Robotlar Almanya’yı Ele Geçirmeye Yakın mı?

Robotlar Almanya’yı Ele Geçirmeye Yakın mı?

  • 3 DK
  • 05-04-2018
  • 0 yorum
Otomasyon, son yılların popüler terimlerinden biri. Endüstri 4.0 akımı ile birlikte otomasyon ve robotlar hayatımızın tam da göbeğine yerleşti. Endüstri 4.0 akımının çıkış yeri olan Almanya’da robotların insanların yerini aldığına dair tartışmalar dönüyor.

Bu konu, akademik alanda en ilgi çeken araştırma konularından biri durumuna geldi. Herkesin aklında benzer sorular var. “Matrix” gerçek mi oluyor? “Robotlar insanların yerine mi geçiyor?” Almanya’da yapılan araştırmalar, iş gücü kullanımında çarpıcı veriler ortaya koyuyor. Şimdi bunlara hep birlikte bakalım ve felaket senaryolarının ne kadar doğru, ne kadar yanlış olduğunu görelim.
İş Gücünde Yaşanan Değişimler
İş gücü ve istihdam trendlerinde değişiklik yaşandığı kesin. Robotların büyük üretim fabrikalarında insanlardan daha fazla rol aldığı da kesin. Ama sanılanın aksine, robotların ele geçirmesi gibi bir durum yok. En azından bir süre daha rahat nefes alınabilir.

Almanya’da yapılan araştırmalara göre, robotlar gerçekten de fabrikalarda daha fazla kullanılıyor. Ama bu insanların istihdamını önemli ölçüde etkilemedi. Sadece bir değişime yol açtı. Üretim sektöründe çalışan insanlar, sektör değiştirerek hizmet sektörü gibi alanlara kaydılar. Endüstri 4.0 uygulamaları sayesinde süreçlerin otomatik hâle getirilmesi, aslında verimlilik açısından büyük faydalar sağladı. İşçilerin teknolojiye adapte edilmesiyle de sistem her geçen gün daha verimli bir şekilde kullanılıyor.

Endüstriyel Robotlar İnsanlara Karşı
Endüstriyel robotlarla insanların üretim kapasitelerini karşılaştırmak, karınca ve filin taşıma kapasitesini karşılaştırmakla eş değer. Üretim sektörü ele alındığında, endüstriyel robotlar inanılmaz performanslar gösteriyorlar. Dolayısıyla insan gücüne olan gereksinim her geçen dün daha da azalıyor. Ama bir de şu açıda bakmak gerek: Bu değişim bir gecede yaşanmadı.

Endüstriyel üretim sistemlerine geçiş, Sanayi Devrimi’nden beri devam eden bir süreç. Endüstri 2.0 ve Endüstri 3.0 uygulamalarından sonra 21. yüzyılda Endüstri 4.0 uygulamalarıyla karşılaşıyoruz. Tüm bu otomasyon bir gecede gerçekleşmediği için insanlar daha kolay adapte olabildiler. Yani işçi alımı azalsa da bu aslında beklenen bir durumda. İnsanlar da endüstriyel robotlarla rekabet etmeyecekleri alanlara yönelmeye başladılar. Bu nedenle Almanya’da olduğu gibi diğer ülkelerde de fabrikalardaki istihdam oranları düşmesine rağmen, bu insanların farklı iş kollarına yöneldiklerini söyleyebiliriz.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
YORUMLAR