1. Robot Sophia Yakında Türkiye'de
Robot Sophia Yakında Türkiye'de

Robot Sophia Yakında Türkiye'de

  • 5-03-2018
  • 0 Yorum
Robot Sophia, 19 Nisan’da Türkiye’ye geliyor ve kendisine sorulan soruları yanıtlıyor.

Başta teknoloji olmak üzere IT, dijital dünya ve pazarlamayı tek bir yerde toplayan Marketing Meetup, kuruluşunun 5. yılında Sophia’yı ağırlamaya hazırlanıyor. Robot Sophia, dünya üzerinde vatandaşlık almış olan ilk insansı robot olma özelliğine sahip.

Peki, Sophia'ya siz ne sormak isterdiniz?
#SophiayaSor
İlk defa 19 Nisan’da Türkiye’ye gelecek olan Robot Sophia, Marketing Meetup’ta düzenlenen son oturuma katılacak. Sophia, etkinlik kapsamında sahneye çıkarak kendisine sorulan soruları yanıtlayacak.

Sophia hakkında merak ettiğiniz her şeyi Facebook ya da Twitter üzerinden #SophiayaSor etiketini kullanarak sorabileceksiniz. Üstelik soru sormakla da kalmayacaksınız. Bununla birlikte insansı robot Sophia’ya en yaratıcı soruyu soran kişi, Marketing Meetup’a ücretsiz katılma hakkını da elde etmiş olacak.

İnsana en yakın robot
Teknoloji dünyasında kendini göstermekte olan gelişmeler ışığında teknoloji devleri birbirinden farklı alanlarda araştırmalar yapmaya başladılar. Bu araştırmalarındaki temel amaç ise mümkün olduğu kadar insana en yakın robotu yapmaktı. Hanson Robotics firması da bu araştırmaları yapan firmalar arasında yer alıyordu. Sophia adını verdikleri robotun tasarlanmasının üzerinden oldukça fazla süre geçmiş olmasına rağmen, şimdilerde henüz onun kalite anlamında üzerine çıkabilecek bir robot yapılamadı.

Sophia, günümüzde en insansı robot olarak görülüyor. Onunla kurulan diyalogları sahip olduğu internet bağlantısı sayesinde zenginleştirebiliyor. Sophia’nın hatıraları değerlendirme gücü ise bulunmuyor. Ancak bu güce sahip olsa ve kararlar alabilse, insanlardan ayırt edilmesi pek mümkün olmayacak.

Geleceğe atılan en büyük adım
Genel olarak bakıldığında, Robot Sophia dünyaca ünlü Hollywood yıldızı Audrey Hepburn’e benzeyen bir yüz ifadesine sahip. Hanson Robotics’e göre ise geleceğe yönelik atılmış olan en önemli adımlardan biri.

Elbette günümüzde meydana gelen gelişmeler ışığında böyle bedenleri yönetebilecek yapay zekâların geliştirilmesi oldukça zor. Fakat ilerleyen dönemlerde karşılaşabileceğimiz gelişmelerle birlikte Sophia’nın benzeri olan ancak vicdan gibi çalışan bir değerlendirme mekanizması mümkün olacak.

Geçmiş dönemlerden itibaren çekilen filmlerde gördüğümüz detaylar ne yazık ki pek iç açıcı değil. Bu yüzden pek çok kişi, gelişmekte olan robot teknolojisi konusunda pek de olumlu şeyler düşünmüyor. Buna rağmen, robot teknolojisi üzerine yapılan çalışmalar son hızıyla devam ediyor.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Motivasyon
Başarılı girişimcileri diğerlerinden farklı kılan bazı özellikler vardır. Her girişimcinin de sahip olduğu özellikler birbirinden ...
Girişimcilik
Her büyük kurum ve kuruluşun uzun vadeli hedefleri ve bu hedeflere ulaşma yolunda kullanacakları fikirleri, araç ve gereçleri, personeli ve ...
Girişimcilik
Eldeki imkânlar her ne kadar kısıtlı olursa olsun, iyi bir fikir girişimi başarıya ulaştırabilir. Aydın’lı anne-kız, bu ...
Girişimcilik
Erken dönem girişimlerin kaynak ihtiyacı için sıkça başvurdukları kitlesel fonlama (crowdfunding) yöntemi, bu kez de bir ...
Girişimcilik
Eğer daha önceden duymadıysanız, Victoria’s Secret markasının hikâyesi sizi şaşırtabilir. Victoria's Secret hayatımıza nasıl girdi? Bu ...
İnovasyon
Son günlerde sosyal medya gündemi “Organik Hoşaf” fikri ile çalkalanıyor. Sinirlenen, alaya alan, gözlerine ...
home search notifications 1 person