"Kaybetmekten korkma! Bir şeyi kazanmak için, bazı şeyleri kaybetmelisin ve unutma kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin!"
-Fatih Terim
Odaklanma Sorununun Sebepleri ve Çözümleri

Odaklanma Sorununun Sebepleri ve Çözümleri

  • 5 DK
  • 18-04-2017
  • 0 yorum
  • 3K
"Odaklanamıyorum." "Konsantrasyonum bozuk." "Çok çabuk dikkatim dağılıyor." Siz de bu tarz cümleler kuruyorsanız ve odaklanma sorunu işinizi etkiliyorsa sebebini ortaya çıkarmalısınız. Bir girişim üzerine kafa yoruyorsunuz fakat tam uygulamaya gelince bir anda aile, sağlık gibi dikkatiniz dağıtacak unsurlar ortaya çıkıveriyor.

Peki bunun sebebi nedir? Aslında birden fazla sebebi var. Bunlardan biri ya da birkaçı odaklanmanızı kötüleştiriyor olabilir. Aşağıdaki maddeleri inceleyin ve odaklanma sorununuzun çözümüne bir adım daha yaklaşın!

1- FİZİKSEL SEBEPLER

Beynimiz vücut ağırlığımızın %2'sini oluştursa da enerjimizin %20'sini kullanır. Ayrıca enerjimiz azaldığında bunu ilk fark edecek organımız da beynimizdir. Vücudunuzun gereken enerjiyi üretememesinin birkaç sebebi olabilir.

- SindirimOdaklanma Sorunun Sebepleri ve Çözümleriİstediğiniz kadar çok yiyin eğer beyniniz mineralleri ve besleyici ögeleri almıyorsa enerjisiz kalırsınız. Hazmı kolaylaştırmak ve sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırmak için izleyebileceğiniz basit yollar bulunmaktadır. Yemeklerden önce elma sirkesi ile midenizin asitliğini arttırın. Bir bardak suya iki çorba kaşığı elma sirkesi yediklerinizin dağılmasına yardımcı olur. Bunun yanında probiyotik besinler tüketin. Kefir, yoğurt, ayran gibi probiyotikler, besin emilimi ve beyin aktivitelerinde büyük rol oynarlar.

- Su Tüketimiİş Hayatında Başarı SırlarıSu, yağı enerjiye dönüştürür ve atıkların vücuttan atılmasını sağlar. Fakat birçok insan alması gerektiğinden çok daha az su tüketmektedir. Limonlu ılık su içmek oldukça faydalıdır. Ilık, hafif sıcak su midenizde ve bağırsaklarınızdaki kılcal damarları genişletir ve rahatlatır. Böylece besin emilimi daha rahat gerçekleşir. Limon ise susuzluğu önleyen elektrolitler ve mineraller üretir. Sulu besinler yiyin. Elma, kereviz, yoğurt, karpuz, lifli yeşillikler bunlardan birkaçıdır. Ayrıca daha fazla süt tüketin. Süt de su kadar vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşılamaktadır. Daha fazla tuzlu besin tüketin. Sodyum, stres sırasında en çok kaybettiğimiz elektrolittir. Sodyum kaybettikçe vücudumuzun su tutma yetisi düşer. Bu yüzden az işlenmiş deniz tuzunu sofranızdan eksik etmeyin.

- B VitaminleriKoenzimler olarak bilinen B vitaminleri, şeker, protein ve yağın enerjiye dönüşmesi için gereklidir. Fakat fiziksel veya zihinsel stresle hızlıca tükenen besin maddelerinden biridir. Yani stres B vitamini eksikliğine sebep olabilir. B vitaminini eksikliğini takviye alarak giderebilirsiniz ya da doğal yollarla yani yiyeceklerle bu sorunu çözebilirsiniz. Yumurta, ıspanak ve yağsız et tüketmek bu konuda size yardımcı olacaktır.

2- ZİHİNSEL SEBEPLER

Enerji sorunlarınızı çözdükten sonra, odaklanma ile zihin arasındaki bağlantılara bakalım. İster disiplin, ister istikrar isterseniz azim olarak adlandırın, odaklanma kullandıkça gelişen bir kastır. Bu yüzden sık sık kullanmanız gerekmektedir.

Zihinsel odaklanmayı artırmanın ilk adımı dikkat dağılmalarını ortadan kaldırmaktır. Tabii ki de çocuklar, aile gibi engelleyemediğimiz dikkat dağıtan şeyler vardır. Fakat geri kalan her şey kontrol edilebilir ve ne kadar çok kontrol ederseniz o kadar çok odaklanırsınız.

- Dikkat Dağılması
İnsanların dikkatini çabucak dağıtabilecek ve hemen kurtulmanız gereken belli başlı faktörler vardır. Bunlar; sosyal medya, internette sebepsiz sörf, mesajlaşma, televizyon, çıkmaza girmiş insan ilişkileridir. Eğer konsantrasyon sorunu yaşıyorsanız ve saydığımız alışkanlıklardan bir ya da birkaç tanesine sahipseniz bir süre bu alışkanlıktan kendinizi uzak tutmaya çalışın. Ne kadar işe yaradığını görünce şaşıracaksınız! Ayrıca bu alışkanlıkla farkında olmadan kaybettiğiniz zaman da yanınıza kar kalacak.

- Odaklanma Geliştiriciler
Odaklanma probleminizi zihinsel olarak çözmek için izleyebileceğiniz birkaç yol: meditasyon, düzenli egzersiz, not almak, sık sık eğlenmek, okumak ve program yapmak.

3- DUYGUSAL SEBEPLER

İş hayatımızdaki odaklanma sorununu genellikle uykusuzluğa, beslenmeye ya da düzensiz hayata bağlarız. Fakat duygusal sebepleri sıklıkla göz ardı ederiz. Genellikle elimizde olmaya bu sebeplerden kurtulmak zordur. Bu yüzden insanlar görmezden gelmeyi tercih eder. Örneğin, evliliğinizde ciddi bir sorun var ise zihinsel ve fiziksel sorunları çözseniz de ilişkinizdeki problemler işinizin aksamasına sebep olabilir. Bu noktada yapmanız gereken bir zaman kaybı olarak görmeden duygusal hayatınızdaki sorunları çözüme kavuşturduktan sonra işinize odaklanmaya başlamaktır.

Eğer ciddi başarılar elde etmek istiyor, kurduğunuz hayalin peşinden gidiyorsanız sizi etkileyecek duygusal faktörler omzunuza yük olmamalıdır. Bu konuda yapmanız gereken ilk şey duygusal probleminizi keşfedip varlığını kabullenmektir. Bazen sorunlar gözümüze çok ağır ve aşması güç gibi gözükür. Bu yüzden de görmezden geliriz. Fakat atacağınız basit bir adım sizi bu yükün altından kaldırabilir. Yani duygusal sorunlarınızdan kaçmaya çalışmayın!

 

 

 
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın