"başlamak için en uygun zamanı beklersen hiç başlamayabilirsin; şimdi başla, şu anda bulunduğun yerden, elindekilerle başla."
-Aldous Huxley
Müzik Verimliliğinizi Nasıl Etkiliyor?

Müzik Verimliliğinizi Nasıl Etkiliyor?

  • 5 DK
  • 02-11-2018
  • 0 yorum
  • 3K

Müzik Verimliliğinizi Nasıl Etkiliyor?

Başarısızlık=Başarı

Müzik, sözlerle ifade edilemeyen duyguların farklı bir şekilde ifade edilmesidir. Dinlerken tamamen duygu düşüncelerinin değişmesine de neden olmaktadır. Farklı modlarda müzikler yapılıyor. Her müzik türü insanın üzerinde farklı etkiler bırakabiliyor. Bazen bir müzikle mutlu olabiliyor bazen de ağlayabiliyoruz. Bunlara benzer olarak enerji veren ve beyin konsantrasyonunu da artıran müzik türleri mevcuttur. Özellikle bu müzik türlerinin verimliliği artırdığı görülmüştür.

Tekrarlayan Görevler Müzik İle Daha Kolay

Müziğin üretkenliği artırmadaki etkinliği değerlendirilirken, yapılan işin nasıl olduğu düşünülmelidir. Görevin değişkenlik ve yaratıcı talebine göre müzik seçeneği değişebilir. Daha fazla konsantrasyon olunması gereken işlerde karışık müzikler dinlenilmemelidir. Örneğin, sıfırdan yepyeni bir yazı yazmak çok fazla yaratıcılık gerektiren bir çalışmadır. Aynı şekilde e-postaları cevaplamak da sıradan bir iş değildir ve dikkat dağınıklığını kaldırmaz. Bu yüzden müzik seçimi odaklanmayı sağlayan nitelikte olmalıdır.

Yapılan araştırmalara göre müziğin verimliliğe etkisinin önemli derecede iyi olduğu görülmüştür. Fon müziği ile iş ve verimlilik deneyleri yapılmış ve sonucunda ekonomik faydaların olduğu görülmüştür. Daha modern çalışmalara bakıldığında, müzik arka plan gürültüsü değil favori müziğin oluşturduğu iyi ruh halinin üretkenlikte iyi bir kaynak olduğu tespit edilmiştir.

Gergin ve huzursuz eden müziklerin üretkenliğe hiçbir etkisi yoktur ve yüksek sesli müzikte de üretkenlik kaybolur. Arka plan müzik sesi de orta seslerde olmalıdır. Çok kısık da çok yüksek ses de rahatsız edicidir verimi olumsuz etkiler.

Gürültü İş Yerlerinde Müzik Kaçış Olabilir

Gürültülü bir iş yeri, işlerde üretkenliği durdurabilir. Bazı patronlar ne kadar gereksiz bulsa da bir çift kulaklık bu gürültüden kurtulmayı sağlar ve çalışanların verimleri artar. Ana argüman ruh halidir ve müzik de ruh halini en kısa sürede iyileştirir.

Açık ofislerin artan popülaritesi avantaj sağlarken dezavantajlara da neden olabiliyor. Açık alanda daha fazla iş birliği yapılıp birlikte çalışılabiliyorken, sohbet ortamları da oluşabiliyor. Bunun için açık çalışma alanlarında konsantrasyonun sağlanması için kulaklık gerekli olabilmektedir.

Müzik Öğrenmeye Müdahale Edebilir

Yapılan bir araştırmaya göre müzik esnasında yeni şeyler öğrenmek öğrenmeyi zorlaştırıyor. Yeni bilgiler öğrenme ve analiz etmeye çalışma çok fazla dikkat gerektirir. Bu yüzden her müzik dikkati dağıtacaktır. Müzik bu esnada zaten zor olan bir görevi daha da imkansız hale getirir.

Şarkı Sözleri Rahatsız Edici Olabilir

Tekrarlanan işlerde ve öğrenme gerektirmeyen işlerde müzik tercihi verimi artırıyorken sözleri olan şarkılar dikkat dağılmasına yol açar. Kelimeler beynin dil merkezini harekete geçirir ve beyin buna odaklanır. Buna bağlı olarak da bazı alanlarda verim oldukça düşer.

Bilinen Müziklerin Dinlenmesi

Bir projeye yoğun olarak odaklanılıyorsa aşina olunan müziklerin dinlenilmesinde fayda vardır. Yeni müzikler beyin açısından şaşırtıcı olabilir. Birincil odak noktası yeni müzik olur ve iş ikinci planda kalır. Fakat bilinen müzikler arka planda kalırken proje ön plana geçer.

Klasik Müzikler

Şarkı sözlerinin olmaması ve genellikle zanaatın üst seviyesi olduğu düşünülen klasik müzik, çalışma esnasında popüler bir seçimdir. Yapılan bir çalışmada Barok dönemi melodilerinin üretkenlik üzerinde ölçülebilir bir etkisi olduğu açıkça ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada yer alan 8 radyoloji uzmanı klasik müziğin konsantrasyon üzerinde kayda değer bir gelişme olduğunu belirtiyor.

"Müzik Verimliliğinizi Nasıl Etkiliyor?" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et