Satıcıların En Sık Kullandığı Gizli Saklı Pazarlama Taktikleri

Satıcıların En Sık Kullandığı Gizli Saklı Pazarlama Taktikleri

  • 3 DK
  • 30-04-2018
  • 0 yorum
Pazarlama artık sadece bir sektör olmaktan çıktı ve adeta gizli bir savaşa dönüştü. Sun Tzu’nun her sektörde kullanılan ünlü savaş taktikleri pazarlama sektörüne de nüfuz etti. Yerel satıcılardan dünya devi mağazalara kadar herkes küçük hilelere başvuruyor. Amaç ise daha fazla müşteri çekmek ve kârlılığı arttırmak. Satıcıların en sık kullandığı gizli saklı pazarlama taktiklerine göz atalım ve bundan sonra nelere dikkat etmemiz gerektiğine bakalım.


Az Farkla Ürün Büyütme


En sık başvurulan gizli saklı pazarlama taktiklerinden biri “Sadece 1 lira farkla büyük boy menü” almak gibi seçenekler. 1 lira gibi az bir fark olduğu için müşteriler neredeyse her seferinde daha büyük olan seçeneğe yöneliyor. Böylece satıcılar da kârlarını artırma amaçlarına ulaşmış oluyorlar.

Bindirimli İndirim


Sanırım hepimizin en sık karşılaştığı gizli pazarlama taktiği bu olabilir. Etiket fiyatında 400 lira yazan bir ayakkabı mucizevi bir şekilde bir anda 200 liraya iniyor. Ve bunlar basılı etiket üzerinde yine basılı olarak çizilmiş şekilde gösteriliyor. Satıcılar, indirim hissini yaratmak adına normalde olmayan yüksek fiyatlar üzerinden indirim yapmış gibi görünüyor.

Bitiyor ve Almam Lazım Hissi


“Stoklarla sınırlı” ya da “2 gün içerisinde telif bitecek” gibi ibareler, alıcılarda fırsatı kaçırıyormuş hissi yaratmayı amaçlıyor. Böylelikle alıcılar normalde almayı düşünmedikleri bir ürünü fırsatı kaçırmamak adına alıyor.

Virgülden Sonra Yapılan Gizli Oyunlar


Satıcıların 9.99, 19.99 gibi fiyatlarla yaptıkları, ürünlerin fiyatlarının 9 ya da 19 gibi algılanmasını sağlamak. Tüketiciler virgülden sonra gördükleri 99’u aşağıya yuvarlama eğiliminde oluyor. Bu şekilde ise ürün fiyatları olduğundan daha az gibi algılanıyor. Gerçi Türkiye'de kuruşlarla para üstü verme alışkanlığı yok ama 9.95 gibi fiyatlandırmalar da mevcut.

Müşteri Teşvikleri


İndirim kuponları, kargo bedava ve hediye çekleri, müşterileri alışveriş yapmaya teşvik eder. Tüm bunların harcamak için belirli bir ön şartı olsa da. Satıcılar 100 lira üzerinde bedava kargo ya da 200 TL harcamaya 20 TL hediye çeki gibi teşvikler sunarak müşterilerin daha çok harcama yapmalarını sağlar. Sepet değeri 160 TL olan biri 20 TL indirimi kapmak için 40 TL daha fazla harcama yapmayı göze alır. Sonuç olarak satıcı +20 TL fazla kazanır.
YORUMLAR