"dünya herkese yetecek büyüklükte. onun için,başkasının yerini kapmaktansa, çalışarak gerçek yerinizi bulun."
-Charlie Chaplin
Pivot Nedir | Pivot Ne Demek | Pivot Startup İçin Neden Önemlidir

Pivot Nedir | Pivot Ne Demek | Pivot Startup İçin Neden Önemlidir

 • 10 DK
 • 16-12-2020
 • 0 yorum
 • 449

Pivot Nedir | Pivot Ne Demek | Pivot Startup İçin Neden Önemlidir

Başarısızlık=Başarı

Girişimcilik dünyasının en önemli kavramlarından biri olan Pivot nedir, Pivot ne demek, Startup dünyasında pivot faydalı mıdır yoksa zararlı mı? Pivot etmek için hangi koşulların gerçekleşmiş olması gereklidir? İşte, tüm detayları ile Pivot nedir sorusunun cevabı!

Pivot Nedir | Pivot Ne Demek | Pivot Hesaplama Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Bir girişimde başlangıçtaki planlanan iş modeli yeterli seviyede gelişmiyor, iş planı takip edilemiyor ya da beklenen kazanç elde edilemiyorsa, iş sürecinin yeniden değerlendirilmesi gerekebilir. Bu noktada pivot etmek ne demek sorusunun cevabını bilen yöneticiler, iş sürecini yeniden planlayarak, hedeflenen kazancı elde etmeyi sağlayabilirler. Bu noktada Startup, girişim ve pivot kavramlarının detaylı bir şekilde bilinmesi ve iş geliştirme süreçlerinde dikkat edilmesi gerekenlerin doğru bir şekilde uygulanması önem taşımaktadır.

1 – Startup Nedir

Belirli bir soruna çözüm aramak amacı ile oluşturulan bir iş planı çerçevesinde kurulan küçük boyutlu şirkete startup denir. Startup nedir sorusunun en doğru cevabı, yükselmekte olan küçük ölçekli firmadır.

2 – Girişim Nedir

Girişim, kar amacı güdülerek hazırlanan bir iş planı çerçevesinde kurulan iş ya da projeye denir. Girişim küçük ya da büyük boyutlu olabilir. Girişimci isminin verildiği kişi ise içinde bulunduğu iş sürecinde hem maddi kazanç sağlarken hem de girişim yapılan proje ya da iş için borsada ekonomik değer kazanılabilir. Bu, iş sürecinin doğru bir şekilde yürütülmesi ile yakından ilgilidir.

3 - Pivot Ne Demek | Pivot Etmek Neden Gereklidir

Bir iş modelinin ya da planının daha verimli hale getirilmesini sağlayan işlemler süreci pivot ne demek sorusunun cevabı olarak bilinmektedir. Pivotlama nedir sorusunun cevabı ise iş planı ya da modeli üzerinde değişiklik yapılmasına karar verme ve bu değişikliğin uygulanması sürecidir.

Pivotlama nedir girişimcilik alanında sıklıkla sorulan bir soru olup, belirli bir seviyeye ulaştırılan girişimin daha faydalı bir hale getirilmesini temel almaktadır. İşte, Pivot etmek için gereken durumlar:

 • Tasarlanan girişim ile iş modelinin birbirine uymadığı zamanlarda,
 • Girişimde yapılan iş modelinin beklenen başarıyı getirmediği anlarda,
 • Girilen pazarın hedeflenen kazancı karşılamadığında,
 • Rakip analizi doğru yapılmadığında,
 • Kar marjının azaldığı durumlarda,
 • Ürünün planlanan pazarda tutunamaması gibi durumlarda bir kez değil defalarca pivot yapmak gerekebilir. Bu noktada sabırlı ve istekli olmak, girişimin geleceği için büyük öneme sahiptir.

4 – Pivot Startup İçin Ne Zaman İhtiyaç Halini Alır

Bir girişimde ya da iş sürecinde pivot startup kararı almak için bazı özel koşulların bulunması gerekmektedir. Bunların en başında, takip edilen iş planının doğru olmadığı ya da etkili gelmediği durumlar yer almaktadır. Bunu anlamanın en doğru yolu ise satışı sunulan ürünlerin satışının devam etmemesi gelmektedir. Bu noktada ürün gamı üzerinde değişiklikler yapılabilir ya da satış ve pazarlama süreçleri konusunda yeni bir strateji geliştirilebilir.

Girişimin en doğru şekilde şekillenmesini sağlayacak kişi yine o girişimi yapan kişidir. Bu nedenle girişimi yapan kişi, özeleştiri becerisini geliştirmeli ve nerede yanlış yaptığının farkına varmalıdır. Ürün gamı üzerinde bir değişiklik yapılması gerektiğinde, geliştirme yapacak kişinin ürün gamı ne demek sorusunun cevabını bilmesi büyük bir öneme sahiptir. Ürün gamı, müşteriye sunulan ürün türünün ya da serisinin kendisine has özellikleridir. Örneğin, uzun kollu kaşe mont serisi o ürünün gamını ifade edebilmektedir.

5 – Borsada Pivot Ne Demek 

Birçok borsa analiz aracı kullanılarak ortaya çıkarılan destek-direnç ve trend-kanal tablolarını inceleyen borsa analistleri, bir kazanç sürecinin olumlu ya da olumsuz yöne doğru evrileceğini anlayabilirler. Bu noktada uzman ve deneyimli bir borsa analisti ile çalışmak, yapılacak yatırımın ya da yapılmaması gereken yatırımın belirlenmesinde önem teşkil eder.

6 – Pivot Noktası Nedir

Bir girişimde gelişimin durduğu, ekonomik olarak kazancın sağlanamadı ve genellikle başarısızlığa doğru geçildiği noktaya Pivot noktası adı verilir. Pivot noktası nedir sorusunun bir diğer cevabı ise yeniden plan yapmanın gerekli olduğu nokta olarak karşımıza çıkar. Bazı özel araçlar ile pivot hesaplama yapılabildiği gibi henüz bir ölçüm yapmadan da gelişimin ve girişimin olumsuz yöne doğru ilerlediği tespit edilebilir. Bu noktada, yani gelişme sürecinin durduğu, maddi kaybın yaşanmaya başlanacağı noktanın anlaşıldığı anda pivot hesaplama yöntemlerine başvurmak zorunlu hale gelecektir.

7 – Pivot Hesaplama Nedir | Pivot Ne Demek

Pivot hesaplama çok sayıda yöntem ile yapılabilmektedir. Bu noktada finans uzmanları, borsa analistleri ve girişim yapılan alanda değerlendirme ve test süreçlerinde sıkça bulunmuş olan deneyim sahibi kişilerden destek almak önemlidir. Sıradan bir muhasebe uzmanının doğru pivot hesaplama yöntemlerini kullanamayacağı gibi farklı sektörlerdeki kişilerin de pivot hesaplama konusunda o sektörden bir uzmandan daha iyi yapamayacağı bilinmelidir.

8 – Doğru Adımlarla Pivot Nedir? Pivot Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir iş geliştirme sürecinde, yani bir girişimin ileriye doğru gitmesi için çalışmalar yaparken, doğru anda yapılan akıllıca taktik değişiklikleri, girişimin çok daha hızlı ve güvenilir bir şekilde aşama atlamasını sağlar. İçerisinde bulunulan iş planının değişikliğe ihtiyaç duyduğu zamanlarda ise Pivot etmek ne demek sorusunun yerine doğru adımlarla Pivot nasıl yapılır sorusunun cevabı bulunmalıdır.

a – Pivot Etmek Sizi Korkutmasın

Bu sürecin en önemli adımı korkmamaktan geçmektedir. Bir iş planında küçük ya da büyük değişiklikler yapılacağı zaman, girişimin büyüklüğüne göre panik ya da tedirginlik yaratabilir. Doğru adımlarla ve doğru anda yapılan iş planı değişiklikleri ise adeta kurtarıcı niteliğindedir. Bu noktada cesaretli olmak, hali hazırda uygulanan ve gelişim kaydetmeyen mevcut planın vereceği zarardan daha fazla olamaz.

b – Pes Ettiğinizi Düşünmeyin

Pivot ne demek sorusunun cevabı bir girişimi çöpe atmak demek değildir. Yani, pivot etmek, girişimden vazgeçmek ay da pes etmek anlamına gelmez. Pivot, yeniden ayaklanmak ve işi geliştirmek olarak algılanmalıdır. Eğer faydasız bir iş planı ile girişim devam ettirilirse, gelecekte büyük kayıplara ya da motivasyon kaybetmeye neden olabilir. Bu noktada motive olmalı ve pes etmeden yeniden bir plan oluşturulmalıdır.

c – Doğru Analiz Pivot Etmek İçin Çok Önemlidir

Bir iş planını değiştirmeden önce doğru bir şekilde pivot tablo ( pivot table ) hazırlanmalı ve oluşturulan analizlere uygun olarak iş geliştirme süreçlerine geçilmelidir. Sorunun nerede olduğu, geliştirilmesi gereken noktanın iş sürecinde mi yoksa üründe mi olduğu belirlenmeli ve doğru analiz ile önceki iş modeli detaylı bir şekilde masaya yatırılmalıdır.

d – Yeni İş Modelinde Seçici Olun

İçinde bulunulan girişimi beklenen seviyede ileri götürmeyen iş planından daha kötüsü, yanlış seçilmiş yeni bir iş planıdır. Bu noktada önceki veriler ve hedeflenen gelişmeler doğru bir şekilde analiz edilmeli ve iş geliştirme sürecine olumlu katkı sağlayacak yeni bir iş modeli kurgulanmalıdır.

Bonus: Pivot Ne Demek | Pivot Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Pivot ne demek sorusunun çok sayıda cevabı olmasına rağmen çok sayıda analist ve girişimci pivot etmek anlamı noktasında sorunlar yaşamaktadır. Pivotu bir tür vazgeçiş olarak gören girişimciler, edindikleri deneyimleri geride bırakmaktan çekinerek yeni bir iş modeline sıcak bakmazlar. Bu noktada sizler için hazırladığımız pivot hakkında doğru bilinen yanlışlar listesini inceleyerek nereden kaybettiğinizi görme şansı bulabilirsiniz.  

 • Pivot etmek zarar etmek demek değildir. Aksine yeni bir plan ile işinizi büyütme şansı yakalamak demektir.
 • Pivot kararı her inişte verilmez. Ürün, iş ve gelişim potansiyelleri incelenerek, doğru şekilde analiz edilmeden iş planı değişikliği yapılmamalıdır.
 • Pivot vazgeçmek demek değildir. Yani, bir iş planında değişiklik yapmak işe yeniden başlamak anlamına gelmez.
 • Pivot edilecek iş planı mutlaka ve mutlaka o alanda uzman bir kişinin danışmanlığında yapılmalıdır. Bazı iş planlarında çok küçük bir değişiklik ile krizler çok kolay bir şekilde atlatılabilmektedir.
 • Ürün gamı değişiklikleri, Pazar analizi yenilemeleri ya da yepyeni bir tanıtım stratejisi geliştirmek için önceki planın doğru şekilde test edildiğinden emin olunmalıdır.
Bazı iş süreçleri kendisini gösterecek zamanı bulamadan geriye atılabilmektedir. Bu noktada girişimin hangi süre zarfında hangi seviyeye ulaşması gerektiği doğru analiz edilmelidir. Aksi halde gelişimi tamamlanmamış fakat çok iyi bir yere gelebilecek iş planlarından vazgeçmek yanlış zamanda pivot etmek olacaktır. Yani, pivot ne demek sorusunun cevabı doğru bir şekilde bilinmeli ve iş sürecine doğru zamanda uygulanmalıdır.
"Pivot Nedir | Pivot Ne Demek | Pivot Startup İçin Neden Önemlidir" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et