1. Ne İş Yapabilirim? Sorularını Yanıtlarken Dikkate Etmeniz Gereken 5 Unsur
Ne İş Yapabilirim? Sorularını Yanıtlarken Dikkate Etmeniz Gereken 5 Unsur
Girişimci Kafası

girisimci.kafasi

Ne İş Yapabilirim? Sorularını Yanıtlarken Dikkate Etmeniz Gereken 5 Unsur

  • 8-01-2018, 18:06
  • 0 Yorum
  • 7 ay önce
Ne iş yapabilirim? İş kurmak istiyorum ne yapabilirim? Nasıl iş kurabilirim? Girişimciliğe nasıl adım atabilirim? Girişimci olmak istiyorum ne yapabilirim? Gibi sorular günümüzde yeni mezun olmuş ya da meslek değiştirip, yeni atılımlar yapmak isteyen insanların sürekli olarak kendilerine ve yakınlarındaki insanlara sordukları, cevabı net olarak verilip, bu hedef doğrultusunda hareket edilmesi gereken en önemli soruların başında gelmektedirler.

Üniversiteden yeni mezun olan bir birey iseniz özellikle iş dünyasına adım atmanın ne denli zorlu olduğu ile direkt olarak karşı karşıyasınız demektir. Bu nedenle yeni mezun olmuş gençler iş dünyasına adım atarken Ne iş yapabilirim? İş kurmak istiyorum ne yapabilirim? Nasıl iş kurabilirim? Girişimciliğe nasıl adım atabilirim? Girişimci olmak istiyorum ne yapabilirim? Gibi soruların cevabını kendilerine net olarak vermeleri gerekmektedir. Bu soruların cevabını kendisine net olarak verebilen bir genç, iş dünyasının korkutucu havasından sıyrılmış, kendine daha güvenli bir şekilde hareket edebilecektir.

İş kurmak istiyorum ne yapabilirim? 


Tipindeki sorular bahsettiğimiz üzere özellikle yeni mezunların karşı karşıya kaldığı sorular olup, bu soruların net cevaplarının akıllarda halen bazı soru işaretleri bırakacak şekilde verilmesi ya da hiç verilmemesi de hem genç nüfusun iş yapabilme hevesini törpülemekte hem de mevcut işinden mutsuz olan ve yeni atılımlar peşinde koşan kitlenin önünü tıkamaktadır.

Şimdi isterseniz Ne iş yapabilirim? İş kurmak istiyorum ne yapabilirim? Nasıl iş kurabilirim? Girişimciliğe nasıl adım atabilirim? Girişimci olmak istiyorum ne yapabilirim? Gibi soruların yanıtlarını verirken, bireyin dikkat etmesi gereken en önemli hususları aşağıda sıralayalım.

ne iş yapabilirim

Kendini Tanı!

İş dünyasına atılmak isteyen bir genç, öncelikle kendini ve kendi özellikleri net bir biçimde tanımalıdır.

Ne iş yapabilirim? Sorusunun cevabının altında yatan gerçek, kişinin net olarak kendini tanımasından geçer. Kişi hangi alanda daha başarılı olacağını? Hangi iş motivasyon biçimin kendisini direkt olarak iyi hissetmesini sağlayacağını? Hangi olumsuzlukların zihnini meşgul edebileceğini? Hangi ekip arkadaşları ile yola çıkması gerektiğini? net olarak en iyi kendisi bilir.

Bu sebepledir ki, üniversiteden yeni mezun olmuş bir genç, mutlaka kendi karakteristik özelliklerini bir kenara not etmeli hatta SWOT (Strengths – Güçlü taraflar, Weakness - Zayıflıklar, Opportunities – Fırsatlar, Threats – Tehditler)  analiz adı verilen metodu kendisine uygulayıp, çıkan sonuçlar ışığında bir rota çizebilmelidir.

Yaşadığın Ülke Dinamiklerini Bil!

Ne iş yapabilirim? İş kurmak istiyorum ne yapabilirim? Nasıl iş kurabilirim? Girişimciliğe nasıl adım atabilirim? Girişimci olmak istiyorum ne yapabilirim? Gibi sorulara cevap verirken bir birey kendini tanımasının yanında içinde yaşadığı ülkenin ekonomik, sosyal, iş dünyası gibi dinamiklerini son derece iyi bilmesi gerekmektedir.

Yeni iş alanları yaratma anlamında son derece sıkıntılı olan, istihdam oluşturmada zorlanan ve ekonomisi üst düzey olmayan bir ülkede iseniz işiniz daha da zor diyebiliriz. Girişimcilik ve yeni iş kurma anlamında imkânlarınız kısıtlı olduğu gibi, adım attığınız sektörde de hüsrana uğrama şansınız oldukça fazladır. Ancak yine de her türlü olumsuzluğu bilip, açıkta duran fırsatları değerlendirmeyi başarabilirseniz, istediğiniz başarıya ulaşma şansınız yüksektir diyebiliriz.

Atılacağın Sektör Hakkında Bilgi Sahibi Ol!

Ne iş yapacağınıza karar verip, iş kurma konusunda kapsamlı olarak bilgi sahibi oldunuz. Peki, içine gireceğiniz sektörün ne denli zorlukları olduğunu? Bu sektörde hayatta kalmanın nelere bağlı olduğunu? Sektörünüzde yer alan hedef kitlenizin satın alma davranışlarının nasıl olduğunu? Sektördeki rakiplerinizin kimler olduğunu ve nasıl hareket ettiklerini? Net olarak biliyor musunuz?

Tüm bu soruların yanıtlarını açık bir şekilde verdiğinizde, atılmayı düşündüğünüz sektörün dinamiklerini de net bir biçimde biliyor olacaksınız. Böylece sektöre yabancı olmayacak, amatörlükten uzak bir biçimde faaliyetlerinizi sürdürmeyi bileceksiniz.

Finansman İhtiyaçlarını İyi Belirle!

Kendinizi tanıma konusunda çabaladınız. İçinde yaşadığınız ülkenin dinamiklerini oldukça iyi öğrendiniz ve olumsuzluklardan fırsatlar yaratmanın yollarını da buldunuz. Hatta atılacağınız sektör ile ilgili her türlü konuda detaylı bir bilgi dağarcığına sahip oldunuz. Şimdi sıra geldi en önemli noktaya. Yani işletmeniz için en önemli olgu olan finansman ihtiyacına…

Ne iş yapabilirim? İş kurmak istiyorum ne yapabilirim? Nasıl iş kurabilirim? Girişimciliğe nasıl adım atabilirim? Girişimci olmak istiyorum ne yapabilirim? Gibi soruları yanıtlarken bile en çok üstünde durmanız gereken olgudur, maliyetler. Çünkü Ne iş yapabilirim? Gibi bir sorunun cevabı içerisinde bile gizli olarak elinizdeki sermaye miktarı yatar.

Bu nedenle ihtiyacınız olan sermayeyi bilmeli, işletme maliyetlerinizi çok iyi hesaplamalı, yola böyle çıkmalısınız.

Kendine Sonuna Kadar Güven!

Ne iş yapabilirim? Hangi iş kolu bana daha uygun? İş kurarken nelere dikkat etmeliyim? İş kurmak istiyorum ne yapabilirim? Nasıl iş kurabilirim? Girişimciliğe nasıl adım atabilirim? Girişimci olmak istiyorum ne yapabilirim? Gibi son derece önemli olan soruların cevabını verip, iş dünyasına atılmaya karar verdiğinizde yanınızda olması gereken yegâne güç kendinize olan güveniniz olacaktır.

Bu nedenle ister üniversiteden yeni mezun olmuş aklı karışık ve iş dünyasına nasıl atılacağını bilmeyen bir genç olun, isterseniz yıllardır farklı sektörlerde çalışmış olup, bambaşka bir sektöre yelken açma
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kişisel Gelişim

İnsanları bir şey satın almaları için ikna etmek zorlu bir görevdir. Özellikle de herkesin birbirinden kurnaz olduğu bugünün ...

Motivasyon

Herkes zengin olmak ister. Ama bazı anlar gelir ki zengin olma hayallerinizle vedalaşmanız gerekir. Genellikle girişimci ruhu olmayan ya da ...

Motivasyon

İnsanlar yıllar boyunca başarı kavramının içini doldurmak için uğraşıp durdular. Nasıl başarılı olunur? Başarının ...

Kişisel Gelişim

İçinde bulunduğumuz çağda hemen hemen her birey, son derece güçlü kalmak ve motivasyonunu asla kaybetmemek ...

Kişisel Gelişim

Dünyaca ünlü PayPal şirketinin kurucu ortaklarından Peter Thiel, öğrendiği 4 önemli deneyimi genç girişimcilerle paylaştı. ...

Kişisel Gelişim

Çoğumuz iş hayatında zaman zaman bazı olumsuz davranışla ile karşılaşır ya da kendisine olumsuz gelen bazı durumlar ile yüz ...

home search notifications 1 person