirsiniz.


Web sitesi içeriklerinizin birinden diğerine veya bir sayfadan diğer sayfasına yönlendirilen bağlantılara iç bağlantı denir. İç bağlantılar sayesinde içeriklerinizi birbirine bağlayabilirsiniz. Örneğin bir web sayfanız arama motorlarında üst sıralarda yer alıyorsa ve bu içerik başka sitelerden de yüksek kalitede backlink alıyorsa, bu içeriğiniz üzerinden diğer içeriklerinize veya daha az ilgi gören diğer sayfalarınıza yönlendirmeler yapabilirsiniz.  


İçeriklerinizi sosyal medya kanalları üzerinden paylaşabilirsiniz. Bu sayede içeriklerinizin bilinirliği ve görünürlüğü de artar. Backlink sayınızı artırarak aldığınız trafiği de artırabilirsiniz. Bunları yapmak için CodeCanyon gibi web sitelerinde bulunan araçlardan faydalanabilirsiniz.
"SEO Nedir? İyi bir SEO Çalışması Nasıl Yapılır?" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et