"Karanlığa söveceğine, kalk bir mum yak!"
-Konfucyus
Risk Alarak Başarıya Ulaşan 2 Girişimci

Risk Alarak Başarıya Ulaşan 2 Girişimci

  • 2 DK
  • 02-11-2017
  • 0 yorum
  • 1K
Merhaba Girişimci Kafası takipçileri,

Bu makalemizde size başarılı olmuş girişimlerin ve girişimcilerinin ardındaki olmazsa olmaz bir çok gerçekten biri olan risk almak konusunda 2 meşhur örnekler sunmaya çalışacağız.

 

Cirque de Solei - Guy Lalibertê


Risk Alarak Başarıya Ulaşan 2 Girişimci 1

İlk örneğimiz şu an yaklaşık 2,5 milyar dolarlık servetin sahibi olan Cirque de Solei şirketinin kurucusu ve CEO'su Guy Lalibertê olacak. Kanada doğumlu olan Guy Lalibertê sirk ve gösteri dünyasına sokak çalgıcılığı yaparak başladı. Bunun yanı sıra ip cambazlığı, ateş yutma ve akordiyon çalma gibi işler ile de uğraştı. Biriktirdiği parayla belki de hayatının en önemli riskini alarak 1987 yılında yapılan Los Angeles Sanat Festivali’ne Quebec’den başarılı bir dansçı grubunu getirtti. Cebindeki para dans grubunun dönüş biletlerini almaya bile yetmiyordu. Fakat girişiminde başarı olan Guy Lalibertê bu işin sonunda hem çok iyi para hem de iyi bir itibar kazandı. Sonra ki yaptığı işlerde bu başarısını katlayarak devam eden Guy şu anda dünya ünlü gösteri şirketinin başında görevine devam etmektedir.

 

 

Chobani - Hamdi Ulukaya


Risk Alarak Başarıya Ulaşan 2 Girişimci 2

Erzincan doğumlu olan Hamdi Ulukaya üniversitede okurken dil eğitimi için Amerika'ya gitti. Burada geçirdiği uzun, sabırlı ve risk dolu hayatında bir çok sancılı süreci atlattıktan sonra kurmuş olduğu Chobani isimli yoğurt şirketi ile milyarder oldu. Hamdi Ulukaya hakkında ki detaylı yazımızı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Hamdi Ulukaya uzun bir süreç sonucundan en iyi formülü yakaladığına karar verdikten sonra seri üretime geçti. Fakat büyük marketler bir ürünü kendi bünyesinde satışa sokmak için para talep ediyorlardı. Çünkü eğer ürün satılmazsa boşuna yer işgal etmiş olacaktı. Hamdi Ulukaya'nın ise bu ücreti karşılayacak kadar bütçesi kalmamıştı. Ürünlerinin satışını yapmasını istediği markette ki yetkili kişiye eğer ürünleri satılmazsa ona para vermek yerine üretim fabrikasının anahtarını teslim edeceğini söyleyerek gerçekten çok büyük bir risk almış oldu. Fakat işler ürününe güvenen Hamdi Ulukaya'nın tam da istediği gibi gitmişti ve yoğurtlar yoğun ilgi görerek kısa süre içerisinde tükenmişti.

Bu serinin devamı geliyor...
"Risk Alarak Başarıya Ulaşan 2 Girişimci" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et