1. Projenize Destek Almak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler
Projenize Destek Almak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Projenize Destek Almak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • 26-07-2017
  • 0 Yorum
Bir proje fikriniz var ve hayata geçirmek istiyorsunuz. Fakat projenizin geliştirilmesinde teknik, maddi, pazarlama ya da çeşitli alanlarda desteğe ihtiyacınız var. Söz konusu desteği de size destek verme imkanına sahip kişilerden almaya çalışıyorsunuz. Destek verme potansiyeline sahip kişileri konferanslarda yüz yüze görüşerek, mail atarak, sosyal medyadan iletişim kurmaya çalışarak arıyorsunuz. Projenize destek verme potansiyeline sahip kişilerden projenize destek almak için dikkat etmeniz gerekenler nelermiş beraber bakalım.

Hayalperestlikten Uzak Durun
Size destek verme potansiyeline sahip kişilerin kısa sürede uzun süreli etki bırakmanızı sağlayan ana unsur sizin onlara ne kazandıracağınızı bilmelerini sağlamaktır. Zannediyorum ki pek çok proje sahibi "Bir proje fikrim var, yardımcı olursanız kısa sürede çok para kazanacağız, zengin olacaksınız" gibi bir cümle kurmanın etkili olacağını düşünüyor. Fakat tam aksine, pek çok destek verme imkanına sahip kişi bu cümleyi duyduğu ya da gördüğü anda "öfff yine mi bir hayalperest" gibi düşünceyi aklından geçirip sizi ciddiye almaz. Çünkü hiçbir projenin kısa sürede zengin yapma garantisi yoktur. Bu söz daha çok şans oyunlarından kısa sürede çok para kazandırmayı vaat eden ve kişileri kandırmaya çalışanların sözüdür.

Onun yerine "bir proje fikrimiz var, sizin desteğiniz ile daha hızlı olumlu sonuçlar alabileceğimize inanıyorum" gibi daha tutarlı ve ayakları yere basan bir cümle kurmak yerinde olacaktır.

Projeniz Sadece Fikir Aşamasında Olmasın
Proje üretmek bizim ata sporumuz. Kıraathane kültürünün yaygın olduğu dönemden bu yana "Ah ulan, 50 bin liram olacak, bu işe girerim, 1 yıla kalmaz zenginim" şeklinde fikirler üretilir. Fakat bu tarz fikir sahibi hiç kimse bankaya gidip de 50 bin TL kredi çekip bahsettiği işe girmez. Çünkü özünde proje fikrine risk alacak kadar güvenmiyordur ve sadece hayal kuruyordur.

Eğer ki bir proje fikriniz varsa ve ona güveniyorsanız mutlaka AR-GE çalışmaları da yapmış olmanız gereklidir. Bu AR-GE çalışmalarının içerisinde projenizi hayata geçirmek için gerekli maddiyat, süre ve pek çok önemli unsur bulunmalı. Bu çalışmanızı da destek aradığınız kişilere sunun ve fikrinizin sadece hayal olmadığını gösterin.

Fikrinizin Çalınmasından Korkmayın
Elbette destek arayışı içerisine girildiğinde en korkulan şey fikrinizin çalınmasıdır. Zira o fikrin sizin hayatınızı kurtaracağına, sizin için çok önemli bir fırsat olduğuna inanmaktasınız. Bu nedenle size destek vermesini istediğiniz kişilere proje fikrinizi açıklamaktan korkabilirsiniz. Fakat bir de şöyle düşünün; Destek vermesini istediğiniz kişi, projenize dair kayda değer ayrıntıları bilmeden size nasıl ve neden destek olun... Neticede destek verecek olan kişide maddiyat, emek ya da zaman harcayacak.

Bu sorunun önüne geçmek için proje fikrinize dair AR-GE çalışmasını noterden tasdik ettirmek kayda değer bir çözüm olabilir. Buna ek olarak proje fikrinize dair çalışmaları kendinize mail atarak, hangi tarihlerde bu çalışmaları yaptığınızı ispatlayabilirsiniz. Dolayısıyla destek almayı istediğiniz kişi proje fikrinizi sizden çalarak hayata geçirirse, kendisine dava açabilir, maddi ve manevi tazminat alabilirsiniz.

Kaldı ki, projenizi sunarken "çalışmalarımızı yaptık ve noterden tasdik ettirdik" gibi bir cümle kurmanız durumunda hem daha fazla ciddiye alınırsınız hem de kimse projenizi çalmaya yeltenemez.

İşin Önemli Kısmı Sizde Olmalı
"Bir yazılım projesi fikrim var ama yazılım bilmiyorum, siz yapar mısınız?" ya da "bir proje fikrim var ama hiç param yok, siz verir misiniz?" gibi arayışların hemen hemen hepsi sonuçsuz kalır. Elbette proje fikrine sahip olmanız önemlidir fakat o fikrini hayata geçirecek ve başarıya ulaştıracak unsurlara sahip olmamanız durumunda fikriniz önemini yitirir. Kimsenin sizin için hayallerinizi hayata geçirmesini bekleyemezsiniz.

Bu nedenle projenin büyük kısmının sizin ya da bir ekip tarafından, maksimum yüzde 20 'lik gibi bir kısmın destek aradığınız kişi tarafından halledilecek olması gereklidir. Örneğin projeniz hazırdır, pazarlama kısmı için maddi ya da iş gücü desteği arayabilirsiniz. Yazılım projeniz için bir ekip çalışıyordur, veri tabanı kısmını halledecek biri için destek arayabilirsiniz. Zira bir projenin hayata geçmesi ve başarıya ulaşması için sadece o projenin hayata geçmesi yeterli değildir.

Akılda Kalıcı Bir Unsura Sahip Olun
Girişimlere destek olma potansiyeline sahip kişilere girişim fikrini sunan ve destek almaya çalışan çok fazla kişi var. Girişim fikrinizi sunduğunuz anda kafası o an için meşgul olabilir, dikkatini size vermekte zorlanabilir ya da başka bir durum söz konusu olabilir. Hem o an için dikkat çekmek hem de sonrasında tekrar iletişim kurma çabası içerisine girdiğinizde kendinizi kolaylıkla hatırlatabilmeniz için akılda kalıcı bir unsura sahip olmalısınız.

Bir yatırımcının etrafında 10 kişi var ve herkes girişim fikrini yatırımcıya sunuyor diyelim. O 10 kişiden herhangi biri sonrasında yatırımcı ile iletişim kurduğunda, eğer çarpıcı bir proje fikri yoksa hatırlanmayabilir. Fakat siz çok basit bir farklılık ile sonrasında hatırlanabilirsiniz. Bir yatırımcı bu konuda "bir ortamda elinizdeki bardağı düşürün. Sonrasında kendinizi hatırlatmaya çalıştığınızda 'elindeki bardağı düşüren kişi bendim' diyerek kolaylıkla hatırlanabilirsiniz" örneğini vermişti. Tabi bu riskli bir davranış ama işe yarama potansiyeline sahip. Daha sağlıklı bir akılda kalıcılık sahibi olmak için konuştuğunuz yatırımcıya dair az bilinen bir özelliğini dile getirin ve o konu hakkında soru sorun. Bu durumda hem o an dikkatini çekmeniz hem de ileride iletişim kurma çabanızda hatırlanmanız daha kolay olacaktır.

SONUÇ


Proje fikriniz sizin için çok değerli olabilir. Hatta bu projeye size destek vererek dahil olabilecek kişilere büyük bir fırsat sunduğunuzu düşünüyor da olabilirsiniz. Fakat çok fazla proje fikrine sahip kişinin olduğunu, dolayısıyla sizin farkınızın ne olduğunu göstermeniz gerektiğini unutmayın.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik
Hayatımızın her alanında yer alan internetin icadı 1960'lı yıllara kadar dayanıyor. Fakat günümüzdeki kullanımı için 1990'lı yıllara ...
Motivasyon
Space X’in kurucusu ve Tesla’nın sahibi Elon Musk, yakın zamanda kargosunda spor otomobil taşıyan dünyanın en güçlü roketi Falcon ...
İnovasyon
İnovaTİM ,140 üniversitede inovasyon, bilgi çağı ekonomisi ve girişimcilik konularında kendini geliştirerek çalışmalar gerçekleştiren ...
Girişimcilik
Alperen Berberoğlu (18), Balıkesir Fen Lisesi son sınıf öğrencisi. Hamam böceklerinden esinlenerek radyasyon zırhı üretti. ...
Girişimcilik
Küçük yaşta başlayan New York merakı milyonerliğe dönüştü. Erzincan'da çobanlık yapan ve gerçek adı Zeynel olan Zach Erdem bugün iki ...
Kişisel Gelişim
Aklınızda süper bir iş fikri var. Peki ilk olarak ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Kendinize sizin fikrinizi destekleyecek doğru bir ...
home search notifications 1 person