1. Robot Sophia Yakında Türkiye'de
Robot Sophia Yakında Türkiye'de
Ömer K.
3 takipçi, omer.kacar

Robot Sophia Yakında Türkiye'de

  • 5-03-2018, 16:04
  • 0 Yorum
  • 6 ay önce
Robot Sophia, 19 Nisan’da Türkiye’ye geliyor ve kendisine sorulan soruları yanıtlıyor.

Başta teknoloji olmak üzere IT, dijital dünya ve pazarlamayı tek bir yerde toplayan Marketing Meetup, kuruluşunun 5. yılında Sophia’yı ağırlamaya hazırlanıyor. Robot Sophia, dünya üzerinde vatandaşlık almış olan ilk insansı robot olma özelliğine sahip.

Peki, Sophia'ya siz ne sormak isterdiniz?
#SophiayaSor
İlk defa 19 Nisan’da Türkiye’ye gelecek olan Robot Sophia, Marketing Meetup’ta düzenlenen son oturuma katılacak. Sophia, etkinlik kapsamında sahneye çıkarak kendisine sorulan soruları yanıtlayacak.

Sophia hakkında merak ettiğiniz her şeyi Facebook ya da Twitter üzerinden #SophiayaSor etiketini kullanarak sorabileceksiniz. Üstelik soru sormakla da kalmayacaksınız. Bununla birlikte insansı robot Sophia’ya en yaratıcı soruyu soran kişi, Marketing Meetup’a ücretsiz katılma hakkını da elde etmiş olacak.

İnsana en yakın robot
Teknoloji dünyasında kendini göstermekte olan gelişmeler ışığında teknoloji devleri birbirinden farklı alanlarda araştırmalar yapmaya başladılar. Bu araştırmalarındaki temel amaç ise mümkün olduğu kadar insana en yakın robotu yapmaktı. Hanson Robotics firması da bu araştırmaları yapan firmalar arasında yer alıyordu. Sophia adını verdikleri robotun tasarlanmasının üzerinden oldukça fazla süre geçmiş olmasına rağmen, şimdilerde henüz onun kalite anlamında üzerine çıkabilecek bir robot yapılamadı.

Sophia, günümüzde en insansı robot olarak görülüyor. Onunla kurulan diyalogları sahip olduğu internet bağlantısı sayesinde zenginleştirebiliyor. Sophia’nın hatıraları değerlendirme gücü ise bulunmuyor. Ancak bu güce sahip olsa ve kararlar alabilse, insanlardan ayırt edilmesi pek mümkün olmayacak.

Geleceğe atılan en büyük adım
Genel olarak bakıldığında, Robot Sophia dünyaca ünlü Hollywood yıldızı Audrey Hepburn’e benzeyen bir yüz ifadesine sahip. Hanson Robotics’e göre ise geleceğe yönelik atılmış olan en önemli adımlardan biri.

Elbette günümüzde meydana gelen gelişmeler ışığında böyle bedenleri yönetebilecek yapay zekâların geliştirilmesi oldukça zor. Fakat ilerleyen dönemlerde karşılaşabileceğimiz gelişmelerle birlikte Sophia’nın benzeri olan ancak vicdan gibi çalışan bir değerlendirme mekanizması mümkün olacak.

Geçmiş dönemlerden itibaren çekilen filmlerde gördüğümüz detaylar ne yazık ki pek iç açıcı değil. Bu yüzden pek çok kişi, gelişmekte olan robot teknolojisi konusunda pek de olumlu şeyler düşünmüyor. Buna rağmen, robot teknolojisi üzerine yapılan çalışmalar son hızıyla devam ediyor.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik

Elon MuskCEO, Tesla MotorsAmerikan Patent Dairesi Başkanı Charles Duell, bir zamanlar “Artık icat edilecek bir şey kalmadı” demişti. Bu ...

Girişimcilik

Başarmak.. Başarının sınırı var mıdır sizce ? Veya başarıyı nasıl tanımlarsınız? Şimdiye kadar onlarca belki yüzlerce başarı ...

Girişimcilik

Küçük yaşta başlayan New York merakı milyonerliğe dönüştü. Erzincan'da çobanlık yapan ve gerçek adı Zeynel olan Zach Erdem bugün iki ...

Girişimcilik

“Birlikte. Daha Güçlü” sloganıyla kadınları istihdam ve girişimcilik alanında desteklemek amacıyla koçluk, ...

Girişimcilik

Steve Jobs’un Apple için yaptığı tasarımları beğenmemek biraz ukalalık olarak görülebilir. Aslında analitik şirketi Mixpanel kurucusu ...

Girişimcilik

Patron olmak, namı diğer kendi işinin sahibi olmak her daim üst düzey, gıpta edilen, herkesin olmak istediği bir konumdur. Patron kelimesini ...

home search notifications 1 person