"zeki insanları işe alıp, sonra onlara ne yapacaklarını söylemek mantıklı gelmiyor. biz zeki insanları, onlara emir vermek için değil, onlar bize "ne yapacağımızı söylesinler diye işe alırız."
-Steve Jobs
Potansiyelinizi Açığa Çıkarmak İçin 5 Tüyo

Potansiyelinizi Açığa Çıkarmak İçin 5 Tüyo

  • 3 DK
  • 18-10-2018
  • 0 yorum
  • 5K

Her birimiz birer birey olarak hayatta çok çeşitli faaliyetler ile uğraşıyoruz. Bu faaliyetler kendi kişiliğimize uygun, potansiyelimizi açığa çıkarabileceğimiz faaliyetler olduğu gibi, zaman zaman potansiyelimizi dışa vuramadığımız faaliyetler de olabiliyor. Potansiyelimizi dışa vuramadığımız faaliyetlerde bizler aslında yanlış faaliyet seçmiş durumda kalabiliyoruz. Bu yüzden seçimlerimiz de oldukça önemli bir değer taşıyor.

Doğru bir seçim yapıp, kendi kimliğimize uygun projelerde çalışmak da tıpkı yukarıda bahsettiğimiz olgu gibi şekillenmekte. İş hayatında doğru projelerde yer almak, doğru işlerde çalışmak, doğru insanlar ile iletişim kurmak da tıpkı kendimize uygun doğru faaliyet alanını oluşturabilmek gibi bir şey aslında. Böylece kendi potansiyelimizi son derece iyi bir biçimde açığa çıkarmış ve dışa vurmuş oluruz. Bu olgu da bizi çok daha dik duruşlu, hayata karşı kendine güvenli ve elinden gelenin en iyisini verebilen bir insan yapar.

Bahsettiğimiz potansiyel olgusu, bizim dışa verebileceğimiz ya da gösterebileceğimiz en iyisi nedir? Sorusunun cevabıdır aslında. En iyi neyi yapabiliriz? En iyi hangi alanda potansiyelimizi açığa çıkarabiliriz? Elimizden gelenin en iyisi nedir? Gibi soruların karşılığıdır bu olgu.

Ve potansiyelimizi açığa çıkarabilmek için de izlememiz gereken birkaç yol, not etmemiz gereken birkaç taktik var tabiî ki. Şimdi gelin isterseniz bunlara daha yakından bakalım…

Kendinize Uygun Bir Alan Seçin

Potansiyelinizi açığa çıkarabilmenizin ilk yolu kendinize uygun bir alan seçmenizdir. Bu iş hayatında da normal hayatta da böyledir. Önce kendi faaliyet alanınızın uygunluğunu çok iyi sınamalısınız.

Özgüveninizi Yanınıza Alın

Mutlaka özgüveninizin yanınızda olması gerekir. Kendine güven, bir işi başarabilmek konusunda en önemli unsurların başında yer almaktadır.

Asla Pes Etmeyin

Karşınıza hangi engel çıkarsa çıksın, asla pes etmeyin. Kendinize bir söz verin ve başarı çıtasını koyduğunuz yere ulaşmadan asla pes etmeyin.

Dış Seslere Kulaklarınızı Tıkayın

Bazı durumlarda dış seslere kulaklarınızı tıkamak en iyisidir. Çok fazla olumsuz eleştiriye aldırış etmeyin, bunları daha sonra değerlendirmeye alın.

İnandığınız Yolda Hareket Edin

Potansiyelinizi açığa çıkarabilmeniz için önce kendi hareket ettiğiniz yola kendinizin inanması gerekmektedir. Potansiyelinizi açığa çıkarabilmek için hem içinde bulunduğunuz yola kendiniz inanın, hem de inandığınız yolda hareket edin. Böylece herkesi bu yola inandırmış olursunuz.

"Potansiyelinizi Açığa Çıkarmak İçin 5 Tüyo" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et