"başarıya giden yol çiçeklerle kaplı değildir."
-Anonim
Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

  • 8 DK
  • 16-12-2020
  • 0 yorum
  • 230

Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

Başarısızlık=Başarı

İçeriğimizin başında, şu en çok kullandığımız ama anlamını belki de nadiren araştırdığımız CV teriminin ne anlama geldiğini belirterek başlayalım.  Latin kökenli, İtalyanca bir kelime grubunun kısaltmasıdır; “ Curriculum Vitae ”.

Türkçe’deki karşılığı ile Curriculum – Yaşam,  Vitae- Özet yani Yaşam Özeti demektir. İş hayatında kullanılan bir terim olduğu için, bunu İş Hayatının Özeti olarak kabul edebiliriz.
 
 Özgeçmiş, edebi tür olan Biyografi ile aslında anlamsal olarak benzerlik gösterebilir. Fakat yapısal olarak oldukça farklıdır. Kurumsal özgeçmiş, yani CV nasıl hazırlanır, CV hazırlarken nelere dikkat edilmeli ve CV nasıl dikkat çekici hale getirilir şimdi tek tek inceleyelim.

CV Nedir? Neden ve Nasıl Hazırlanır?
 

CV yani özgeçmiş, kişilerin kurumsal alanlardaki iş tecrübeleri ve becerilerini elde etmek istedikleri iş, mevki ve ihalelerde karşı tarafa sunulmak üzere hazırladıkları nitelik belgesidir. Bu belge, sizin karşı taraftaki kurum veya kişiye başvurduğunuz iş konusunda yeterlilik ve yetkinlik dereceniz hakkında fikir edinmesinde yardım edecektir. O yüzden, oldukça nitelikli ve dikkatli biçimde hazırlanması gerekiyor. Özellikle liyakat, yani tecrübe ve deneyime önem veren kurumlarda CV, tercih sebebi olma aşamasında kilit vazifededir.
 
 

CV Neden Hazırlanır?
 
 

Standart olarak liyakat ve tecrübeye önem veren firmaların, insan kaynakları departmanları sadece işçi alımı değil, ihtiyaç duyulan iş alanları için sonradan değerlendirmek üzere bazı kalifiye eleman veya çalışan arşivlemesi de yaparlar. Haliyle, arşivleme işlemi halen geleneksel yöntemlerle ( dosya arşivlemesi gibi ) veya dijital ortamlarda yapılmaktadır. Bu arşivlemeler, şirketlerin ihtiyaç olan iş alanlarında personel değerlendirmelerinde kullanılmaktadır. Kendi uzmanlık alanlarımıza uygun iş ilanları için başvuru yaparken; niteliklerimizi, tecrübelerimizi ve işe olan yeterliliklerimizi tüm detayları ile aktarmak için cv hazırlamamız gerekiyor. Ayrıca, farklı şirketlere yine kendi niteliklerimize uygun ilanlar için öz geçmişimizi belirten CV’ler sürekli olarak hazır bulundurulmalı.
 
 * Kişisel ve iletişim bilgilerimizi en güncel ve doğru haliyle belirtmek,
 * İş alanındaki geçmiş tecrübelerimizi, sorumluluk alanlarımızı, iş tanımlarımızı detaylıca anlatabilmek,
 * Almış olduğumuz eğitimin derecelerini, varsa sertifika ve belgeleri işverene belirtebilmek,
 * Kalitenize ve önceki iş tecrübelerinize tanık olabilecek referanslarınızla iletişim kurmalarını sağlamak,


Kısacası, işvereni ve departmanları ikna edebileceğiniz en ideal çözüm cv hazırlamak diyebiliriz.


CV Nasıl Hazırlanır?
 
 

Etkili şekilde hazırlanan CV, iş başvurusu öncesinde ulaşmak istediğiniz hedefe yani istediğiniz işe sizi diğer rakiplerinizden birkaç adım önde başlamanızda son derece faydalı olacak.
 
 Ön Yazı – Giriş Yazısı


Kendi niteliklerinizle ilgili bilgi vereceğiniz kısma geçmeden önce, karşınızdakine kısaca kendinizi özetleyen, duygu ve düşüncelerinizin son derece açık şekilde belirtildiği ve işe karşı olan isteğinizin sebeplerini anlatacağınız bir paragraftan oluşan bir giriş yazısı hazırlayın. Bu yazı ortalama 7-10 cümleden oluşabilir.
 
 Kişisel ve İletişim Bilgileriniz Güncel Olsun

Etkili bir CV hazırlarken, her zaman en güncel iletişim bilgileriniz ve kişisel bilgilerinizi kullanın. Adres, medeni durum, ehliyet bilgisi, askerlik durumu, e-mail ve telefon numaraları, en son 6 ay içerisinde çekilmiş bir fotoğrafınıza mutlaka yer verin. Başvurunuzu değerlendirecek kişiler için, bu tip ön bilgiler son derece önemlidir. İletişim kurmak başta olmak üzere, sizin değerlendirmeniz konusunda işverene ciddi fikirler verecektir. Sık sık kontrol ettiğiniz bir mail adresinizi, sürekli açık olan bir telefon numaranızı ve en önemlisi CV’nizin geri kalanında tamamen sizi betimleyen bilgileri hassas şekilde girin.
 
 Teknik ve Mesleki Donanımlarınızı Olabildiğince Nitelikli Şekilde Anlatın
 
 İşinizde sahip olduğunuz bilgi birikimini, tecrübelerinizi ve kullanma yetkinliğine sahip olduğunuz araç-gereç, program veya uygulamaları mutlaka abartısız ve sınırlarınıza uygun şekilde CV’nize dâhil edin. İşverene sunduğunuz CV’deki bilgilerin, bir gün karşınıza mutlaka geleceğini unutmayın.
 
 İş tecrübeleriniz kısmında, daha önceki deneyimlerinizin süreleri, şirket veya kurum isimleri ile beraber mutlaka tam olarak görevinizin açıklamasını da net şekilde yapınız. Bu, size verilecek mevki veya işe olan yetkinliğiniz konusunda da, işverene fikir verecektir.
 
 Teknik anlamda, kullandığınız yazılım, program, uygulama, araç ve gereçler için profesyonellik sevinize açıkça yer verin. Seviyelendirmeniz gerekirse, buna 10 üzerinden bir puan vererek sizi en iyi yansıtan seviyeyi seçin. Özellikle, işiniz bilgisayar ve dijital cihazlar üzerinden devam eden bir rutine sahipse, bu konudaki kullanıcı deneyimlerinizi programların isimlerini vererek belirtin. Örnek vermek gerekirse, son zamanlarda sadece geleneksel programları bilmek değil, artık programlarla entegre çalışan platformlara da hakim olmak işverenler açısından son derece önemli.
 
 Kişisel Kültür ve Sosyal Yetkinliklerinizi Mutlaka Ekleyin


CV’lerde işverenler, sadece iş değil aynı zamanda rutin hayatınızdaki aktivite, kişisel gelişiminize ve kültürel donanımıza da dikkat edecektir. Katıldığınız kursları, sahip olduğunuz sertifikaları, dâhil olduğunuz sosyal dernekleri ve toplulukları, bildiğiniz yabancı dilleri, rutin sosyal aktivitelerinizi ve kişiliğinizi yansıtacak alışkanlıklarınızı ve hobilerinizi kısaca anlatın. Kaliteli bir CV hazırlarken, bu detaylara yer vermek sizi aynı zamanda daha iyi tanımak isteyen işvereninize de yardımcı olacaktır.
 
 Referanslarınıza Yer Verin


Bir önceki iş deneyimlerinizden, sizi yeni işvereninize samimi şekilde anlatacak veya kendisine sizin için olumlu fikirler vereceğini düşündüğünüz referans kişileri eklemeyi unutmayın.  CV hazırlarken referanslarınıza yer verin, bu sizin kendinize olan özgüveninizi karşı tarafa hemen yansıtacaktır.
 
 CV hazırlarken Bu Hatalardan Kaçının

CV hazırlarken düştüğümüz en büyük hatalar, genellikle aynıdır. İnternetten kolaylıkla edinilen şablonları kendimize göre düzenledikten sonra, sadece gelecek yanıtı beklemek de dâhil bu hataların başında gelir.
 
 * Başka birinin CV’sini örnek almak yerine, teknik olarak örnek alıp kendi bilgilerinize yer vererek hazırlayın.
 * Tüm bilgilerde samimi ve içten olun. Yapmacık, gereğinden fazla detaya girmek ve sahip olmadığımız nitelikleri sırf göz doldursun diye yazmak hataların başında gelen diğer noktalardır.

*Deneyim ve sorumluluklarınızı abartmayın. Sırf başvurduğunuz işteki aranılan nitelikleri kapsıyor diye, eski iş deneyimlerinizdeki görev yeterliliklerinizi olduğunuzdan fazla olarak belirtmeyin.

* Samimiyet ve kişiliğinizden taviz vermeyin.
 * İş konusunda ısrarcı tavrınızı, kendinizi tanıttığınız ön yazı alanlarında anlamlı ve etkileyici cümlelerle belirtin. Kesinlikle “ Ne iş olsa yaparım, benden iyisini bulamazsınız!” tarzı cümleler kullanmamaya çalışın. Bu şekilde davrandığınız takdirde, ulaşmak istediğiniz hedef için kişisel yetkinliğinizi göz ardı etmiş olur ve işverene bu imajı verirsiniz.
 * Rutin bilgiler gibi gelen kişisel hobi, alışkanlıklar, eğitim ve referans alanlarını gelişi güzel hazırlamayın. Bu gibi alanlar, çoğu zaman işverenlerin başvuranlar arasında aranılan niteliklerin dikkatle incelendiği alanlardır. Yani, iş tecrübeniz yeterli görülmese dahi, bu iş için kişisel özelliklerinizle açığınızı kapatabilirsiniz.
 
 
 
 Özgeçmiş nasıl yazılır ve İyi bir CV nasıl hazırlanır gibi sorularınıza doyurucu yanıtlar verdiğimizi düşünüyoruz. Fakat tüm içeriği temel bir öneri ve fikirde buluşturacak olursak; kendinizi en iyi şekilde tanımak ve kendinizi karşı tarafa en iyi şekilde tanıtmak için olabildiğince özgün olun. İş başvurularında, işverenlerin birçoğu sonuç itibariyle iş konusunda tecrübe sahibi olanların başvurduğunu bilirler. Fakat sizden “onların bilmediği “ şeyleri beklediğini de sizin unutmamanız gerekir. Bu da, ancak özgün ve özgüveni yüksek CV’lerle mümkündür.

"Özgeçmiş Nasıl Yazılır?" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et