"kalbi eğitmeden, aklı eğitmek eğitim değildir. vicdan olmadan bilgi sahibi olmak tehlikelidir."
-Aristoteles
PayPal Kurucu Ortağından Genç Girişimcilere 4 Ders

PayPal Kurucu Ortağından Genç Girişimcilere 4 Ders

Ömer K.
Ömer K. 41 Takipçi
  • 3 DK
  • 30-05-2018
  • 0 yorum
  • 14K

PayPal Kurucu Ortağından Genç Girişimcilere 4 Ders

Başarısızlık=Başarı

Dünyaca ünlü PayPal şirketinin kurucu ortaklarından Peter Thiel, öğrendiği 4 önemli deneyimi genç girişimcilerle paylaştı. Kendi hayalleri ve fikirleri olan girişimciler, deneyim eksikliğinden dolayı yatırım fırsatlarını değerlendiremeyebilirler. Ama artık bu geçmişte kaldı. Yazar ve Facebook şirketinin yatırımcılarından olan Thiel, tüm girişimciler için değerli bilgiler paylaşıyor.


 

1. İlerlemek için Acele Etmeyin

Genç girişimcilerin yaptığı en büyük hata, plansız bir şekilde büyük bir ilerleme kaydetmeye çalışmak. Aslında bu hepimizin yaptığı bir şey. Hatta günlük hayatımızda bile birçok konuyu aceleye getiriyoruz. Ama bir anda alınan sonuçlar uzun vadeli yarar sağlamak.

İlerlemek için acele etmeyin. Kendinize iş planı oluşturun. Bu iş planı kapsamında yapacaklarınızı aşamalara bölün. Her hafta veya her ay bir aşamayı tamamlayın. Böylelikle bir anda elde etmeye çalışacağınız başarıdan daha kalıcı bir başarı elde edeceksiniz.

2. Esnek Yaklaşım Benimseyin

Günümüzde herkesin talepleri değişiyor. Tüketicilerin ve şirketlerin de. Değişime ayak uydurmak için esnek bir yapının benimsenmesi önemli. Kuracağınız girişim, farklı beklentilere uyabilecek bir yapıya sahip olmalıdır. Katı ve taviz vermeyen bir iş planı size yarardan çok zarar getirecektir. Bunun yanında esnek bir yapı benimsediğinizde ilerlemeniz daha hızlı olacaktır.

3. Rekabete Odaklanın

Rekabet tüm sektörlerin en önemli bileşenidir. Fakat rakiplerinizi analiz etmek daha da önemlidir. Kendinize özelleşecek bir alan belirleyin. Bu alandaki rakiplerinizi tanıyın. Süreçlerinizi rekabet edecek şekilde yapılandırın. Reklam kampanyaları ve iş stratejileriyle planlarınızı destekleyin. Böylelikle kısa süre içerisinde girişiminizde ilerleme kaydedebilirsiniz.

4. Satış Önemli Ama Ürünler Daha Önemli

Şirketler ve girişimler satış yapmak ister. Para kazanmak ve şirketin sürdürmek için satış yapmak gerekliliktir. Fakat Peter Thiel için ürünler satıştan daha önemli. Her zaman en iyi ve en sağlam ürünü geliştirmeye odaklanın. Müşteri memnuniyetini arttırarak insanların sizin ürünlerinizi tercih etmesini destekleyin. Sadece satış yapmaya çalışmak yerine ürün geliştirmeye odaklanırsanız, rekabet açısından da önemli bir yol kat edersiniz.

Peter Thiel’in öğrendiği 4 önemli deneyim, iş süreçlerinin bir noktasında tüm girişimcilerin işine yarayacak. Plansız bodoslama girişim yapmaya çalışmak yerine oturun, planınızı yapın ve daha sonra harekete geçin. Başarınızdaki farkı göreceksiniz.

"PayPal Kurucu Ortağından Genç Girişimcilere 4 Ders" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et