"yol sizi nereye götürüyorsa oraya gitmeyin. yol olmayan yerden gidin ki; iz bırakın."
-Anonim
Ölümsüzlük Mantarını Meşe Kütüğünde Üreten Kadın Girişimci

Ölümsüzlük Mantarını Meşe Kütüğünde Üreten Kadın Girişimci

Ömer K.
Ömer K. 41 Takipçi
  • 3 DK
  • 04-01-2018
  • 0 yorum
  • 3K

Ölümsüzlük Mantarını Meşe Kütüğünde Üreten Kadın Girişimci

Başarısızlık=Başarı
Türkiye’de iş dünyasına katılan ve girişimcilik ekosistemine yeni soluk getiren kadınların sayısı her geçen gün artıyor. Birazdan hikâyesine değineceğimiz Reyhan İşcan da bu kadınlardan biri. Katıldığı her iki yarışmayı da kazanarak ihtiyaç duyduğu desteği alan ve hayalindeki işi yapmaya başlayan Reyhan İşcan, birçok kadına da rehberlik ediyor ve destek oluyor. Yani bu kez dayanışma ruhuna sahip olan bir girişimciyle karşı karşıyayız.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması’nın 2013 ve 2014 Türkiye Şampiyonu Reyhan İşcan, kurduğu tesislerde tonlarca mantarın üretimini yapıyor. İşin ilginç yanı ise reishi mantarı olarak da anılan ölümsüzlük mantarlarını meşe kütüğünde üretiyor.

Şimdi 47 yaşında, evli ve 3 kız çocuk annesi olan Reyhan İşcan’ın hikâyesine bir bakalım…
İki Ödülü Üst Üste Kazandı


Ölümsüzlük Mantarını Meşe Kütüğünde Üreten Kadın Girişimci 1

İlk olarak bir yakının tavsiyesi üzerine 2013 yılında “İstiridye Mantarı Üretme” projesiyle katılıp şampiyon oldu. O dönemde aldığı 50 bin lira hibeyle 200 metrekare alanda istiridye mantarı üretmeye başlayan İşcan, 2014’te de “Meşe Kütüğünde Reishi Mantarı Üretim ve Pazarlama Projesi” ile birinci oldu.

Kilosunu 1.500-2.000 TL’den Satıyor


Ölümsüzlük Mantarını Meşe Kütüğünde Üreten Kadın Girişimci 2

Birinciliğin ardından, Uludere Mahallesi’nde kurduğu 115 metrekarelik tesiste, Uzak Doğu’da “ölümsüzlük  mantarı” olarak bilinen “reishi” üretimine başladı. Yılda 4 ton istiridye ve 200 kilogram reishi ürettiğini ve Türkiye’nin dört bir tarafına gönderen yetenekli girişimci, reishi mantarını kilosu 1.500 TL ile 2.000 TL arasında değişen fiyatlarla satıyor. Reishi mantarı; kanser, tansiyon, kronik yorgunluk gibi pek çok hastalığa iyi geliyor ve alternatif tıpta çok fazla kullanılıyor.

“Doğada Yetişmesi Zor”


Ölümsüzlük Mantarını Meşe Kütüğünde Üreten Kadın Girişimci 3

Reyhan İşcan, bizleri türüne çok alışık olmadığımız reishi mantarı hakkında bilgilendiriyor: “Reishi mantarı, çok değerli bir mantar türü. Doğada yetişmesi zor ve uzun yıllar alıyor. 10 bin ağaçta bir yetişen mantar türü bu. Mantar türünün sporlarını alıp, özel bir iklimlendirme ve sistemle yetişmesine olanak sağlıyoruz. Kültür ortamında meşe talaşından sterilize edilen sentetik kompostlarla üretim gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık 5 ay sonra mantar kendini gösteriyor. Meşe kütüğünde de reishi mantarları yetiştiriyorum ancak o ortamda yetişmesi daha fazla zaman alıyor.”

Katıldığı yarışmalardan sonra hayatının değiştiğini söyleyen İşcan, “Sosyal çevremde farklılıklar oldu. Birçok kadına örnek olup onlara danışmanlık hizmeti verdim. Diğer kadınları da teşvik ettim. Kadınlarımız küçük bir destekle üretici olabilir. Türk kadını her şeyin üstesinden gelir” diyor.
"Ölümsüzlük Mantarını Meşe Kütüğünde Üreten Kadın Girişimci" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et