"yol sizi nereye götürüyorsa oraya gitmeyin. yol olmayan yerden gidin ki; iz bırakın."
-Anonim
Nedir bu Clubhouse? Nasıl Kullanılır?

Nedir bu Clubhouse? Nasıl Kullanılır?

  • 4 DK
  • 28-01-2021
  • 0 yorum
  • 1K

Nedir bu Clubhouse? Nasıl Kullanılır?

Başarısızlık=Başarı

Ses temelli yeni bir sosyal ağın doğuşu olarak adlandırabiliriz. Sadece davetiye usulü ve ios’ta olan bu uygulama son günlerde oldukça popüler olmaya başladı. Genellikle sosyal medya dediğimiz zaman Facebook, Twitter, İnstagram akıllara gelmekte fakat birçok çeşitli sosyal medya mecraları bulunmaktadır işte bunlara bir yenisi olarak clubhouse dahil oldu.

Clubhouse kendilerini; Kişilerin istediği yerden konuşabildiği, hikâye anlatabildiği, fikirler geliştirebildiği, arkadaşlıklarını derinleştirdiği ve yeni insanlarla tanıştığı ses temelli yeni nesil sosyal ürün olarak tanımlıyor.

Clubhouse ses temelli bir uygulama olduğu için diğer sosyal medya platformları gibi görüntü ve video kirliliğinin önüne geçmiş bulunuyor. Kullanıcılara özel sohbet odalarına katılarak sadece sesli olarak sohbet edebilirsiniz. Genel olarak sohbet konusu neyse odanın sohbet başlığı da bu konu ile alakalı oluyor. Dinleyici olarak katıldığınız odada odayı kuran veya yetki verdiği kişiler dinleyenler arasından konuşmacı ekleyip çıkartabiliyor. Ayrıca konuşmacı olmak isteyen dinleyiciler el kaldırarak bu isteğini dile getiriyor.

Clubhouse Nasıl Kullanılır?

Uygulama sadece İOS tarafında mevcut ve davet yöntemi ile kolay katılım sağlayabilirsiniz aksi taktirde uygulama sizi bekleyenler bölümüne alıyor. Sizi davet eden kişi profilinizin alt kısmında yazıyor aslında buda her kişiye davetiye vermemek için bir neden doğuruyor davet ettiğiniz kişinin sorumluluğunu üstleniyorsunuz gibi bir algı yaratıyor. Oldukça basit bir uygulama ya dinleyici ya da konuşmacı oluyorsunuz. 3 adet oda türü mevcut uygulamada herkesin katılımına açık Open Room, sadece takip ettiklerinizle iletişim kurabileceğiniz Social Room ve dışarıdan kimsenin katılamayacağı Closed Room gibi oda seçenekleri ile clubhouse da konuşma sağlayabilirsiniz. Oda açarken sağ üstte bulunan konu belirle alanı ile konu başlığınızı diğer katılımcılara gösterebilirsiniz. Bu sayede kişiler katılmadan önce bilgi sahibi olmuş oluyorlar.

Uygulamada takipçi ve takip ettiğiniz kişiler bölümü de bulunuyor. Ancak şu an takipçinin belli bir önemi yok öyle ki birçok fenomen uygulamada mevcut ancak 200-300 takipçilere mevcutlar. Takip ettiğiniz kişilerin etkinlikleri önünüze düşüyor ama bundan ötesi farklı kulüpleri veya grupları da arayarak onlara dahil olmanız da mümkün. Ayrıca kendinize ya da takipçilere bir takvim oluşturabiliyorsunuz. Şunu belirtmem gerekirse el kaldırmadan kesinlikle konuşmacı olarak katılamıyorsunuz bu size aslında büyük özgürlük sağlıyor, yemek yerken, yemek yaparken rahatlıkla uygulamayı kullanabilirsiniz.

Uygulamada dünyaca ünlü kişilere, yatırımcılara, ajans sahiplerine rastlayabilirsiniz. Bu kişiler soru sormak için el kaldıran kişilerden katılımcı alabiliyorlar ve böylece bu kişiler ile konuşma sağlayabiliyorsunuz.

Clubhouse Deneyimlerim (Buradan neler çıkardım)

İçeride bilgi dolu, fikir geliştirebilecek içerikler sohbetler olduğu gibi burç yorumları ve goygoyun yapıldığı odalarda mevcut. Tamamen özgürsünüz siz ne için katılıyorsanız dilediğiniz gibi diğer odalara katılım sağlayabilir ve el kaldırarak konuşmacı olabilirsiniz. Aslında pandemi boyunca çok fazla yalnız kaldık diğer insanlarla iletişimimiz kısıtlandı işte burada bu uygulama bize oldukça katkı sağlıyor. Sanki bir evde sohbet ortamında gibi size samimiyet hissettiriyor.

Clubhouse da Barış Özcan’dan Berkcan Güven’e NASA’dan Dr. Umut Yıldız rastlamanız mümkün üstelik gerçekten kendinizi geliştirebileceğiniz yayınlar oluyor. Genel anlamda reklam dünyası, sosyal medya ve kullanıcı alışkanlıkları tartışılıyor. Bu isimleri normalde bir arada görmek gerçekten imkânsız diyebiliriz. Bu sosyal medya uygulamasında belki ilerleyen zamanlarda çeşitli influencer marketing çalışmaları yapılabilir. Uygulama sayesinde kendinizi yalnız hissetmeyip aksine kendinizi çok fazla geliştirebilirsiniz. Ayrıca kafanızda olan fikirleri aktarabilir veya hayranı olduğunuz bir kişi ile bu sayede konuşabilirsiniz. Umarım Clubhouse’un bu verimli ortamı kaybolmaz.

Girişimci Kafası kurucusu Kaan Gülten i clubhouse uygulamasından takip edebilirsiniz.
"Nedir bu Clubhouse? Nasıl Kullanılır?" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et