"önemli olan çok çalışmak değil, doğru yöntemle çalışmaktır. hedefe odaklan."
-Anonim
Mükemmelliyetçilik Girişimciliği Bitirir

Mükemmelliyetçilik Girişimciliği Bitirir

  • 7 DK
  • 29-03-2021
  • 0 yorum
  • 837

Mükemmelliyetçilik Girişimciliği Bitirir

Başarısızlık=Başarı

Bu podcast için mükemmel bir giriş düşünseydim eğer hiçbir zaman kayda başlayamazdım :)

Ben önceden mükemmelliyetçiliği iyi bir şey sanırım, mükemmelliyetçi olmaya çalışır ve bununla gurur duyardım. Ta ki girişimcilğin mükemmelliyetçilere yer vermediğini hissedene kadar. Bu yüzden de bu düşüncem ve hedefim çok uzun sürmedi. Mükemmelliyetçi olmak da istemiyorum, mükemmelliyetçilerle çalışmak da.

Podcaste giriş cümlem aslında bunun çok iyi bir işareti. Esprili bir cümle ama içinde çok anlam taşıyor. İş dünyasındaki ve hayatımızdaki çoğu şey de öyle. Mükemmeli ararsanız hiçbir şeyi istediğiniz gibi bulamayacağınızı ve istediğiniz gibi yapamayacağınızı farkedeceksiniz. Ama farkettiğinizde kaçırdığınız şeyleri kurtarmaya ne enerjiniz ne de vaktiniz olacak.Takip ettiğim hiçbir başarılı girişimci mükemmelliyetçi değildi. Mini ipod prototipini ekibi ona gösterirken direkt alıp akvaryumun içine atarak çıkan hava kabarcığını gösterip daha küçüğü olabilir içinde hala yer var diyen Steve Jobs dahil. Çünkü sunumlarında Wifi sorunları yaşadı, mavi ekran hatası aldı. Bill Gates de keza aynı sorunlarla lansmanlarında karşılaştı ve ürüne değil pazarlamaya odaklanın diyerek pazarladıkça ürünü geliştirmenin yani alıcısı oldukça iyileştirmenin ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Bakın yine iyileştirmek diyorum, çünkü her şeyin bir tık iyisi vardır. Her zaman bir tık iyisine odaklanın ama o daha iyiyi her seferinde yakalamak için pazarlamayı bırakmayın, bekletmeyin.

Elon Musk da zırhlı aracının camını lansmanda patlattı. O da mükemmelliyetçi değildi. Sadece daha iyisinin zamanı gelince yani yeterli süre çalışınca ulaşılacağını biliyordu. Sektör, rakipler, piyasalar, insanlar, alışkanlıklar çok hızlı değişiyor. Bizim mükemmel olarak gördüğümüz ve ulaşmayı hedeflediğimiz şey ne kadar gecikirse o kadar anlamsız, rekabet edemez ve değişen alışkanlıklara hitap edemez hale geliyor.

Bu yüzden en iyi davranış şekli, en hızlı optimum uyum seviyesine ulaşmak. Değişimleri yakalamak, trendleri yakalamak, sektörel değişimleri yakalamak en hızlı şekilde ama en optimum seviyede. Eğer bir işin %80 'ine 1 ayda ulaşırsanız büyük ölçüde %100'üne 3 ayda ulaşırsınız. Çünkü o kalan %20 en ince detaylar, en zor unsurlardır. Denenmemişler, yapılmamışlar ve mükemmel olarak düşündüklerimizdir. %80'lik 1.000 TL'lik bir ürün %100'lük 3.000 TL'lik üründen iyidir. Önce %80'i tamamlayın ve satışa çıkarın sonra %90'a çıkarın ve fiyatı artırın sonra kalanı tamamladıkça iyileştirin. Mükemmeli beklemeyin... 

Veya diğer bir örnekle 1 ürünü mükemmel yapmak için ayıracağınız eforu 3 ürünü optimum seviyede başarılı kılmak için ayırabilirsiniz. En azından hangisinin daha iyi tutabileceğini görerek alternatif rotalar oluşturabilirsiniz. Peki nereden geliyor bu mükemmelliyetçilik hassasiyeti. Ezilen, alt sınıf ebeveynlerin bu duygularını intikamı mı çocuklara baskı olarak uygulanan. Daima bir yarışa sokulan ve her işi en iyi şekilde yapması beklenen. Yoksa kendi kendimize atfettiklerimiz mi sistemin bizi her kulvarda farklı bir yarışa soktuğu ve kıyaslandığımız bir dünya mı? 
Sanıyorum hepsinin payı var bunda. Mükemmelliyetçilik bitmeyen bir yarış ve bu sebeple hiçbir zaman memnun etmeyen bir hayat yaşatır insanlara. Birisi düştüğü zaman gülüyorsak bunun altında yatan düşünce aslında bizim de düşmek istememizdir. Düşersek başkaları da gülecektir düşüncesidir. Biz değil sen yaşadın o zaman ben sana güleceğim yaklaşımıdır. Mükemmel olmadığınızda İngilizce de konuşamazsınız kendi toplumumuzda. Dalga geçilir ve alay konusu olursunuz. Ama İngiltere'de konuşurken hata yaptığınızda sen yine benim dilimi biliyorsun ben senin dilini hiç bilmiyorum gibi olgun bir cevapla karşılaşırsınız.

Hata yapma lüksü dünyadaki en büyük lükstür bana göre. Çünkü ne kadar gelişime açık olduğunuzu, öğrenme ve deneyimleme potansiyelinizi kullandığınızı gösterir. Keşfetme, yeniliğe açık olma cesaretidir hata yapma özgürlüğü. 
Kendinle dalga geçebilmektir, hatalarınla ve eksikliklerinle yüzleşebilmektir. Girişkenliktir, girişimciliktir hata yapabilmek. Belki birçok kişi hata yapmaktan korktuğu ve çevrenin bu sonuca olası tepkisinden korktuğu için girişimciliğe cesaret edememektedir. Ya batarsam? ya çuvallarsam? ya beklediğim başarıyı elde edemezsem? Ancak bilmezler ki onu seven çevresi ailesi başarısızlıkla karşılaşmasın diye istemez girişimciliği, onu sevmeyen çevresi ise ya başarırsa diye istemez.

Bizim odaklanmamız gereken tek şey bulunduğumuz noktadan daima bir tık iyisini düşünmek ve daima güncel pozisyonun 1 tık ilerisi için çalışmak. Kusursuzluğu unutun, bunu düşünerek ne vakit ne de enerjinizi kaybedin. Yapabileceklerinizin en iyisine değil o anki en iyisine odaklanın. 1 haftalık işi 2 saatte yapmanız gerekiyorsa yapabileceğinizin en iyisini kimse beklememeli, yapabileceğinizin 2 saatlik en iyi sonucunu beklemelidir. Bunu unutmayın. İnsanların zihnen ve bedenen hırpalandığı, neleri başarmış veya gerçekleştirmiş olsa dahi tatmin duygusunu yaşayamadığı mükemmeliyetçilik yarışından çıkın. Hatalarınızla dalga geçin ve onlardan öğrenerek ilerleyin. Hem hatanızı ve yanlışlarınızı keşfetmekten hem de onları düzelterek bir şeyleri başarmaya başlamaktan haz alın. Hiçbir şeyden mutlu olmayan insanların gölgesinde asla mutluluğu bulamazsınız. Hareketsiz kalmak yerine ne olursa olsun bir şeyler yapıyor olmanın veya yapmaya çalışmanın en mükemmel davranış olduğunu bilerek sadece bu amaca sarılın. Mükemmellik daima kalan hedefin %80'i kadarını tamamlayabilmek gibidir. Kalan hedefin %80'i hiçbir zaman bitmeyecektir. Ancak bu sizi bitirebilir, bu yüzden de en ideal sürede tamamlanan %80'inin mutluluğunu yaşamaya odaklanın.

Ben Kaan Gülten, mükemmel bir kapanışı hazırlamadan tamamladığım bir podcast yayınının daha sonuna geldik. 
Girişimci Kafası ile Kafa Sohbetlerin yeni bölümünde görüşmek üzere.

"Mükemmelliyetçilik Girişimciliği Bitirir" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et