"lamborghini sahibi olan milyoner muhtemelen, sabah akşam televizyon izlemiyordur. bu yüzden televizyonda hiç lamborghini reklamı görmezsiniz."
-Anonim
NFT Nedir ve Ne İşe Yarar ?

NFT Nedir ve Ne İşe Yarar ?

 • 9 DK
 • 25-11-2021
 • 0 yorum
 • 1K

NFT Nedir ve Ne İşe Yarar ?

Başarısızlık=Başarı

Günümüzde “bitcoin” ve “blockchain” gibi kavramları oldukça sık bir şekilde duymaya başladık. Gelişen teknoloji ile beraber, farklı ödeme ve yatırım yöntemleri ortaya çıkmakta. Popülerleşmekte olan diğer bir kavram ise NFT’ler. Etrafınızda birçok kişinin bu NFT’leri kullanarak alım satım yaptığını duymuşsunuzdur. Peki NFT nedir ve tam olarak ne işe yarar?


NFT bir token türüdür ve tokenler kripto para dünyasında değeri belirten simgelerdir. NFT’lerin diğer tokenlerden temel farkı birbirleriyle değiştirilemez oluşlarıdır. Aynı zamanda her bir NFT eşsiz bir veri bütünüdür. Bu yüzden özellikle sanatçılar ve içerik üreticileri için ideal bir sistemdir. Birbirleriyle değiştirilemedikleri için NFT’ler diğer tokenler gibi para birimi olarak kullanılmazlar. Bunun yerine bir verinin bir kişiye ait olduğunu simgelemek için kullanılırlar.


NFT kavramı özellikle yatırımcıların ve içerik üreticilerinin ilgisini çekmektedir. İlk olarak bu sistem çeşitli içerikler için yapılan ödemeleri bağımsız hale getirmektedir. Sanat eserleri için yapılan ödemelerde aracıları ortadan kaldıran bu sistem kullanıcılara özgürlük sunmaktadır. Birçok farklı türde NFT üretilebilir ve satılabilir. NFT’lerin sağladığı temel fayda bu öğelerin eşsiz olması ve birine aitliğinin kanıtlanmasıdır. Bu özellikler NFT’lerin zaman içerisinde değerinin artma potansiyeli olmasını sağlar. Böylelikle NFT yatırımcıların da ilgisini çeken bir kavram haline gelmiştir.

NFT’nin Kısa Bir Tarihi

Eğer NFT nedir tam olarak anlamak istiyorsanız bu kavramın tarihine bir göz atmamız gerekir. Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, NFT oldukça yeni bir teknolojidir. Dolayısıyla oldukça kısa ve öz bir tarihe sahiptir. NFT bir kripto varlık olduğu için oluşumu ve tarihi de kripto para konularıyla alakalıdır.


Bilinen ilk NFT olan “Quantum” 2014 yılının Mayıs ayında oluşturulmuştur. İlk başlarda bu teknolojiye kullanıcılar “paraya çevrilmiş grafik” adını vermekteydi. NFT ilk yıllarında çok sayıda kişinin ilgisini çeken bir teknoloji değildi. Başta yalnızca az sayıda kişinin bildiği bu teknoloji zamanla genel anlamda toplumun ilgisini çekmeye başladı.


Özellikle “CryptoKitties” ismi verilen bir oyun toplumun NFT’lerden haberi olmasını sağladı. Bu oyunda sanal kediler alınıp satılmaktaydı. Proje kısa sürede 12.5 milyon $ yatırım topladı ve bazı NFT’ler 100.000 $ gibi fiyatlarla alıcı buldu. Bunun yanı sıra başka online NFT oyunları da geliştirildi ve NFT’yi topluma tanıttı.


2021 yılında NFT’lere olan ilgi daha da artmaya başladı. Ethereum, Flow ve Tezos gibi farklı blockchain teknolojileri NFT’ler için farklı standartlar geliştirdi. Şimdi NFT’ler bazı sanatsal ve diğer yapıtların alım satımında kullanılıyor. Ayrıca birçok kişi bu token’ları bir yatırım aracı olarak da kullanıyor.

NFT’nin Açılımı Nedir ve Ne Anlama Gelir ?

NFT günümüzde giderek popülerleşmeye başlayan bir token türüdür. Blockchain teknolojisinin ortaya çıkışıyla mümkün olan bu sistem giderek gelişmektedir. Oldukça karmaşık bir sistem gibi görünen NFT’leri anlamak başta biraz zor olabilir. NFT nedir tam olarak anlayabilmek için NFT’nin açılımını ve ne anlama geldiğini incelemeliyiz.


NFT kısaltması “non-fungible token” anlamına gelmektedir. Kripto para konularına ilgiliyseniz token’in ne anlama geldiğini muhtemelen az çok biliyorsunuzdur. Token, blockchain üzerinde bir değeri simgelemek için kullanılan bir kavramdır. NFT’nin kısaltmasındaki “non-fungible”, takas edilemeyen, değiştirilemeyen gibi anlamlara gelmektedir.


Blockchain teknolojisinde kripto paralar ve token’lar genellikle takas edilebilir haldedir. Böylelikle para birimi olarak kullanılabilir hale gelirler. Ancak NFT’ler birbirleriyle değiştirilemedikleri için bu şekilde kullanılmazlar. NFT kullanımında temel amaç bir verinin birine ait olduğunun kanıtlanmasıdır. Örneğin eşsiz bir sanat eserini satmakta NFT bir araç olarak kullanılabilir. Her bir NFT eşsiz olduğu için değerli hale gelmektedir. Takas özelliği bulunmadığı için de bu değerin zamanla artma potansiyeli vardır. Yani kısaca, NFT “değiştirilemeyen token” anlamına gelmektedir.

NFT Nasıl Yapılır ?

NFT kavramı birçok kişi için farklı anlamları ifade etmektedir. Kimi bu teknolojiyle sanatını aracı olmadan satabilirken, kimiyse bunu bir yatırım aracı olarak görmektedir. Birçok kişi bu sistemi kullanarak NFT üretmek ve çeşitli amaçlara ulaşmak ister. Dolayısıyla NFT nedir sorusundan sonra en çok merak edilenlerden biri NFT’lerin nasıl yapıldığıdır.


NFT yapmak yüksek teknik beceri isteyen bir süreç değildir. İlk olarak yapmanız gereken bir NFT platformu seçmektir. NFT üretmek ve satmak için çeşitli platformlar bulunmaktadır. Bu platformlar dosyalarınızı NFT’ye çevirerek Blockchain teknolojisinin bir parçası haline getirirler.


Platformunuzu seçtikten sonra kısaca üyelik işlemlerini tamamlayarak NFT yapımına başlayabilirsiniz. Ardından dosyanızı yükleyip dosya hakkında bazı gerekli bilgileri doldurmanız istenecektir. Sonrasında NFT’nizin oluşturulma sürecini birkaç adımda tamamlayabilirsiniz. Ancak NFT oluşturmak için üye olduğunuz platform ile kripto para cüzdanınız arasında bağlantı oluşturmanız gerekebilir. Ayrıca bu süreç belirli bir ücret gerektirebilir.

NFT Nasıl Alınır ?

Önceden bahsettiğimiz gibi NFT kavramına ilgi duyan pek çok farklı kişi vardır. NFT’leri çok sayıda kişi bir yatırım ve kazanç fırsatı olarak görmektedir. Eğer siz de bu kişiler arasındaysanız NFT nedir sorusundan çok NFT nasıl alınır ve satılır sorularını soruyor olabilirsiniz. Aslına bakarsanız NFT’lerin alım satımı oldukça kolay bir süreçle gerçekleşir.


NFT almak ve satmak için gerekli adımlar az da olsa NFT üretimine benzemektedir. Ancak bu süreçte kendi NFT’nizi üretmek yerine başkalarının ürettiği NFT’leri satın alırsınız. Dolayısıyla bunun için belirli bir miktar yatırıma ihtiyaç duyulur. Öncelikle NFT alım satımlarını destekleyen bir kripto para türünden satın almak gerekir.


Yeterince kripto paraya sahip olduktan sonra bir NFT platformu seçip üye olunur. Üye olunan bu platforma kripto para cüzdanı bağlanarak ödemeye hazır hale getirilir. Seçilen platformda listelenen NFT’ler artık satın almak için hazır hale gelmiştir. Şimdi NFT alım satım işlemlerine geçilebilir.

NFT Nasıl Kullanılır ?

NFT sanal verilerin alım satımında ödemeyi aracısız hale getirmek için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra NFT bir yatırım olarak görülmektedir. Peki üretimini, alımını ve satımını yapabildiğimiz bu NFT’ler nasıl kullanılır? NFT nedir ne değildir anlaşılabilmesi için bu kripto varlıkların nasıl kullanıldığını da anlamak gereklidir.


Aralarında değişim yapılmayan bu token’ların en yaygın kullanım alanlarından biri sanat eserleri oluşturmak ve satmaktır. Eğer bir içerik üreticisiyseniz ve eserlerinizi aracı olmadan satmak istiyorsanız NFT kullanabilirsiniz. Böylelikle eserlerinizi kolayca tüketicilere sunabilirsiniz. Başka bir NFT kullanım alanı ise yatırımdır. Bunu doğru şekilde yapmak için piyasa hakkında ve yatırım konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir.

NFT Türleri

Dijital varlıkların alım satımında kullanılabilen NFT’ler farklı türlerle karşımıza çıkmaktadır. NFT platformları çeşitli dosya türlerini desteklemektedir. Görseller ve ses dosyaları gibi dijital öğeler NFT haline getirilebilmektedir. Eğer NFT nedir ve ne tür NFT türleri vardır merak ediyorsanız kısaca bunları şu şekilde listeleyebiliriz:


 • Dijital görseller ve kripto sanat

 • Resim ve sanat parçaları

 • Müzik ve ses dosyaları

 • Oyunlar ve çeşitli oyun eşyaları

 • Koleksiyon eşyaları

 • Film ve videolar

 • Sanal moda öğeleri

 • Etkinlik biletleri

 • Çeşitli çevrimiçi eşyalar

 • Domain adları

"NFT Nedir ve Ne İşe Yarar ?" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et