"sen korkusuz olursan hayat sınırsız olur."
-Anonim
Organik Hoşaf Fikrinden Bile Daha İnovatif 5 Saçma Girişim Fikri
Ömer K.
Ömer K. 33 Takipçi

Organik Hoşaf Fikrinden Bile Daha İnovatif 5 Saçma Girişim Fikri

  • 4 DK
  • 10-08-2017
  • 0 yorum
  • 1K

Son günlerde sosyal medya gündemi “Organik Hoşaf” fikri ile çalkalanıyor. Sinirlenen, alaya alan, gözlerine inanamayan ve bir de bunu savunan kitleler var. Einstein’ın “Bir fikir ilk başta saçma gelmiyorsa, ondan umut yok demektir” sözünü şimdilik bir kenara bırakacak olursak, TRT’deki “Bir Fikrin mi Var” yarışması geleceğe yönelik kaygılarımıza bir yenisini daha eklememize vesile oldu doğrusu.

Ülkede yetişen gençlerimiz arasından Gates’ler, Branson’lar, Jobs’lar, Zuckerberg’ler, Walker’lar çıkabilir elbet. Hatta nasıl çıkacağını merak ediyorsanız, “Türkiye’den Dünyaca Ünlü Bir Girişimci Çıkar mı?” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz. Bizim buna bir lafımız yok. Ancak organik hoşafa bu kadar agresif yaklaşmanın başka haklı nedenleri olmalı. Sizce bu nedenler neler olabilir?

Girişimcilik tarihinde sahiden de çoğu insana saçma gelen bazı fikirlerin dudak uçurtacak cinsten paralar kazandırdığı gerçeği yer alıyor. Birazdan sıralayacağımız İngiltere yaprakları, yapışkan örümcek, lades kemiği, köpek gözlüğü ve fasulye bebekler bunlardan sadece birkaçı. Dahası da "Yatırımcılarını Zengin Eden En Saçma Girişim Örnekleri" adlı yazıda. Tabii bu fikirler bile kimine organik hoşaftan daha inovatif gelebilir.
1. İngiltere Yaprakları


organik hoşaf

Tamamen elle toplanmış ve profesyonelce paketlenmiş bu yapraklar, bizim bildiğimiz sonbaharda dökülen yapraklardan. Paranın ağaçta yetiştiğinin bir kanıtı olan bu fikir “yok artık” diyebileceğimiz cinsten. Biz yerimizde söylenip duralım ama İngiltere yaprakları 15 farklı ülkeye sevkiyat gerçekleştirdi.

2. Yapışkan Örümcek
Ken Hakuta’yı zengin eden yapışkan örümceklerin kaynağı annesi olarak biliniyor. Hakuta’nın annesi Çin’den oğluna hediye olarak yapışkan örümcek getirir ve oğlu da bu hediyeden etkilendiği için örümceklerin bütün haklarını satın alıp pazarlamaya başlar. Bu tuhaf oyuncağa rastlayan The Washington Post muhabiri de ürünle ilgili bir yazı yazdıktan sonra birkaç ay içerisinde patlama yaşar. İstanbul’da yaşayanlar iyi bilir, bir ara bu oyuncağın Spider-Man versiyonları İstiklal Caddesi’nde cama yapıştırılarak satılıyordu.

3. Lades Kemiği
Bu bildiğimiz lades kemikleri, Ken Ahroni tarafından internette satışa sunuluyor. İnsanın bu kadarına da inanası gelmiyor ama gerçek şu ki insanlar ilginç ve saçma olan her şeyi satın almak için yanıp tutuşuyor.

4. Köpek Gözlüğü
Köpekler için online olarak gözlük satma fikri başta saçma gelse de yine organik hoşaftan daha inovatif durmuyor mu? Roni Di Lullo’yu zengin eden bu fikir, dünyanın pek çok yerinde açılan şubeleriyle ses getirmeye devam ediyor.

5. Fasulye Bebekler
Önce çuvalı fasulye ile dolduruyorsunuz, tüylü kulaklar yapıyorsunuz, bir de üzerine kaş-göz çiziyorsunuz. Fikrin özeti bu. Beanie Babies olarak adlandırılan bu dolgulu oyuncaklar pek de reklam bütçesine gerek duyulmadan hızla satıldı. Ty Warner tarafından yaratılan fasulye bebekler, zirve yaptığı zamanlarda şaşırtıcı derecede kazanç sağlıyordu.

"Organik Hoşaf Fikrinden Bile Daha İnovatif 5 Saçma Girişim Fikri" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et