"bir şirket yaratmak, kek yapmak gibidir. bütün malzemelere gerekli oranda sahip olmanız gerekir."
-Elon-Musk
Pazartesileri Daha Çekilir Kılabilecek 6 Basit Alışkanlık

Pazartesileri Daha Çekilir Kılabilecek 6 Basit Alışkanlık

  • 6 DK
  • 03-01-2020
  • 0 yorum
  • 5K

Pazartesileri Daha Çekilir Kılabilecek 6 Basit Alışkanlık

Başarısızlık=Başarı

Kabul edelim, pek çoğumuz haftanın başlamasını dört gözle beklemiyoruz. Eğlence ve rahatlamadan çalışma günlerine geçiş, zorlu gelebilir. Buna ofisten uzak geçirdiğiniz iki kaygısız günü de eklediğiniz de, pazartesi genellikle haftanın en stresli ve en yoğun kısmıdır. 

Alarmlarımızın çaldığı zaman hepimizin yastıklara gömülmek istemesine şaşmamak lazım. Pazartesileri sevmeyi öğreneceksiniz gibi büyük sözler vermeyeceğiz ama daha çekilir kılabilecek bazı şeylerden bahsedeceğiz.

İşte pazartesileri daha çekilir kılabilecek 6 basit alışkanlık:

1. Yatağa erken gidin.

Pazartesi gününü daha tolere edilebilir hale getirmek aslında o korkutucu günün başlamasından önce başlıyor. Kendinizi hafta başına hazır hissetmek istiyorsanız, aslında buna pazar gününden başlamalısınız.

Yapabileceğiniz en iyi şey ne mi? Günü erken bitirmek. Tabii, belki de uyku programınız iki günlük gece geç saatlere kadar süren TV seanslarınızdan mahvoldu bile. Veya belki de kendinizi, yapmak zorunda olduğunuz tüm diğer işleri bitirmek için uyanık kalmanızın önemli olduğuna ikna etmiş de olabilirsiniz.

Sizi baştan çıkarabilecek her şeye karşı koyun ve daha erken yatağa gidin, böylece haftaya en azından biraz dinlenmiş ve şarj olmuş gibi hissederek başlayabilirsiniz. Ayrıca, bilim dünyası erken uyumanın beyninize çok iyi geleceğini söylüyor.

2. Kalkar kalkmaz bir bardak su iç.

Hepimiz en yakındaki bir bardak kahveye çaresizce koşmaya isteğine aşinayız. Eğer damar yolundan kafein almak istediğimiz bir gün olsaydı, bu Pazartesi olurdu. Ancak, belki de sabah ilk iş aldığınız kahve kupasını bir bardak soğuk su ile değiştirmeyi düşünmelisiniz.

Son araştırmalar, Amerikalıların %75'inin kronik dehidrasyondan mustarip olduğunu, bu da yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesi ve diğer pek hoş olmayan belirtilerle sonuçlanabileceğini göstermiştir.

Bu ihtiyacınız olan son şey değil mi? Öyleyse, kendinize bir iyilik yapın ve H2O’ya ulaşın.

3. Sabah toplantılarından kaçının.

Haftanın ilk günü toplantı yapmak için size mükemmel bir zaman gibi gelebilir, herkesin eksiklerini gidermesi ve önümüzdeki birkaç gün ortak bir noktada olmak için iyi bir şans gibi görünebilir.

Ancak, pazartesi günkü toplantılarda yanlış bir şey olmamasına rağmen, bu toplantıları herhangi birini öğleden sonra yapmanız daha iyi olur. Niye mi? Yapılan araştırmalar öğleden sonra aslında en enerjik ve yaratıcı olduğumuz zaman olduğunu gösteriyor. Yani, bu zamanı toplantıda not almak veya sadece bir konferans odasında bulunmuş olmak yerine, gerçek ve üretken iş için kullanabilirsiniz.

Ayrıca, bu toplantıları daha sonraya saklamak herkesi gelecek haftaya hazırlanmak için bir şans verir, yani bu da toplantılarınızın çok daha verimli geçmesini sağlar.

4. Güne üretken bir şey yaparak başlayın.

Tamam, belki bilim dünyası günün erken saatlerinde en iyi durumda olduğumuzu iddia ediyor olabilir. Ama sanırım hepimiz, hemen güne başlamanın oldukça zor olacağına katılıyoruz.

Öyle olsa bile siz ve beyniniz gerçek, anlamlı işlere en kısa zamanda başlamak için elinizden gelen çabayı göstermeniz durumunda size fayda sağlayacaktır.

Pazartesi gününün ilk birkaç saatini, tüm normal temizlik işlerini yapma şansınız olarak görmek yerine ( e-mailleri kontrol etmek, sonu gelmez listeler yazmak ve iş arkadaşlarıyla hafta sonları hakkında sohbet etmek gibi) daha büyük bir iş veya projeyi tamamlamaya başlayın hemen.

Güne bir başarıyla başladığınızda (küçük bile olsa), motivasyonunuzu ve genel memnuniyetinizi bir adım öne atarsınız, bu “İlerleme Prensibi” olarak adlandırılan bir kavramdır.

5. Hoşlandığınız bir şey yapın.

Pazartesi biraz yavaş olabilir. Neyse ki, keyif aldığınız bir şey için biraz zaman ayırmanız moralinizi biraz arttırabilir. Sevdiğiniz bir spor, arkadaşlarınızla geçireceğiniz güzel bir saat, öğle tatilinizde çıktığınız bir yürüyüş ya da oturup bir şeyler okumak için sessiz bir zaman olsa bile, Pazartesi günü bazı “zamanları” kendinize ayırmak sizin için hiç de fena olmaz.

Tabii ki, Pazartesi çalışma haftasının başlangıcı anlamına gelebilir. Ancak bu, tüm gün iş ve asla eğlence olmaması anlamına gelmez.

6. Gülümseyin. 

Bu son maddeyi görüp gözlerinizi devirdiniz, değil mi? Sizi gerçekten suçlayamayız. Ancak, inanın ki, burada bazı bilimsel ve inkar edilemez gerçekler var. Güne gerçekten somurtarak bile başlasanız gün içinde birkaç kez gülümsemek için elinizden geleni yapın, bu sayede daha mutlu olacaksınız.

Charles Darwin, “Duygunun dışa dönük belirtileriyle ifade edilen özgür ifade onu yoğunlaştırıyor” dediğinde bu fikri ilk ileri sürenlerdendi ve yapılan yeni araştırmalar bu fikri destekler nitelikte.

Eğer siz de sabahın erken saatlerinde hızlı bir ruh hali güçlendiricisine ihtiyacınız varsa, o inci beyazlarını gösterin!

"Pazartesileri Daha Çekilir Kılabilecek 6 Basit Alışkanlık" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et