"8-5 kölelik yapmaktansa, 7-24 çabalamayı tercih ederim."
-Anonim
Return On Investment ROI Nedir?

Return On Investment ROI Nedir?

  • 9 DK
  • 17-12-2020
  • 0 yorum
  • 374

Return On Investment ROI Nedir?

Başarısızlık=Başarı

Yatırımcıların en önem verdiği konulardan biri yatırım getirisi hesaplamalarıdır. Return on ınvestment olarak bilinen bu getiri hesabı, temel bir gereksinim olarak düşünülebilir. Ekonomik açıdan bir varlığa para yatırıldığında bunun getiri oranını ölçerek adımlarınızı hesaplayabilirsiniz. Bir gösterge aracı olarak da bu hesaplama yatırımların başında olanlar için kritik değerler barındırır.

Return On İnvestment Nedir?

Bir zaman dilimi içerisindeki kar oranı ve harcanan maliyetinin birbirine oranı return on ınvestment veya ROI olarak tanımlanır. En fazla ROI hesap sonucu hedeflendiği için riskleri azaltmak temel alınmaktadır. Yatırımları çoğaltma anlamında fayda sağlayan bir değerlendirmedir. Uygulama alanı bakımından çok sayıda kuruluşun getirilerle alakalı hesaplama yaparak ilerlemesi, dijital alanla alakalı da çözümlerde öncü bir işlemdir.

Yatırımın verimliliğini değerlendirmek return on investment nedir sorusunun açık ve genel bir yanıtıdır. Bu yatırımlar tek değil birçok farklı yatırımla alakalı olabilir. Dolayısıyla yatırımlar arası karşılaştırma yapmak için hesaplama ile ekonomik anlamda avantajlı geri dönüşlere yol açmış olursunuz.

ROI yatırım hesaplamasının kendisi ve verdiği sonuçlar ayrı şekillerde faydalı bulunuyor. Ölçümlerin yapılacağı sektörde bir döngüsel devamlılık temelinde bakış açısı vardır. Yatırım kararlarında ne tür ana malzemelere gerek olduğu iyi değerlendiriliyor. Bu durum aslında pazarlama alanıyla dümdüz bağlantılı olduğu için beklentileri karşılama konusunda da yanıtlar oldukça tatmin edici.  

Yatırım Getirisi Roı Özellikleri  

Return on investment hesaplamada finansal kazanç haricinde ne tür avantajlar olacağı gibi detaylara da bakılabilir. Örneğin sosyal yatırım getirisi hesaplama da yapılabiliyor. Bu hesaplamada bir etki değeri belirlemek amacı olduğu için kurumsal anlamda daha iyi bir performans elde etmeye odaklanılabilir.  Bir anlamda yatırımların daha yüksek getiri sağlaması için ön hesaplama gibi de düşünülebilir. Öne çıkan ROI özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Performans analizi oluşturmak için en etkili yollardan biridir.
  • Geçerliliği sınırlı değil dünya çapındadır.
  • Verim miktarınızı artıran detaylı bir araştırma barındırır.
  • Alınan sonuçlara göre doğru bir yatırım mantığı oluşturmanızı sağlar.
  • Zor görünmesine rağmen basit bir yapısı vardır.

Roı Hesaplama Nasıl Yapılıyor?

ROI hesaplama işlemleri basit işlemle ile elde edilebilir. Yatırımdan gelen kazançtan çıkardığınız yatırım masraflarını sadece yatırım masrafına oranlayın ve elde ettiğiniz sonucu değerlendirin. 

Yatırım getirisi hesaplama ardından nasıl değerlendirme yapılacağı, %100 üzerinde mi altında mı olduğuna göre değişecektir. Kar faiz oranlarındaki mantıkla benzer bir durum vardır. Örneğin %125 oranı çıkarsa karda olduğunuzu düşünebilirsiniz.  Tersine % 80 gibi oran olsaydı zarar edeceğiniz anlamına gelirdi. Net karı yatırım maliyetine bölerek ve bunu 100 ile çarparak yatırım getirisi hesaplamasını elde etmiş olursunuz.  Bu yöntemle de karda mı zararda mı olduğunuz anlaşılacaktır. 

Dijital pazarlama alanında bir örnek vermek gerekirse, aylık 150 lira reklam yatırımı yaptıysanız ve bu miktar size aylık toplam gelirinizin % 20 si kadar artış sağladıysa ürün başına kardasınız demektir. Verdiğiniz reklamları düzenli hale getireceğinizde dönemsel olarak kriterler değişebilir. 2000 TL yatırımla return on ınvestment hesaplaması yapılırsa; bir ürün alıp bunu 2500 TL’ye satmak yine aynı mantıkla kar demektir.

Roı Ölçümlemenin Önemi

Garantili kurumsal ilerleme yapılması adına ölçümleri ciddiye almalısınız. Yapılan ROI analizleri sosyal geri dönüşümlerle girintili bir kazancı da size gösterecektir. Ekonomik ve sosyal açıdan kurumsal kazançlar elde etmek üzere yapılan yatırımlar kurumsal marka değerinizin devamının gelmesi için önemlidir. Çünkü düzenli bir kazanç kar düzeni oluşturmak için bir anlamda kendi marka ve işleyişinizi doğru biçimde hazırlamanız gerekir.

Geniş bir kitle düşünün ve bu kitleyi verdiğiniz hizmetler açısından doğru yatırımla kara çevirmeyi amaçlıyorsanız geri dönüş istersiniz. Sonucu başarılı olduğunu bildiğiniz bir durum sizi ve gelecekteki durumunuzu belirleyebilir. Yatırım hesaplaması yapmak büyük bir artı sağlayan işlemdir.

Devam etmek istediğiniz bir kurumsal süreçte yolunuz bilmeniz açısından bir ROI denklemi ve analizine ihtiyacınız olacaktır.  Başarılı kar oranları aynı zamanda kurumsal artılarınız da demektir. Kar oranı azaldığında kurum iç yapısında oluşan aksamaları ele alabilirsiniz. Ne kadar doğru ölçüm yaparsanız başarınızın kalıcı hale gelmesi de o derece çoğalacaktır.

Faydalı Yatırım Getirisi Nedir?

Yatırımcılar genelde yatırım getirisi hesaplamalarını olumlu yönde görmek istiyor. ROI özelliklerindeki sadelik ve genel anlamda beklentilere yanıt veren detaylar karlı bir yapı olması yönünde şekilleniyor. Fakat tersi durumlarda da önlem almak ve geliştirici birtakım çözümleri de değerlendirerek sonuç alınabiliyor.


Sosyal alanda yatırım yapmak isteyen biri için faydalı yatırım getirisinin sağladıkları benzer bir mantıkla ele alınmalıdır.  SROI olarak bilinen bu durum için sosyal açıdan bir firma veya bilimsel bir çalışmanın gelecek dönemdeki süreci dikkate alınır. Hisse senedi yatırımlarında gayrimenkul anlamında yatırım getirileri de firma genişlemesi açısından düşünülebilir.   

Karmaşık bir hesaplamaya gerek kalmamakla beraber elde ettiğiniz sonuçlar ardından nasıl harekete geçeceğiniz önemlidir. Yani bu hesaplamanın yapılmasında en temelde kazancı artırmak, fayda çoğaltmak olduğu için ardından geleceklere de önem vermek gerekir.

Genişleme her zaman aynı yönde ilerlemeyebildiği için sosyal koşulların firmanızdaki durumu desteklemesi gerekebilir. Salgın dönemi bu açıdan yatırımda önemli değişikliklerin olduğu bir süreç olarak birçok yatırımcı için bekleme süresi oldu ve güncel gelişmelerle ekonomik gelişmelerin paralel ilerlemesi bekleniyor.

Yatırımdan geri alacağınız kazançlarda küresel etkenler açısından bir değerlendirme yapmak, ayrıntılarda başarılı çözümlere hazırlanmak demek. Çünkü roi analizi nasıl yapılır gibi soru sadece bir hesaplama değil aynı anda küresel düzende başarılı konum almayı da bünyesinde barındırıyor.

Sektör açısından farklar ve yatırım getirileri bazı alanlarda belirgin olabilir. Bunda yapılan yatırımların miktarı önemli bir etken kuşkusuz. Çünkü yapılan hesaplama tekniği aynı olsa da riskler, sosyal açıdan da oluşabilecek değişimler bir arada bulunuyor. Her kurumun, yapının temel hedefinin ilerleme amacıyla yüksek oran ROI hedefi olduğunu da aktarmak gerekiyor.

Yatırım Getirisi Zorluğu 

Genellikle pozitif olacağı düşünülen yatırımlarınızın hesaplama ile karlı çıkması süreç açısından ve bazı uygulamalarda yanıltıcı olabilir. Rehavete düşmemek adına büyüklüğü farklı tüm oluşumlarda kapsamlı bir ilerleme şekli düşünülmelidir. Ortalama bir yatırım getirisi karı ile yüksek kar alan bir firma açısından da benzer durum vardır.

ROI yatırım getirisi nasıl hesaplanır yanıtını aldığınızda yatırımınızın başarılı sonlanacağı hakkında fikir edinirsiniz ancak ayrıntılarda bazı detaylar eksik kalabilir. Bu kısımlarda verilerinizin sürdürülebilirliği anlamında kontrolü elde tutacağınız bir politika geliştirmelisiniz. Bu ufak çaplı reklam yatırımlarınızda da sosyal etkileri bilinen yatırımlarda da dikkat edilmesi gereken konudur. 

Bazı yatırımcıların gözünden kaçabilen nokta, tanımadıkları bir alana yapacakları yatırımda sektöre yabancı olmaları ve bunun oluşturabileceği durumlardır. Diğer bir ifadeyle sadece kar getirdiği için belirli bir iç yapı hazırlığı, süreklilik sağlayan çalışmalar açısından eksik değerlendirmeler sizi uzun vadede zarara uğratabilir. Yüksek kar görüntüsünün devamını sağlamak için içerisini doğru şekilde doldurmalısınız.

Yapacağınız yatırımdan alacağınız ekonomik ve sosyal faydayı işletmenizdeki etkenlere odaklanarak analiz etmelisiniz. Bu raporlama sistemini düzenli şekilde görmek, hangi durumlara göre nasıl bir değişim, ilerleme-gerileme yaşandığı önem kazanacaktır. Yatırım analizi nasıl yapılır sorusuna doğru şekilde yanıt bulmalı ve sisteminizi harekete geçirmelisiniz.

"Return On Investment ROI Nedir?" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et