"üşenme. erteleme. vazgeçme."
-A.Fuat Başgil
Mükemmeliyetçilik İyi Mi Kötü Mü?

Mükemmeliyetçilik İyi Mi Kötü Mü?

Furkan
Furkan 1 Takipçi
  • 2 DK
  • 27-11-2019
  • 0 yorum
  • 838

Mükemmeliyetçilik İyi Mi Kötü Mü?

Başarısızlık=Başarı

Bir çoğumuz kendimizi gerçekleştirmek, koyduğumuz hedefe ulaşmak için limitlerimizi zorluyor ve sürekli ilerlemek için gayret ediyoruz. Bu yolda çoğu zaman ruhen veya psikolojik olarak düşebiliyoruz. Kendimizi yetersiz bulabiliyoruz. Kendimizi acımasızca eleştirebiliyoruz. Kafamızda onlarca düşünceyle ruhsal bir çöküntünün içine girebiliyoruz. Peki tüm bunlar mükemmeliyetçi olduğumuzdan kaynaklanıyor olabilir mi? Mükemmeliyetçiliğin iyi veya kötü olduğu konusu tartışmaya açık olsa da bunu bazen azaltmak isteyebiliriz. Gelin CCI mükemmeliyetçiliği nasıl tanımlamış göz atalım. 

Avustralya’daki klinik müdahale merkezi (CCI), mükemmeliyetçiliği 3 maddede tanımlamış:

1) Yüksek standartlar için verilen acımasız uğraş ve çabalar; 

Mükemmeliyetçi kişinin standartları başkalarına mantıklı ve gerçekçi gelmeyebilir. Yüksek standartlara birkaç örnek verelim; yapılan her projenin en iyi sıralamada olmasını veya sınavlardan her zaman yüksek not almayı beklemek. Bu gerçekçi olmayan standartlar kişiyi acımasız bir çabaya itebilir ve kişi yemek dahi yemeden saatlerce hatta günlerce aynı proje için çalışabilir.

2) Öz–değerini yüksek standartları başarmak üzerine kurma; 

Kişi kendini yalnızca bu yüksek standartlara ulaştığında ve başarılı olduğunda değerli hissediyorsa, orada ters giden bir şeyler vardır.

3) Kişinin kendine zarar veren yüksek talepler ve standartlar belirlemesi;

Örneğin, kişinin sağlığını olumsuz etkilese dahi kendine saatlerce çalışma ve her zaman birinci olma hedefi koyması gibi.

Mükemmeliyetçilik kişiyi başarıya götüren bir şey olarak görülse de aslında kişiye zarar verir, onu mutsuz edebilir ve performansını düşürebilir. Kendi değerini yalnızca başarılı olmasına bağlayan bir kişi sürekli baskı altındadır. Kendi değeri -öz-değeri- sürekli tehdit altındadır. Şöyle düşünceleri olabilir;

“Bu işten tam not alamazsam ben yetersizim biriyim, başarısız biriyim, bulunduğum yeri hakketmiyorum.”

Mükemmeliyetçilik kişinin hayatının birçok alanını etkileyebilir; iş, okul, ev işleri ve temizlik, yakın ilişkiler, beslenme ve kilo, kişisel bakım, spor, sağlık..

"Mükemmeliyetçilik İyi Mi Kötü Mü?" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et