"Her yeni gün ikinci bir şanstır."
-Anonim
Sanal POS Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sanal POS Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 8 DK
  • 09-02-2017
  • 0 yorum
  • 814

Ticaret yapmanın en önemli unsurları arasında ödeme seçenekleri yer alıyor. Hem müşteriler için hemde e-ticaret firmaları için en kolay ve sorunsuz seçenek kredi kartı ile ödeme alma seçeneği. Zira saniyeler içerisinde ödeme gerçekleştirilip, başka bir şey yapılmasına ihtiyaç duyulmadan sipariş hazırlanıp gönderilmesini sağlıyor.


Bu yazımızda "şu bankanın sanal pos 'unu alın, bu ortak ödeme sistemini tercih edin" demektense, e-ticaret sitesi kurmayı düşünenlerin ödeme kuruluşuna karar verirken dikkat etmesi gereken unsurlara değineceğiz. Bu sayede en ideal sisteme kendiniz rahatlıkla karar verebilecek ve başkalarının yanlış yönlendirmeleri nedeniyle yanlış tercihler yapma ihtimalinizi minimuma indirebileceksiniz.


Yıllık Hizmet Bedeli


Sanal POS almayı düşünürken en dikkat edilmesi gereken unsurların başında, ödeme alma sisteminin yıllık hizmet bedeli alıp almadığına dikkat etmenizdir. Çünkü artık günümüzde pek çok ödeme alma sistemi, "yıllık hizmet bedeli" adı altında sizden başvuru için para almamaktadır.


Eğer ki başvuru esnasında sizden yıllık hizmet bedeli talep ediliyorsa, o ödeme kuruluşundan koşarak uzaklaşın. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise ilk 1-2 sene yıllık hizmet bedeli almayacağını, sonra almaya başlayacağını söyleyen ödeme kuruluşlarıdır. "Başvuru ücretsiz" şeklinde büyük puntolar ile yazan bazı ödeme kuruluşu, küçük puntolar ile "1-2 sene sonra X TL" yazabilir.


Emin olmak için ödeme kuruluşunun müşteri hizmetlerini arayıp ayrıntılı bilgi almaya çalışın. Çünkü bir kere yıllık hizmet bedeli yatırıp, sonradan iptal etmeye kalkarsanız "sözleşmede ücret iadesi yoktur maddesi bulunmaktadır" şeklinde cevap verip ödemenizi iade etmeyebilirler.


 


Komisyon Oranları


Komisyon oranları yıllık hizmet bedeli kadar önemlidir. Özellikle e-ticarette ciddi bir rekabet ortamı olması nedeniyle çokta yüksek karlılık oranlarında satış yapma imkanı bulunmayabilir. Bu durumda ürünün maliyeti, vergisi ve diğer giderlere ek olarak ödeme sisteminin, ödeme başına aldığı komisyon eklenince, söz konusu kar ciddi oranda azalmaktadır.


Dolayısıyla sanal pos almayı düşündüğünüz ödeme kuruluşunun, ödemeler için aldığı komisyon oranlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Standart komisyon oranları yüzde 2,5-3 civarındadır. Bu da 100 TL 'ye sattığınız üründen, tüm diğer giderler çıktığında 20 TL kar ediyorsanız, bu karın 2,5-3 TL 'si de ödeme kuruluşuna gidiyor demektir.


Entegrasyon İmkan ve Yardımı


Pek çok e-ticaret sitesi kuracak olan kişi, ödeme kuruluşunun sanal POS 'u siteye entegrasyon imkanı sunup sunmadığına ve entegrasyon konusunda yardımcı olup olmadığına dikkat etmez. Fakat bu ziyadesiyle önemli bir unsurdur. Zira ödeme kuruluşu, sanal POS 'un siteye entegrasyonu için kendileri tarafından geliştirilmiş bir imkan sunmuyor ve bu konuda yardımcı olmuyorsa, bunu kendiniz halletmeniz gereklidir. Bu da ücret karşılığında eklenti satın almanız ya da yine ücret karşılığında entegrasyon yapacak kişi bulmanız anlamına gelir.


Dolayısıyla ödeme kuruluşunun, kullanmayı düşündüğünüz e-ticaret sitesi yazılımı için eklentisinin bulunup bulunmadığını, bulunuyorsa entegrasyon için yardım edip etmediklerini öğrenerek karar vermekte büyük önem var.


Hesabınıza Para Transferi Süresi


Ticarette hiç şüphesiz ki para trafiği ciddi öneme sahip. Sattığınız ürünün ödemesini olabildiğince hızlı almalısınız ki, mal alma, borç ödeme ve diğer konularda sorun yaşamamalısınız. Bunun içinde ödeme kuruluşunun hesabınıza para transferini olabildiğince kısa sürede yapması gerekmektedir.


Pek çok ödeme kuruluşu standart olarak haftanın belirli bir gününde, o hafta yapılan satışlardan elde edilen toplam kazancı, komisyonunu düşerek hesabınıza yatırır. Fakat para transferi süresinin firmalar için ciddi önem arz etmesi nedeniyle daha kısa sürede hesabınıza para transferi yapan ödeme kuruluşları da bulunmaktadır. Bu nedenle ödeme kuruluşunun, satışlardan elde ettiğiniz kazancı olabildiğince kısa sürede size göndermesi ciddi öneme sahip ise bu unsura dikkat etmenizde fayda var.


Ödeme Alınabilen Bankalar


Ödeme Alınabilen Bankalar


Yurt içi, yurt dışı olmak üzere çok sayıda kredi kartı var. Hemen hemen bütün ödeme kuruluşları yurt içindeki kredi kartlarından ödeme alma imkanı sunmaktadır. Fakat siz yurt dışına da satış yapan ve yurt dışından da ödeme almak isteyen bir ödeme sistemine sahip olmak isteyebilirsiniz.


Eğer ki yurt dışına satış yapmayı planlıyor ve yabancı kredi kartlarından da ödeme almak istiyorsanız, o zaman ödeme kuruluşunun bu imkanı sunup sunmadığına dikkat etmenizde büyük önem var.


 


3D Güvenlik Seçeneği


3D güvenlik, popüler yabancı tabiriyle 3D Secure, ödemelerde bankaların sorumluluğu kendi üzerine almasını sağlar. Zira 3D güvenlik ile yapılan ödemelerde, ödeme işlemi öncesinde, kartın kayıtlı olduğu cep telefonu numarasına bir güvenlik kodu gönderilir. O güvenlik kodunun girilmesi durumunda ödeme yapabilme imkanı sunulur.


Hal böyle olunca müşteriler ödemeler için 3D güvenlik seçeneğinin olup olmadığına bakarak karar verebilir. Eğer yoksa alışveriş yapmaktan vazgeçebilir. Bu nedenle sanal POS almayı düşündüğünüz ödeme kuruluşunun bu imkanı sunup sunmadığına mutlaka dikkat etmeniz gerekir ki, pek çok ödeme kuruluşu bu imkanı sunar.


Taksit İmkanları


Kredi kartı ile alışverişlerde müşterilerin en çok önem verebileceği bir unsur olan taksit seçeneğini sunuyor olmanız gereklidir. Yine pek çok ödeme kuruluşu sanal POS hizmetinde bu imkanı sunar. Fakat taksit imkanı sunulmasında da dikkat edilmesi gereken iki unsur bulunmaktadır;


Bunlardan birincisi, taksit özgürlüğüdür. Yani bazı ödeme kuruluşları 2-6-12 gibi bir kaç taksit seçeneği sunarken, bazı ödeme kuruluşları 2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12 gibi geniş taksit seçeneği imkanı sunar. Bu üst düzey bir önem arz etmese de bazı müşterilerin tercihinde etkili olabilir.


İkincisi ise taksit komisyonudur. Tek çekim ödemelerde belki yüzde 2,5-3 gibi standart bir komisyon alınıyor olabilir. Fakat söz konusu taksit seçenekleri olunca bu komisyon oranı artmaktadır. Dolayısıyla kaç taksitte, yüzde kaç komisyon alındığına dikkat etmeniz gereklidir.


SONUÇ


Özellikle son dönemde sayısı artan ödeme kuruluşlarından birine karar vermeden önce çok iyi araştırma yapmakta fayda var. Yeni kurulan e-ticaret siteleri için yapılması gereken çok şey olmasının yanı sıra, kazanç oranının da ilk etapta düşük olacağı için ödeme kuruluşu tercihi çok önemlidir. Çünkü kötü bir ödeme kuruluşunu tercih etmeniz, yapılacak çok fazla işin yanında size ek uğraş çıkarırken, ilk etapta zaten düşük olacak kazancınızın da daha düşük olmasına neden olur.


Zaman ve para bir girişimin özellikle başlangıç aşamasında en önemli iki unsurudur. Bu nedenle kısa sürede, kolaylıkla e-ticaret sitenize sanal pos entegrasyonu imkanı sunan, yıllık hizmet bedeli almayan, ilerleyen yıllarda da almayacak olan, alınan ödemeleri kısa sürede hesabınıza yatıracak olan ödeme kuruluşlarını tercih etmeniz gerekmektedir.

Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın