"çalışmamak için hiçbir bahanen yok!"
-Anonim
Parasızlığın İş Kurmanıza Engel Olmaması İçin Yapabileceğiniz 5 Şey

Parasızlığın İş Kurmanıza Engel Olmaması İçin Yapabileceğiniz 5 Şey

Ömer K.
Ömer K. 41 Takipçi
  • 3 DK
  • 29-09-2017
  • 0 yorum
  • 2K

Parasızlığın İş Kurmanıza Engel Olmaması İçin Yapabileceğiniz 5 Şey

Başarısızlık=Başarı
Girişimcilik=Para. Bu denklemi kabullenmek, iş kurmanıza sizce de engel olmuyor mu?

Girişimci olmayı hayal edenler var, bir de bu hayali gerçekleştirebilenler. Yakın zamanda 50 euro ile 1 milyon dolar kazanan girişimcinin hikâyesini paylaşmıştık. Şimdi de bu şifreyi nasıl çözebileceğimize bakacağız.

İş kurmak, ciddi anlamda para ve zaman gerektiriyor. Bu konuda herkes hemfikir. Ancak çoğu zaman parayı ve zamanı bahane ettiğimiz de ortada. Kariyerine öncelik vermek isteyenlerin zamanla ilgili bir sıkıntısı olabilir. Sermaye eksikliğinden dolayı bir girişim başlatamamak ise ciddi bir sorun. Peki ne yapmalı?

Eğer siz de iş kurmak istiyor ama paranız olmadığı için bir türlü kuramıyorsanız, bu yazıyla size bir faydamız dokunabilir.
1. Bazı şeylere para harcamadan da sahip olabilirsiniz


Parasızlığın İş Kurmanıza Engel Olmaması İçin Yapabileceğiniz 5 Şey 1

Bu ne demek? Saadetin parayla kazanıldığı bir dünyada, bir şeyleri bedavaya getirmek mümkün mü? Eğer iş kurarken yeterince vakit ayırırsanız, bir şeylere gerçekten para harcamadan da sahip olabilirsiniz. Pazarlama işini emekleme aşamasındayken bu işin uzmanlarına para ödeyerek yaptırmak yerine kendiniz de öğrenip yapabilirsiniz. Bunun gibi şirketinizdeki başka sorumlulukları da başkalarına ödeme yapmadan kendiniz üstlenebilirsiniz.

2. İnternette pek çok şey ücretsizdir


Parasızlığın İş Kurmanıza Engel Olmaması İçin Yapabileceğiniz 5 Şey 2

İnternet ortamında sunulan çok fazla fırsatın olduğunu biliyoruz. Eğer çok karmaşık bir web sitesine ihtiyacınız yoksa, WordPress ile bu ihtiyacınızı kolayca karşılayabilirsiniz. Sosyal medya platformları üzerinden de müşterilerinizle iletişime geçebilirsiniz. Yeterli paranız olmadığı zamanlarda, her zaman internetteki fırsatları aklınıza getirin.

3. Aslında sermaye olarak kullanabileceğiniz kaynaklar var


Parasızlığın İş Kurmanıza Engel Olmaması İçin Yapabileceğiniz 5 Şey 3

Şirketinizdeki payınızın bir bölümünden vazgeçme kararını verdiyseniz, melek yatırımcılarla ve risk sermayedarları ile çalışabilirsiniz. Başka bir alternatif olarak da Kickstarter gibi sitelerle kitlesel fonlama deneyebilirsiniz. Aynı zamanda, çevrenizdeki olası kişilerden sermayenize katkı isteyebilirsiniz.

4. Başlangıçta kazandıklarınız çok önemli


Parasızlığın İş Kurmanıza Engel Olmaması İçin Yapabileceğiniz 5 Şey 4

Girişiminizle ilk kez gelir elde etmeye başladığınızda, işinizi sürdürülebilir kılmak adına ihtiyaçlarınızın bir bölümünü karşılayabilecek güce sahip oluyorsunuz. İlk aylarda kişisel ihtiyaçlar için para harcamak yerine, kazancınızı işiniz için kullanmaya çalışmalısınız. Girişiminiz sayesinde elde ettiğiniz gelirin büyük bir bölümünü, girişiminizin geleceği için gerekli yönlere aktarmalısınız.

5. Olmuyorsa kredi çekin gitsin


Parasızlığın İş Kurmanıza Engel Olmaması İçin Yapabileceğiniz 5 Şey 5

Eğer gerçekten başka türlü olmuyorsa ve işinizde başarılı olacağınızdan eminseniz, kredi çekme ihtimalinizi saklı tutabilirsiniz. Girişiminizin kredi çekebilmek için henüz yeterli seviyeye ulaşmadığını düşünüyorsanız, kişisel kredi başvurusunda da bulunabilirsiniz.

* Hayır hayır, son cümlede kredi veren banka reklamı yok! :D
"Parasızlığın İş Kurmanıza Engel Olmaması İçin Yapabileceğiniz 5 Şey" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et