"sessizce çalış. ses çıkaran başarın olsun!"
-Frank Ocean
Pandemi, Tüm İşletmeleri Dijitalleştirdi

Pandemi, Tüm İşletmeleri Dijitalleştirdi

  • 6 DK
  • 31-12-2020
  • 0 yorum
  • 530

Pandemi, Tüm İşletmeleri Dijitalleştirdi

Başarısızlık=Başarı

Girişimcilik, her zaman dilimi içerisinde farklı yöntem ve şekiller doğrultusunda kişilerin adım atabileceği alanları, yaptığı faaliyetleri içermektedir. Kişilerin akıllarında olan fikirleri olabildiğince rahat, özgün ortamlarının bulunması aynı zamanda marka değerini temsil edebileceği düzeyde bir platforma sahip olması önem taşımaktadır. Pandemi sonrası ise işletmelerin yöneleceği alanlarda büyük değişimler meydana geldi.


Virüs neticesi ile insan hayatında birçok değişiklik meydana geldi ve geliyor. Bu değişimler arasında en çok etkilenen durumlardan birisi de iş alanları kapsamında oldu. Geleneksel olarak alışılmış işletme planlanmaları değişikliğe uğrayarak ‘dijital dönüşüm’ gerçekleşti. Dijital ortama aktarılan birçok işlem hem üreten hem de alıcı tarafından etkilenilecek bir unsurun ortaya çıkmasına sebep oldu. Durumun uygulanması ise tercihten çok zorunluluktan kaynaklıydı.


İnternet ortamı pandemi öncesinde de girişimci olarak faaliyet göstermek isteyen her kişinin yöneldiği platformlar arasında bulunmaktaydı. Ancak pandemi ile birlikte girişimcilik adına dijital ortam büyük önem kazandı. Sayısız işlemlerin yerine getirilebileceği bir icraat ortamı bu sayede oluştu. Sadece kişisel değil, devlet destekli durumların oluşturulması da durumu giderek arttıran unsurlar arasında yer almasını sağladı.


Salgının Etki Dünyası: Alışkanlıklar ve İşleyiş Düzeni Değişti! 
 
Salgın durumu en başta her ne kadar sağlık alanı ile kısıtlı kalınacağı düşünülse de durum bununla sınırlı kalmadı. Başlangıçta korku salan bu durum sonrası insanın durumlara adapte olma gücü ile birlikte farklı bir duruma yönelmesine sebep oldu. Kişiler eğitim, iş ve yaşama dair her alan içerisinde uyum sağlamaya gitti. İş ortamı ise şüphesiz bu durumdan en çok etkilenen alanlardan birisi oldu.


Gözle görülür düzeyde ortaya çıkan değişiklikler arasında:

  • Evde kalma süresinin artması,
  • İnternet kullanma düzeyinin artması,
  • Fiziksel yönelimlerden ziyade online platformların kullanma sıklığının değişmesi,
  • Market alışverişlerinden en basit işlemlere dair internetin tercih edilmesi,
  • Home Office çalışma ortamlarının oluşması gelmektedir.

Her ne kadar olumsuz olarak atfedilen bir durum gibi gözükse de girişimci düşünce ile hareket eden bireyler için bu durum oldukça avantajlı bir yöne doğru çevrildi.


Dijital Dünyada Kazanç Elde Etme Kolaylığı


Dijital dünya girişimciler için büyük bir gelir kaynağı ortamı haline geldi. Kişilerin internet üzerinde geçirdiği süresindeki artış satıcı konumunda bulunan farklı sektördeki her firma adına olumlu yansımalarda bulundu. Salgına sağlanamayacak bir etki söz konusu olduğundan duruma hızlı adapte olarak bu durumdan kazanç elde etmek isteyenlerin sayısı oldukça fazlaydı.


İş kayıplarının da pandemi döneminde artması e-ticaret konusunda artışların temel kaynağı oldu. Devlet destekli faaliyetler hali hazırda yürütülmekteydi. Özellikle ev kadınlara oluşturulan yardım fonu ve vergi almama durumları ticaretin online pazara tamamen evrilmesine yol açtı. Daha büyük yatırımlı şirketlerin ise aktif olarak faaliyet gösteren müşteri potansiyellerine ulaşabilmesi adına en doğru zaman oluştu.


E-ticaret yapan ya da herhangi bir faaliyetini duyurmak adına artık en büyük aracı kaynak hiç şüphesiz sosyal medya hesapları oldu.  Sosyal medyanın insan üzerinde oluşturduğu etki gücünün güç geçtikçe arttığı ise yadsınamaz bir gerçektir. Kişiler doğru ve gerçekçi planlamalar ile reklam ve tanıtımlarını artık tamamen internet üzerinden yapmaktadır. Bu durum küçük ölçekli firmalardan dünya devi firmalara kadar aynı ortamı oluşturdu.


Geleneksel Alışkanlıkların Yerini Dijital Yenilikler Alıyor


Pandemi dolayısıyla her ne kadar dijital dönüşüm hız kazansa da uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar neticesinde bu durumun alışkanlık haline geleceği ön görülüyor. Geleneksellikten uzaklaşarak dijital ortama ayak uyduracak girişimcilerin ilerleyen zaman içerisinde salgın bitse dahi kâr elde etmesi ve belirlediği alanda ilerleyebilmesi mümkün kılınacaktır.


Salgın öncesinde de sosyal medya ve dijital dünya etkisi oldukça büyüktü. Ancak değişen sistem ile tamamen perçinleşen bir durum söz konusu haline gelmeye başladı. Kaan Gülten,

‘’Şu an ki iş kollarındaki muazzam değişiklik dikkatinizi çekti mi? İşletmeler, e-ticarete geçiş süreçleri ile beraber artık hızlı bir şekilde kendi lojistik ve teslimat ağlarını kuruyor. Teklifleri online alıyor, pazarlıkları dijital ortamlarda yapıyor. Siparişleri, yurtdışına global pazaryerleri aracılığı ile veriyor. Yurtiçinde, muazzam bir “evlere servis” hizmeti ağı kuruluyor. Büyük işletmelerin, son aylardaki reklamlarına dikkat edin! Algı, artık bu hedeflere göre şekilleniyor. Bu bir dönüşüm! Emin olabilirsiniz, artık geri dönüşü de yok. Hızla ve sürekli istihdam gereksinimi artarak büyüyecek bir dönüşüm.
Başta işletmeler, girişimciler ve iş hayatına sıfırdan başlayacak genç arkadaşlarımız “dijital hizmet” anlayışını, krizlerden fırsat doğuracak ciddi bir enstrüman olarak görmeliler, buna alışmalılar!
Üstelik bir an önce…” açıklamasını yapıyor.


Gülten, yaptığı açıklaması ile girişimcilerin nasıl bir değerlendirme yapması gerektiğini ve olumsuzu fırsata çevirmenin önemini vurguluyor. 
"Pandemi, Tüm İşletmeleri Dijitalleştirdi" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et