"sakin denizden becerikli kaptan çıkmaz."
-Franklin D.Roosevelt
Nakit Akışı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Ömer K.
Ömer K. 38 Takipçi

Nakit Akışı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • 4 DK
  • 02-04-2018
  • 0 yorum
  • 5K
Nakit akışı, işletmeler için önemli kavramlardan biridir. Bu kavram, bir ay içerisinde bir işletmenin ya da şirketin kasasına giren ve çıkan nakit paraya verilen isimdir. Pozitif nakit akışı, adından da anlaşılacağı üzere mevcut durumda kasaya giren parayı ifade eder. Bu girdi, ürün veya hizmet karşılığı alınan para olarak ifade edilebilir. Negatif akışta ise sizin kasanızdan ödemeler için para çıkar. Nakit akışı kavramı, küçük ya da büyük farklı ölçekteki işletmeler için önem taşımaktadır. Şimdi bu ekonomi kavramını işletmemizde nasıl kullanabileceğimize bir bakalım.

Nakit Akışı Hakkında Bilmeniz Gerekenler 1

Nakit Akışının İşletmeler Açısından Önemi


Son zamanlarda finans dünyasında şu lafı sıkça duyabilirsiniz: Nakit her şeydir. Nakit olmazsa olmaz. Pek çok işletme, ölçeğinden bağımsız olarak pozitif nakit akışı elde etmek ister. Çünkü bu durum şirkete veya işletmeye para geldiğini gösterir. Aynı zamanda nakit akışı, bir işletmedeki finansal durumun iyi olduğuna da işaret eder.

Söz konusu küçük işletmeler olduğunda bu kavram daha da önem kazanmaktadır. Örneğin büyük işletmeler veya holding seviyesindeki kurumlar, kendilerine para kaynağı yaratma konusunda daha fazla olanağa sahiptirler. Ama küçük işletmeler, genellikle doğrudan müşteriden gelen parayla bu akışı sağlarlar. Bu nedenle de pozitif akışı sağlamak için işletmelerin güçlü bir müşteri bağı kurması gerekir. Küçük işletmeler söz konusu olduğunda batmak oldukça kolaydır. Bu durum genellikle yeterince nakde sahip olmamaktan kaynaklanır.

Nakit Akışının Pazarlamadaki Yeri Nedir?


Aslında pazarlama, nakit akışının güçlü bir şekilde desteklenebileceği bir araçtır. Yeni kurulan bir işletmeyseniz müşteri çekmek ve işletmenize nakit girişini sağlamak için şirketinizi tanıtmanız gerekir. Bu durumda pazarlama yöntemlerinden faydalanmanız gerekir. Kullanacağınız pazarlama yöntemleri tamamen size bağlıdır. Fakat mümkün olduğu kadar negatif akışı azaltan ve pozitif akışı artıran yöntemlerin tercih edilmesi önerilmektedir. Doğal olarak kimse harcamaları artarken kazançlarının azalmasını istemez.

İş Kurarken Kısa Dönemlik Nakit Akışınızı Planlayın


Hepimizin hayalinde kendini sürdürebilen bir iş sahibi olmak var. Fakat kendini sürdürme durumu ilk aşamalarda oldukça zorlu bir süreçtir. İş kurarken dikkat etmeniz gereken pek çok konu olduğunu biliyorsunuz. Ve tam da bu nedenlerden dolayı kısa ya da uzun dönemli planlarla yola çıkıyorsunuz. Burada unutmamanız gereken nokta, para akışının planlarınıza dahil edilmesidir. Eğer nakit akış durumunu göz ardı ederseniz, size kötü bir haberimiz var. Kısa süre içerisinde batmanız kaçınılmaz.

İş kurarken kendinize nakit bulacak kaynaklar oldukça zor olabilir. Özellikle de ilk aylarda az sayıda müşteriye sahip olacağınız düşünülürse. Bu noktada yapmanız gereken şey, umutsuzluğa kapılmadan kendinize alternatif nakit kanalları bulmaktır. Örneğin müşteri sayınızı artırmak için modern pazarlama yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Nakit Akışı Olmadan Kâr Edilebilir mi?


Genellikle finansal kavramlar işin içine girdiğinde kafa karışıklığı yaşanmaktadır. Nakit akışından söz ettiğimizde ise kâr konusunda akla bazı sorular gelmektedir. “İş yerime nakit girmiyor ama yine de kâr ediyorum.” Bu cümle saçma gelse de aslında nakit akışıyla kâr kavramının farklı kavramlar olduğuna işaret eder. Kâr, vadeli satış yapıldığında elde edilebilen bir durumdur.

Toplu bir şekilde ürün sattığınızı düşünelim. Sizden alım yapan şirket ödemeyi iki ay sonra yapacak şekilde planladı. Bu durumda sizin bu satıştan elde ettiğiniz nakit akışınız olmayacaktır. Çünkü şu an kasanıza giren fiziksel bir para yoktur. Ama satış yaptığınızı ve elinizdeki ürünü çıkarıp ileride para alacağınız için kâr elde etmiş olursunuz. Bu örneğin gösterdiği gibi kâr muhasebe ile ilgili bir kavram durumundayken, nakit akışı finansal bir kavramdır.
"Nakit Akışı Hakkında Bilmeniz Gerekenler" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et