"hayallerinin peşinden gitmeyi bırakan %98'lik kesim, asla pes etmeyen %2 tarafından işe alınır."
-Anonim
Para İçin 8 Öneri

Para İçin 8 Öneri

  • 4 DK
  • 06-02-2020
  • 0 yorum
  • 2K

Para İçin 8 Öneri

Başarısızlık=Başarı
Para için önerilere baktığımız zaman sürekli olarak harcamalar yapıyoruz bu harcamalara baktığımız zaman sizce gerçekten kaç tanesi bizim tam ihtiyacımız olan şeylere gidiyor? Beraber para için önerilen maddelere bakalım;

1- Küçük Para Yoktur:

Paranın öyle küçüğü büyüğü yoktur, bir acil ihtiyacımız olduğu zaman 5 TL' de 100 TL' de çok önemlidir. Paranızı büyük küçük diye ayırmadan doğru bir şekilde yönetin.


2- Dünya 3 Günlük Değildir:

Evet kefenin cebi yoktur ama, bütün elbiselerin cebi vardır. Bu yüzden aman ne olacak yiyebiliyorken yiyeyim, harcayabiliyorken harcayım gözü ile bakmayın. Her ihtimale karşı paranız cebinizde bulunsun.


3- Başkalarını Etkilemek İçin Para Saçmayın:

Bu yalnızca para için geçerli değil aslında genel olarak başkalarını etkilemek için yapay davranışlarda bulunmayın. Unutmayın neyseniz osunuzdur. Başkalarını etkilemek için savaşmayın. Bir mekana gittiniz yanınızdaki arkadaşını etiketlemek için pahalı olan yiyecek, içeceklerden söylemeye çalışmayın. Siz kendiniz olun.


4- Hesabınızı Bilin:

Harcamalarınızı takip ediyor musunuz? Harcama takip etmek en önemli konulardan biri bakıldığı zaman bazen " ya cebimde o kadar para vardı nereye gitti bu kadar para" sorusunu sorarız ve geneldede hiçbir şey almamış oluruz. Aslında hesabınızı bilmediğiniz için siz o parayı ufak ufak harcamışsınızdır ve sizin gözünüze gözükmemiştir. Sürekli olarak notlar alın harcamalarınız ile ilgili bu şekilde nereye, ne kadar harcandığını görerek finansal durumunuzu kontrol edebilirsiniz.


5- Para Akarken Doldurun:

Hali hazırda bir geliriniz varken kasanızı doldurmaya bakın. Sabit veya normal bir geliriz var aktif olarak paranız varken birikimler yapmak sizin için yararlı olacaktır.


6- Birikimlerinizi de Çalıştırın:

Vadeli Mevduat hesabı vb. gibi yollar ile birikimlerinizden kazanç sağlayabilirsiniz. Birikimleriniz ile hisse senedi alabilirsiniz veya bir işe girişebilirsiniz. Birikimleriniz yastık altında olduğu gibi kalmasın, sürekli artsın.


7- Her Ay Maaşınızın Belli Kısmını Biriktirin:

Gelirinizin en az %10'unu biriktirmeye ayırın. Birikimleriniz sizin hayalleriniz, hedefleriniz için büyük bir kolaylık olacaktır. Evlenme hayalleriniz varsa birikimleriniz sayesinde evlilikte borç ödemeden yada minimum borç ile evlenmek mümkün olur. Kendinize bir harcama planı yapın ve bu harcama planınızdan gereksiz harcamalarınızı çıkartın daha sonra ne kadar biriktirebileceğinize odaklanın.


8- Gereksiz Üyeliklerinizi İptal Edin: 

Evet bilerek bu maddeyi en sona bıraktım. İşte bu madde belki de hayatınızdaki en önemli konu, özellikle son senelerde artan internet üzerinden üyelik sistemleri bizi anlık üyelik yapmaya zorluyor. Bazen ufak bir 10 dk bir video için bir yere abone oluyoruz ancak daha sonra o abonelikten çıkmayı unutup her ay ufak ufak paramız kesilebiliyor. Spor salonlarının kullanmış olduğu üyelik hizmetide 3 aylık üyelikte indirim yapacağını söylüyor ancak kişiler üye olduktan bir süre sonra bir daha spor salonunun önünden bile geçmiyor tabii bunlara istisnalar dahil ancak bu gibi yanıltıcı üyeliklere dikkat etmeliyiz. Oturup bütün üyeliklerinizi kontrol edin gerçekten ihtiyacınız var mı bunu kendinize sorun ufak bir miktar olsa bunu kendinize sorun çünkü üyelikleriniz uzun yıllar devam edebiliyor.

Benim para ile ilgili önerilerim bu kadardı sizlerde yorumda para ile önerilerinizi belirtebilirsiniz.
"Para İçin 8 Öneri" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et