1. Nedir Bu 'AARRR' Dedikleri Şey?
Nedir Bu 'AARRR' Dedikleri Şey?

Nedir Bu 'AARRR' Dedikleri Şey?

  • 20-07-2017
  • 0 Yorum
Bir girişimcinin mutlaka ezbere bilmesi ve derhal lugatına alması gereken bazı kavramlar var. Büyük girişimciler, girişimciliği bilimsel bir yöntem çerçevesinde değerlendiriyor. Çalışmalarını da bu yöntemler etrafında şekillendiriyor. Tabii hâlâ “ya tutarsa?” şeklinde atılım yapanlar da yok değil.

Girişim dünyasının içinde olan biri ‘Growth Hacking’ kavramını mutlaka duymuştur. Bu kavram, son zamanlarda dijital dünyanın en popüler kavramlarından biri hâline geldi. Girişimlerin büyüme yolundaki problemlerin belirlenmesi ve bu problemlere inovatif çözümler üretmek olarak bilinen Growth Hacking dendiğinde akla ilk gelmesi gereken metriğe ‘AARRR’ diyoruz.

Aslında bu tip kavramları uzun uzadıya anlatmak ve örneklerle desteklemek gerekiyor. Yine de, henüz AARRR ile tanışmamış olanlara bir başlangıç olsun diye özet geçelim dedik. Ne de olsa işin doğası gereği kavramları okuyup ezberlemek değil, sektörün içine adapte ederek başarıları ve başarısızlıkları deneyimlemek gerekiyor.

'AARRR' Nedir?


AARRR nedir

AARRR, 500 Startups’ın kurucusu Dave McClure tarafından ortaya atılmış bir metrik. Temelde, büyüme sürecinin DNA’sı olarak düşünebilirsiniz. Bu metriğin açılımı ise tam olarak şöyle:

Acquisition — Kullanıcıyı nasıl buluyoruz ya da o bizi nasıl buluyor?
Activation — Kullanıcılar ürünle ilgileniyor mu?
Retention — Kullanıcılar geri geliyor mu?
Revenue — Nasıl para kazanıyoruz?
Referral — Kullanıcılarımız, başka kullanıcılara bizden bahsediyorlar mı?

AARRR

1. Acquisition: Edinme


Potansiyel müşterileriniz ürün veya hizmetlerinizle ilk olarak hangi kanal aracılığıyla karşılaşıyorlar? Sosyal medya mı, basılı mecralar mı, e-mail mi, arama motoru reklamları mı? Kullanıcıların sizinle hangi kanal aracılığıyla etkileşime geçtiğini analiz edip düşük trafik sağlayan kanalları pasif duruma getirmelisiniz.

2. Activation: Etkileşim


Bu aşama, potansiyel müşterileriniz ile iletişime geçtiğiniz ilk aşamadır. Onlardan beklentiniz size vakitlerini, paralarını ve dikkatlerini vermeleri. Peki siz onlara bunun karşılığında ne sunuyorsunuz? Bu aşamanın kilit noktası, müşterilerden alacağınız geri bildirimlerdir.

3. Retention: Bağlılık


Kullanıcıların davranışlarını ve demografik özelliklerini analiz etmeniz gereken bu aşama, sizin bir sonraki aşamaya geçip geçemeyeceğinizi belirler. Artık görmekten ve duymaktan sıkıldığımız “size özel indirim” bildirimleri, bağlılık sağlamanın kalıplaşmış örneklerinden biridir mesela. Bağlılık aşamasını mailing dönüşümleri, içerik pazarlaması ve klasik anketler aracılığıyla geçebilirsiniz.

4. Refferal: Tavsiye Edilme


Word-of-mouth dediğimiz ağızdan ağıza pazarlama yöntemi, hâlâ geçerliliğini kaybetmedi. Müşterilerinizin yakın veya uzak çevresine yayacağı tavsiyeler, daha fazla kişiye ulaşmanın en kolay yollarından biri.

5. Revenue: Gelir


Ve işte son aşama! Bu aşamada gelir kanallarınızı artırmalı, alternatif fiyatlandırma politikaları geliştirmeli, gerektiğinde ücretsiz ürün de dağıtmalısınız.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik
Çin’in ve dünyanın en büyük online alışveriş sitesi DHGate.com, Macaristan ve ABD’den sonraki en büyük ofisini Türkiye’de açtı. ...
Girişimcilik
E-ticaretin çoğu şirket için uygun bir model olduğundan ve çoğu şirketin neden e-ticarete girmesi gerektiğinden bahsetmiştik.E-ticaretin ne ...
E-Ticaret
Mutfağınıza alacağınız bir mikserden, ofise götüreceğiniz bir kalem setine ve daha pek çok ıvır zıvıra kadar aklımıza gelen herhangi ...
Girişimcilik
eBay, 14 dolar değer biçilen ve çalışmayan bir lazerden dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden biri olmayı nasıl başardı? İşte, ...
E-Ticaret
Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) araştırmasına göre Türkiye’de internet kullanan bireylerin oranı % 72,9 iken internet ...
Girişimcilik
Dijitalleşmeyle birlikte değişen dünyamızda bazı hikâyeler bizi gerçekten çok şaşırtıyor. 90 yaşındaki mobilya ustası Mehmet İrfan ...
home search notifications 1 person