"bir yenilik yaptığınızda insanların size deli gözüyle bakmasına hazırlıklı olun."
-Larry Ellison
PAZARLAMA 101- BUGÜNÜN MÜŞTERİSİNİ ANLAMAK
BasakDamla
BasakDamla 1 Takipçi

PAZARLAMA 101- BUGÜNÜN MÜŞTERİSİNİ ANLAMAK

  • 3 DK
  • 20-10-2017
  • 0 yorum
  • 1K
İnternetin gelişmesi ile birlikte müşteri ile olan yüz yüze etkileşim azaldı. Bu ilişki pazarlamanın temel omurgasını oluşturmasına rağmen ekran üzerinden sayısal bir şekilde ilerlemeye başladı. Fakat müşteriyi sayısallaştırma düşüncesine kapılıp aslında bir gerçek kişiler ile etkileşimde olunduğunu da unutmamak gerek. Bu noktada site trafiği ve dönüşüm oranlarına kafayı takarken müşterinin psikolojisi üzerine düşünmek gerekir.

PAZARLAMA 101- BUGÜNÜN MÜŞTERİSİNİ ANLAMAK 1

Bu konularda işte unutmaması gereken temel 4 nokta;

1) MÜŞTERİYİ DARLAMAMAK


Pazarlama yapmak için agresif olmaya gerek yok. Ürünü satmak isteyebilirsiniz ama müşteriyi de darlamamak gerek. Bunun çözümü hedef kitleyi iyi belirlemek ve internette görünür olmak (bknz. SEO-friendly product). Satış temsilciniz ve müşterinizle birebir iletişimde olmak ve Google Analytics’in verilerini gözden kaçırmamak önemli.

2) GÜÇLÜ FİLTRELEMEK


Müşteri gibi düşünmek için öncelikle pazarlamacının kendini de bir müşteri olarak düşünmesi gerekir. Size gelen tüm mailleri okuyor musunuz? Mail adresinizde asla bakmadığınız ve on bin yirmi bini bulan okunmamış mailler var mı? Ya da okumadan sildiğiniz ya da direkt spama attığınız mail hesapları. Müşterinin mantıklı olarak yaklaşabileceği bir maili eğer müşterinin duygusal yaklaşımını göz ardı edecekseniz hiç atmamak da fayda var. Müşteriyi özel hissettirecek mailler (ismine hitap eden, doğum günün kutlayan) her zaman duygusal düşünmeyi de etkileştireceği için mutlaka önemsenmelidir.

3) MOTİVE OLUN MOTİVE EDİN!


Pazarlamanın ana noktası pazarlamacının ürününe olan inancından gelir. Pazarlamacı ürününe baktığı zaman “Bu benim için ne ifade ediyor?”, “Müşteri benim ürünümden ne gibi bir fayda sağlayacak?”, “ Pazarlamak için uğraştığım zamanda en çok hangi kitleyle fiyat/performansı maksimize edebilirim?” soruları cevaplaması gerekir.

4) GÜVENLİK


İnternetin en büyük handikaplarından biri de müşteriyi güvenlik konusunda ikna etmektir. Siz her ne kadar kendinize inanın, hedef kitleyi bulun ve darlamayın müşterinizi güvenliğiniz konusunda ikna edemediniz sürece ürünü pazarlamanız zor. Güvenlikli siteler dışında en önemli iki ilke ön plana çıkıyor; şirket geçmişi ve müşterinin özel bilgilerinin güvenliği. Henüz yeni bir şirketseniz yakın çevrenizle işe başlamak önce onları ikna edip network üzerinden geri dönüşler almak en basit yöntemlerden biridir. Ama siz siz olun yakın çevreniz de diye çok da güvenilir olmayan müşterileri pazarına çekmeye çalışmayın. Ava giderken avlanmamak da gerekir. İkinci olarak da müşterinin güvenliğini sağlamak için kolaya kaçmayacak yöntemler önemli.
"PAZARLAMA 101- BUGÜNÜN MÜŞTERİSİNİ ANLAMAK" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et