"sadece güneşli günlerde yürürseniz, hedefinize asla varamazsınız."
-Paulo Coelho
Patates Yetiştirerek Milyoner Oldu
tolgahannoz
tolgahannoz 3 Takipçi

Patates Yetiştirerek Milyoner Oldu

  • 2 DK
  • 02-12-2019
  • 0 yorum
  • 5K

Bugünlerde 59 yaşına basan ve genç yaşta girişimciliğiyle iş hayatına atılan İngiliz William Chase ilginç ve ilham dolu bir hayat serüvenine sahip. 

 

   William daha henüz 20 yaşındayken 200bin sterlin borç para ile babasından patates çiftliğini satın aldı. Patates fiyatlarının inişli çıkışlı seyri ve 1992'deki aşırı yağışlar nedeniyle 12 yıl boyunca yaptığı bu işini utanç içinde terk ederek Avustralya'ya gitti. Birkaç ayını Avustralya'da geçirdikten sonra tekrar borçlanarak icra memurlarından tarlasını satın almış ve bu sefer kendi üretmekle kalmayıp diğer çiftçilerinde patatesini alarak süpermarketlere satmaya başlamış. 

 Her ne kadar maddi olarak belini doğrultsa da, Chase başına gelenleri şöyle açıklıyordu.  ''10 kamyon dolusu patates gönderdiğimde 5'i geri geliyordu. Süpermarketlerin biz çiftçilere karşı tutumu çok acı veriyordu.'' Chase, cips firmalarının geri gönderilen patatesleri aldığını öğrendi ve bu aşama hayatının dönüm noktası oldu. Onu zenginliğe götürecek kapılar açılmaya başladı.  ABD’ye gidip Pennsylvania ve Colorado bölgelerindeki cips fabrikaları dolaşarak kendi çiftliğinde kurmayı planladığı patates cipsi fabrikası hakkında bilgi sahibi olmuş. Yaklaşık 6 ay içinde ''Tyreells'' olan çiftliğinin adını cipsisine vererek üretime başlamış.

 Reklamını yaparak ve sıkı çalışarak Tyreells cipslerini devasa bir marka haline getiren William 2008 yılında 40 milyon sterline sattı.

 Şimdilerde ise artık para sorunu kalmayan bu girişimcimiz, patateslerden ürettiği votkaları üretime geçirerek kendi adını verdiği Chase Vodka ve William Gins adlı alkollü içeceklerini yarattı. Bugün ise multimilyoner olan Chase, başarılı girişimleriyle tanınıyor.

 

"Patates Yetiştirerek Milyoner Oldu" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et