"başarının %5'i yapmayı bilmekten, %95'i yapabilmekten oluşur."
-Fransız Atasözü
Pandemi, Girişimciler İçin En Büyük Fırsat

Pandemi, Girişimciler İçin En Büyük Fırsat

  • 6 DK
  • 31-12-2020
  • 0 yorum
  • 6K

Pandemi, Girişimciler İçin En Büyük Fırsat

Başarısızlık=Başarı
Pandemi yaşam alanındaki değişiklikler konusunda çoğu zaman olumsuzlukları ile anılmaktadır. Ancak değerlendirmesini doğru bilenler için en önemli açık alanları fark edebilmek için de fırsat olabilmektedir. Girişimci ruh taşıyan bireylerin özellikle kriz anlarında harekete geçerek ciddi bir marka değeri elde ettiği bilinmektedir. Salgın döneminde bu tarz örneklere denk gelmek de mümkündür.

Girişimcilik en kaba tabir ile ortam koşullarını değerlendirerek istenen hedefi ortaya koyabilme ve üretimi bünyesinde bulundurur. Girişimciler hayatın her alanında farklı yöntem ve şekillerle insanlara fayda sunmak bu amaç doğrultusunda da kazanç elde etmeyi hedeflemektedir. Pandemi içerisinde her ne kadar fazla sayıda alanlarda iflas haberleri gelse de odaklanılması gereken nokta gözden kaçmaktadır.


Salgın Ders Çıkarabilen için Oldukça Önemli Fırsatları Barındırıyor!

İnsanlar, yapısı itibari ile gelişiminin de getirdiği alışkanlıklar neticesinde olayların olumsuz yönlerine fazlasıyla odaklanmaktadır. Günümüz zaman diliminde olumsuz durumlara odaklanma ihtimalleri aslında oldukça normal karşılanabilmektedir. Daha önce bu tarz bir durumla karşı karşıya kalmayan milyonlarca insan birkaç ay içerisinde tahmin edemeyeceği bir dünya içerisinde kendini buldu.

Değişen yaşam koşulları neticesi ile belki de 2020 en kötü yıl olarak anılmaya başlandı. Ancak girişimci ruha sahip bireyler için mevcut ortam birçok avantajı bünyesinde barındırmaktadır. Özellikle sağlık alanında oluşan talep değerleri göz önünde bulundurulduğunda kişilerin ortaya koyabileceği birçok sektör gelişim alanı bulunmaktadır. Doğru planlama ve atılım ile girişimciler göz önüne çıkabilme imkânına sahiptir.

İflas eden firmalar yıl içerisinde birer birer isimlerini duyurdu. Özellikle sosyal hayatın minimum seviyeye çekilmesi restoran, otel, havayolları alanında bulunan şirketlerin zor zamanlar yaşamasına sebep oldu. Ancak fotoğrafa genel bir çerçeveden bakıldığında bu durumu avantaja çevirenlerin sayısı da oldukça fazladır. Önemli olan salgından ders çıkarmaktır. Sağlık sektöründe özellikle bu durumu değerlendirebilmek gerekir.


Pandemi Sürecinde Krizi Fırsata Çeviren Fikirler

Salgın sürecine girilmesi ile eğitimden iş alanına kadar birçok işlem internet üzerine taşınmaya başladı. Girişimcilik örnekleri de başta sağlık olmak üzere bu noktada gelmeye başladı. İlk talep gören alan sağlık olsa da ünlü girişimci Kaan Gülten.
“Pandemi döneminde, özellikle sağlık alanında hem üreticiler hem de tüketiciler olan bizler için olağanüstü haller yaşanıyor. Ülkemizde, standart üretimi ve tüketimi senelerdir değişmeyen dezenfektan artık herkesin elinin altında. Belki, mecbur olmadıkça hastanelerde dahi kullanımı seyrek olan maske ve benzeri koruyucu ekipmanlar ile sokağa çıkıyoruz. “sözleriyle, aslında bu alanda girişimciler için bir ipucu paylaşımı yapıyor.

Girişimci alanlara verilebilecek en temel örnekler arasında ‘Zoom’ gibi internet tabanlı görüşme platformları verilebilmektedir. Uygulamayı diğerlerine nazaran ön plana atan özellikleri girişimcilik konusunda en etkili olan fikirlerden sadece birisidir. Üstelik WhatsApp gibi çok geniş bir kullanıcıya sahip uygulamaları geçerek kullanıcı kitlesini elde etmesi büyük takdir toplamaktadır.
Sağlık alanında ülkemiz içerisinden çıkan örnekler de bulunmaktadır. Geçtiğimiz günlerde haberlerde adını duyuran Elif, babasının damar yolunu bulamadıkları için kolaylık sağlamak adına damar görüntüleyici bir buluş geliştirdiğini duyurdu. Salgın gibi bir ortamın içerisinde bu tarz bir buluşun ortaya çıkması Elif’in sahip olduğu üretkenlik ve girişimci ruhtan kaynaklanıyor.

Gülten tarafından da sinyalleri verilen sağlık sektöründeki girişimlere örnek verilebilecek bir diğer alan fiziksel ekipmanların dışında sağlık uygulamaları bulunuyor. Yabancı yazılımcıların doktor ve uzmanlar tarafından oluşturduğu grip algılayıcı uygulamalar mevcuttur. Bu uygulamalar sayesinde kişiler hastaneye başvurmadan hastalık durumunu öğrenebilecek bir hale gelmiştir.

Uygulamanın ya da üretimi sağlanan herhangi bir girişimcilik hareketinin dönemsel şartlar bazında müşteri potansiyeli ve kullanıcı takip alanı düşünüldüğünde yorumlaması daha doğru olacaktır. Sağlık alanında geliştirilen bu tarz uygulamaların en iyi girişimcilik örnekleri arasında yer alması oldukça doğaldır. Bireylerin istek ve taleplerini de doğrudan karşıladığından istenen düzeyde bir etkileşim yakalayacaktır.

İflas Nedeniyle Ortaya Çıkan Boşluk Değerlendirilmelidir

İflas haberlerine oluşan odaklanmanın avantaja çevrilmesi atılabilecek en önemli adımlar arasında yer almaktadır. Girişimcilik içerisinde büyük ruhları ve risk seven bir kitleye sahip olsa da küçük adımlarla hedefleri gerçekleştirmek de mümkün olmaktadır. Restoranların sıklıkla kapandığı bu dönemde girişimcilik adına evlere teslim sunan firmalara talep oldukça artmaktadır.

Aslında iflas neticesinde oluşan bu boşluk firma ve kişiler tarafından doldurularak bir avantaj oluşturulmaktadır. Trendyol gibi e-ticaret alanında bilinen siteler dahi sipariş taleplerinin sıklıkla artacağını görmesi ile yemek alanına atıldığı biliniyor. Yemeksepeti gibi dev rakiplerinin olmasına rağmen önemli olan girişimci ruhun somut bir şekilde ortaya koyulması gerektiğinin en büyük kanıtları arasında bulunmaktadır.
"Pandemi, Girişimciler İçin En Büyük Fırsat" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et