"mükemmel fikirlere sahip olmak, onları satamadığınız sürece işe yaramaz."
-Anonim
Reid Hoffman ve LinkedIn'in Büyük Başarısı

Reid Hoffman ve LinkedIn'in Büyük Başarısı

Ömer K.
Ömer K. 41 Takipçi
  • 4 DK
  • 22-03-2018
  • 0 yorum
  • 2K

Reid Hoffman ve LinkedIn'in Büyük Başarısı

Başarısızlık=Başarı
LinkedIn, günümüzde işveren ile iş arayanı bir araya getiren mesleki sosyal ağlardan en ön plana çıkan platform. Özellikle birçok girişimci adayının girişimlerini hayata geçirebileceği, birçok kişinin de hayalindeki işe kavuşabileceği bu platformun kısa süreler içerisinde bu kadar gelişmesinde farklı değişkenler var. LinkedIn’in bu kadar kısa süre içerisinde en çok kullanılan sosyal platformlar arasında yer almasında da önemli noktalar bulunuyor. Reid Hoffman’ın kurucusu olduğu bu sosyal ağın gelişimi ve başarı adımlarını bu yazımızda sizler için topladık.

“İnsanlar İçin Çalıştım”


Reid Hoffman ve LinkedIn'in Büyük Başarısı 1

Reid Hoffman’ın LinkedIn’i hayata geçirmesindeki en büyük etken, insanlar. İnsanlar için çalıştığını söyleyen Hoffman’ın yapmak istediği tek şey, insanların hayatlarını iyileştirebilmek için kafa yormak. Akademisyen olmayı da düşünen Hoffman’ın karar değiştirmesindeki en büyük etken ise kaleme alacağı makaleleri çok fazla kişinin okumayacağı. Bu kararını değiştirdikten sonra LinkedIn’i hayata geçiren Hoffman, şu an günümüzde birçok insana ulaşabilmiş durumda.

Oxford’da felsefe eğitimi aldığı sırada yazılım dünyasında bulunmayı kafaya koyan Hoffman, kariyeri için Apple ve Fujitsu firmalarında çalıştı. Sonrasında da edindiği bilgilerle “SocialNet” adlı sosyal medya platformunu kurdu. Yaptığı işle tatmin olmayan Hoffman, girişimi geliştirmek ve daha fazla kişiye ulaşabilmek için Paypal kurucularından Peter Thiel ile fikir alışverişinde bulundu. Bu fikir alışverişinin ardından Paypal’da çalışmasıyla ilgili gelen teklifi reddetmeyerek kendini ve girişimini daha fazla geliştirme imkânı buldu.

Reid Hoffman LinkedIn’i Kurdu


Reid Hoffman ve LinkedIn'in Büyük Başarısı 2

LinkedIn’i kurmadan önce Paypal’da yaptığı keşifler Reid Hoffman’a pek çok şey kattı. Özellikle o dönemde internet kullanımının giderek yaygınlaşması ve insanların geçirebileceği dönüşüm Hoffman’ın çıkış noktası oldu. Sequa Capital adlı firmadan destek alarak LinkedIn’in kullanılmasını ve gelişmesini sağladı. Bu destek sonucunda da site pek çok kişiye ulaşabilir bir hâl aldı. Özellikle LinkedIn’in bu kadar sevilmesinde ve birçok firma tarafından kullanılmasında farklı etkenler de bulunuyordu. Alanında bir ilk olan sosyal medya platformu LinkedIn gibi işleyen başka herhangi bir firma bulunmuyordu. Özellikle yeni bir platform olması ve mesleki ağı ön planda tutması LinkedIn’in kısa sürede sevilmesini ve kullanımının artmasını sağladı.

Reid Hoffman, ilk dört yılında LinkedIn’de koordinatör olarak görev yaptı. 2009 yılında LinkedIn’in genel müdürü ve yönetim kurulu başkanı oldu. Bu görevinden sonra yatırıma da önem vermeyi sürdüren Hoffman’ın özellikle yatırım esnasında dikkat ettiği farklı noktalar vardı. Tüketicilere verilen hizmetler, kurumsal yazılım, çevrimiçi pazarlama, internet kullanımı, tüketicinin internete ulaşabilmesi, ödeme yöntemlerinin geliştirilmesi ve sosyal ağlar Reid Hoffman’ın odak noktaları arasında yer alıyor.

Sonrasında girişimcilikle ilgili kitaplar da yazmaya başlayan Reid Hoffman’ın bu alanda da başarısı katlandı ve kaleme aldığı kitaplar kısa süre içerisinde en çok satanlar listesine girmeyi başardı. Ayrıca, kendi sitesi LinkedIn ve Washington Post için bugüne kadar pek çok içerik üretti.
"Reid Hoffman ve LinkedIn'in Büyük Başarısı" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et