"Zirveden başlayamazsın."
-Samuel Levenson
Sendrom Yaşamadan İşe Gitmenizin 10 Yolu

Sendrom Yaşamadan İşe Gitmenizin 10 Yolu

  • 4 DK
  • 03-06-2016
  • 0 yorum
  • 377
Her sabah uyanıyorsunuz, sabah rutininizi yerine getirmenizin ardından işe / okula gidiyorsunuz ya da yapmakla yükümlü olduğunuz işleri yapıyorsunuz. Ancak her nedense tüm gün süren koşturmacanın ardından, akşam ayaklarınızı uzatıp bir anlığına kendinizi dinlediğinizde gün içinde son derece stresli ve gergin olduğunuz gerçeğiyle yüz yüze kalıyorsunuz.

Siz de gün sonunda kendinizi “savaştan çıkmış” gibi tükenmiş ve bitkin hissediyorsanız, günlük işlerinizi daha az stres ve daha çok performansla yapmanızı sağlayacak 10 tavsiyeye mutlaka göz atın:

Aynı anda birden fazla iş yapmayın


Evet iş dünyasında “multi-tasking” olmak yani aynı anda birden fazla iş yapabilme yeteneği önemlidir. Ancak bunu yapan insanlar genelde, esas işlerine gerektiği kadar odaklanamazlar ve hatalar yapmaya eğilimli hale gelirler. Bir süper kahraman gibi her şeyi aynı anda yapmaya çalışmaktansa, işleri mantıklı bir sıraya sokup teker teker halletmek sizi hem daha az yorar, hem de bu sayede daha az hata yaparsınız.

Çalışma alanınızı sade tutun


Çalışma masanızın üstü ne kadar kalabalıksa günün sonunda gözünüz o kadar yorulur ve odaklanma problemi yaşarsınız. En iyisi çalışma masanızın üzerinde, işinize yaramayan ve sizi gerçekten motive etmeyen hiçbir şeyi barındırmamaktır.

Ağırdan alın


Strese girdiğiniz anlarda işleri hızlandırmak tıpkı trafikteki gibi istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Siz siz olun kontrolü kaybettiğinizi hissettiğiniz anlarda işleri yavaşlatın ve derin nefesler alın.

Gereksizleri eleyin


Kendinize dönüp şu soruyu sorun “Yaptığım her iş kalemi gerçekten bu kadar acil ve önemli mi?” Bu sorunun cevabını kendinize dürüstçe verin ve acil olmayan işleri tüm haftaya bölerek yavaş yavaş halledin.

Çalışma zamanına da molalara da %100 odaklanın


Stresli kişilerin yaptıkları en büyük yanlışlardan biri de “anda kalamamaktır”. Yani çalıştığınız sürelerde mola vakitlerini, molalarda halledilmesi gereken işleri düşünmek yerine; iş ve mola zamanlarına ayrı ayrı odaklanmayı deneyin. Verimliliğiniz yarı yarıya artacaktır.

Mailinizi her dakika kontrol etmeyin


E-maillerinizi filtreleyin ve sadece görmeniz gereken alıcılardan gelecek e-mailllerle muhatap olun. Ayrıca maillerinizi kontrol etme sıklığınızı yeniden gözden geçirin. Emin olun hiç kimse attığı bir maile 1 dakika içinde cevap geleceğini ummaz.

İşler planladığınız gibi gitmediğinde sakin kalın


İşler bazen hiç de hesap etmediğiniz şekilde gidebilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda kendinizi hırpalamak yerine enerjinizi alternatif çözümler üretmek için kullanın. Eğer hiçbir çözüm söz konusu değilse, hatanızda ders alın ve geleceğe bakın.

Günlük öğrenme aktivitenizi limitleyin


İnternet çağında herkes, istemez gün içinde yüzlerce yeni makale, içerik ve bilgiye maruz kalıyor. Ancak bu durum bir noktadan sonra gerçek bir bilgi kirliğine ve zihinsel kapasite aşımına dönüşüyor. Bu yüzden her gün okuyacağınız içerikleri en iyilerden ve en çok işinize yarayacaklardan seçmenizde fayda var.

Her gün kendinize sorular sorun


Gün içinde hepimiz akışa kapılıp kendi bedensel ve zihinsel sağlığımızı ikinci plana atabiliyoruz. Bu yüzden kendinizden uzaklaşıp günü ekstra stresli bitirmemek için kendinize, bedeninize ve ruhunuza ihtiyaçları hakkında sorular yöneltin ve cevapları can kulağıyla dinleyin.

Varsayımlar üzerine kafa yormayı bırakın


“Keşke”lerle “Ya öyle olsaydı?”larla uğraşmaktan vazgeçin. Çünkü bu sorulara odaklanıp sürekli geriye dönmek, hem enerjinizi hem de kendinize olan güveninizi emen bir parazitten farksızdır. Bu yüzden keşke demek yerine “Şimdi ne yapabilirim?” sorusunu mantra olarak benimseyin.

 
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın